Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Internet škola sviranja > Tehnike i teorija

Tehnike i teorija Usavršite Vašu tehniku!

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 14.11.2012, 22:19   #1
Amadeus
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 25.07.2009
Mjesto: Beograd
Postovi: 3
Downloads: 10
Uploads: 0
Rekao HVALA: 11
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: klavijatura
Amadeus befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard One man band sviranje

E, ovako: Nedavno sam poceo da sviram klavijaturu. Trenutno imam neku M-Audio master klavijaturu i skupljam pare za neki aranzer (Roland GW 8 ili nesto u tom rangu). Isao sam u muzicku skolu, svirao harmoniku, tako da imam neko znanje iz muzike, a imam i dobar sluh, pa mi note nisu neophodne (mada ipak najvise volim da sviram uz note, samo sto ih je tesko naci za novije narodnjake). Kazu ljudi da dobro pevam, a ja mislim da imam prosecan glas (ne falsiram, ne ispadam iz intonacije, ali mi je boja glasa nekako dosadna i ne bih uspeo kao pevac sigurno).
Hteo bih da sviram i pevam sam. Za pocetak, da ja budem zadovoljan kako zvucim, zatim porodica, prijatelji, pa dokle stignem. Dok ne skupim pare za aranzera, proci ce barem 5-6 meseci, pa koristim to vreme da skupim informacije i vezbam sviranje.
Znam da cu prvo morati da ubacim ritmove i boje u klavijaturu, sredjujem iz po svojim potrebama. Nemam pojma kako se to radi, ali pitacu kad dodje vreme... Gledao sam snimke po youtube-u kako ljudi sviraju i primetio sam da skoro svi sviraju i melodiju koja se peva. Isao sam i u jedan kafic da cujem uzivo one man band muzicara, ali sam se jako razocarao jer covek nema pojma da peva, a sta je svirao, ne znam, jer je bilo tako ocigledno da je pustao fajlove i pitanje je da li je uopste ista svirao.
Ja sam mislio da za svaku pesmu napravim fajl koji je samo ritam i da preko tog ritma mogu da sviram u kom god tonalitetu zelim (znaci nema nikakve melodije, ako sam jasan). Sviram uvodni forspil, solo ako ima... ali ne znam sta da radim kad dodjem do dela kad se peva. Da li je OK da samo sviram akorde levom rukom, menjam boje i sta treba i pevam, ili je potrebno da i tada sviram tu melodiju koju pevam? Kad sviram i pevam istu melodiju, tada pevam losije i to poprilicno kad je u pitanju strofa. U refrenu nekad i lepo zvuci, ali u strofi mi dodje kao visak.
Voleo bih da mi neko odgovori na ovo poslednje. Napisao sam otprilike sve sto imam da kazem, pa ako je iz teksta ocigledno da nesto ne znam, ili da sam u nekim zabludama, molim za savet. Umecu to da cenim i unapred se zahvaljujem.
Amadeus je offline   Reply With Quote
Star 14.11.2012, 22:41   #2
Milan$
Stvarno kod kuće
 
Milan$'s Avatar
 
Registrovan/a dana: 02.04.2009
Postovi: 1.422
Downloads: 6415
Uploads: 2
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 89 puta u 83 Postova
Instrumenti: Pa5x
Milan$ befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Milan$ pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

najbitnije ti je da ne sviras preko pevaca,u ovom slucaju tebe,nekom napadnom bojom,tipa,uzmes neku zujalicu,i sviras melodiju refrena dok pevas..time skroz pokrivas pevaca,i zvuci jako ruzno..skontaces vec vremenom,ali uglavnom koristi neki takni strings,neke padove,klavire,i sl i ne sviras melodiju vec vuces linije u skladu sa akordima i melodijom pesme...za narodnjake moze isto strings,brasovi da nagslasis neke delove,kontra gitara,i eventualno tiho kabina harmonika,tiho iza pevaca,kako rade pravi harmonikasi..inace izbegavas da sviras samu melodiju refrenea ili strofe preko epvaca,vec kao sto rekoh neka to budu linije u skladu s pesmom..skontaces vec vremenom kad krenes aktivnije s tim..slusaj uzivo bendove kako sviraju i shvatices..pozz
Milan$ je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio Milan$ za ovaj koristan post:
Amadeus (14.11.2012)
Star 14.11.2012, 23:49   #3
momo
Ovaj baš voli da kuca
 
Registrovan/a dana: 10.09.2004
Mjesto: Vukovar
Postovi: 366
Downloads: 2865
Uploads: 0
Rekao HVALA: 81
Zahvalili mu 37 puta u 37 Postova
Instrumenti: Shure 58,psr9000,emx 5000,Impulse 1015,TNT 160
momo ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ko što kolega reče sve stoji.
Ako slušaš muziku meni se čini da melodija u strofi se nekad svira nekad ne ali i kad se svira tiše od pevača.
Čest je slučaj da melodijom klavijaturista vodi pevača koji je lošiji u intonaciji ili nesiguran u melodiji.
Pa kao pomaže mu.
Moje mišljenje je da pesmu i muzičara čine detalji koji su odsvirani a postoje u pesmi...
momo je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio momo za ovaj koristan post:
Amadeus (15.11.2012)
Star 14.11.2012, 23:53   #4
propenpop
Drugar foruma
 
propenpop's Avatar
 
Registrovan/a dana: 17.04.2011
Postovi: 76
Downloads: 28
Uploads: 0
Rekao HVALA: 14
Zahvalili mu 5 puta u 5 Postova
Instrumenti: korg pa 50 sd
Interesi: muzika
propenpop befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Citat:
Originalno postovano od Milan$ Pokaži Post
i ne sviras melodiju vec vuces linije u skladu sa akordima i melodijom pesme...
mozes li malo, molim te, da pojasnis sta znaci vuci linije, i da li moze recimo kada odsviras forspil da pedalom utisas desnu ruku dok sviras melodiju pevanja pa samo prelaze pojacas, ima li to smisla i radi li ko tako?
propenpop je offline   Reply With Quote
Star 15.11.2012, 00:22   #5
sale_band
6. sekretar SKOJa
 
Registrovan/a dana: 07.07.2011
Postovi: 1.208
Downloads: 280
Uploads: 5
Rekao HVALA: 315
Zahvalili mu 123 puta u 117 Postova
sale_band befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ja radim tako a verujem i mnogi drugi... Bez pedale nigde.
sale_band je offline   Reply With Quote
Star 15.11.2012, 02:36   #6
Amadeus
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 25.07.2009
Mjesto: Beograd
Postovi: 3
Downloads: 10
Uploads: 0
Rekao HVALA: 11
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: klavijatura
Amadeus befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

@Milan$: Znam dosta sto se muzicke teorije tice, ali taj termin "vuci linije" prvi put cujem. Mada, mislim da znam na sta mislis. Tu onda ima mnogo mesta za improvizaciju i dosta olaksava posao.
Bas malopre sam prolazio pored jednog kafica gde je decko svirao klavijaturu i pevao. Normalno, zastao sam da malo cujem. Fino svira, ali kad krene da peva, prestaje sa sviranjem. Cuje se samo ritam, znaci nikakva melodija, harmonija... Peva dosta lose, ali napravio je dobru atmosferu, a to je valjda jedino bitno.
I jos jednu stvar sam primetio gledajuci i slusajuci sto na netu, sto uzivo. Neki klavijaturisti imaju tako dobro razvijenu motoriku desne ruke da se cini da ne postoji nista sto ne mogu da odsviraju. Ali, nisam siguran da li ako nesto mozes, znaci da i treba tako. Mislim na trilere. Recimo, neki prilicno jednostavan forspil sa trilerom na par mesta. Onda dodje neko i to svira skroz u trilerima, nema nijedan "cist" ton i to izgleda neverovatno dobro, ali, barem meni, zvuci lose. Ne znam da li biti dobar klavijaturista znaci svirati onako kako zvuci u originalu, ili praviti vratolomije desnom rukom ubacujuci trilere i gde ih kompozitor nije planirao. Doduse, ovo je vise retoricko pitanje. Mada me zanima kakvo misljenje o ovome vlada medju klavijaturistima.
I voleo bih da mi neko kaze sta misli o ovim M-Audio klavijaturama ( ja konkretno imam KeyRig ). Kakve su njene dirke u odnosu na aranzere od 500-600 evra. Da li ce mi na aranzeru biti lakse, teze, ili ce samo bolje zvucati zbog boja i ritmova, a sviranje je isto?
Amadeus je offline   Reply With Quote
Star 15.11.2012, 03:38   #7
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Posto si i sam zakljucio da je nacin sviranja "retoricko pitanje", svaki komentar je suvisan jer sta god se napisalo odmah ce se pojaviti pro i kontra zagovornici pa tezama i antitezama nikad kraja. Sto se tice KeyRig masterkeyboarda, on je po kvalitetu klavijature u rangu niskobudzetnih aranzera, znaci vrlo losa, neotezana dirka, lijena i bez aftertoucha. Tipicni Home Recording Keyboard za sviruckanje iz hobija.
tranzit je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio tranzit za ovaj koristan post:
Amadeus (15.11.2012)
Star 16.11.2012, 20:07   #8
Amadeus
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 25.07.2009
Mjesto: Beograd
Postovi: 3
Downloads: 10
Uploads: 0
Rekao HVALA: 11
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: klavijatura
Amadeus befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Da li pod niskobudzetne aranzere ubrajas i roland gw8, korg pa50... ?
Amadeus je offline   Reply With Quote
Star 16.11.2012, 21:19   #9
propenpop
Drugar foruma
 
propenpop's Avatar
 
Registrovan/a dana: 17.04.2011
Postovi: 76
Downloads: 28
Uploads: 0
Rekao HVALA: 14
Zahvalili mu 5 puta u 5 Postova
Instrumenti: korg pa 50 sd
Interesi: muzika
propenpop befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

za rolanda ne znam, ali pa 50 je po meni idealna klavijatura za jednog pocetnika, nekoga ko pocinje da svira, (pocinje da svira aranzer) pa dok prodjes te prve stepenike u sviranju tipa porodica, prijatelji... mislim da bi pa 50 uz cenu od nekih 700evra za novu ili do 500 evra max za polovnu u potpunosti zadovoljio sve tvoje potrebe a dalje bi sam video i resio.

Imao bih jedno pitanje za starije(iskusnije) kolege, cemu sluzi i u kojim situacijama se koristi aftertouch u narodnoj muzici, posto ga je tranzit malo pre spomenuo a ja nemam predstavu sta je to?
propenpop je offline   Reply With Quote
Star 17.11.2012, 01:40   #10
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od Amadeus Pokaži Post
Da li pod niskobudzetne aranzere ubrajas i roland gw8, korg pa50... ?
PA50 je tipicni niskobudzetni aranzer. Roland GW8 se cijenom nalazi u istoj grupi ali je soundom dosta iznad.


@propenpop
Aftertouch je midi kontrola koja se nalazi na samoj klavijaturi a aktivira se ponovnim pritiskom na tastu klavijature. Aftertouch je svojstven za bolje klavijature a po defaultu mu je uglavnom dodijeljen midi kontoler CC#01 to jest Modulation, a kod profesionalnih instrumenata mu se moze dodijeliti midi kontroler po zelji.
tranzit je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 04:43


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije