Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Prateća oprema > Ostalo

Ostalo Ono prateće opreme što do sada nije pomenuto

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 21.08.2014, 13:36   #1
megane
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 08.08.2013
Postovi: 161
Downloads: 165
Uploads: 1
Rekao HVALA: 91
Zahvalili mu 22 puta u 21 Postova
megane ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard Hall u dvorani

Pozdrav,
Prošlog vikenda sam svirao svatbu u prostoriji, (dvorani) koja je bila od samog betona, jako je kljava čudno zvučila, čulo se kao da grmi, prostorija je kao da je imala sama po sebi previše hala (odmeva). Ja sam naravno smanjio efekte i pomalo zatvorio basove na misketi, i izključio procesor, ali još uvjek mi nije zvučila kako treba, i kako mi to dobro zvuči kod kuče. Imam kljavu bez ili sasvim malo hala, na mixeti pa naravno hal zatvoren a i nisam svirao sa punom jakošču. Imam power mixer Yamaha em 5014. Ako ima ko ideju kako srediti ovu stvar, mada mislim da se ništa ne može, osim da se stavi neki drveni oblog ili tekstil uz stjene... ali to je već stvar vlastnika ove salle (dvorane), i popričali smo malo o tome. Naravno mene zanima da li ima koja elektronićka isprava da smanji hal( odnosno odmev) u prostoriji?
Ako neko zna šta o tome pa ako nije mu težko neka postavi odgovor ovde.
Pozdrav svima.
M.
megane je offline   Reply With Quote
Star 21.08.2014, 15:41   #2
Narodnjak300
Ovaj baš voli da kuca
 
Narodnjak300's Avatar
 
Registrovan/a dana: 13.12.2008
Mjesto: Bor-Timocka kajina
Postovi: 450
Downloads: 2385
Uploads: 42
Rekao HVALA: 35
Zahvalili mu 52 puta u 51 Postova
Instrumenti: nemam vise instrument
Interesi: Pecanje
Narodnjak300 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Nema tu pomoci nije do tvoje opreme, prostorija je akusticki losa i to je to.
__________________
Donosim vam pune ruke štimunga!
Narodnjak300 je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio Narodnjak300 za ovaj koristan post:
megane (21.08.2014)
Star 21.08.2014, 16:37   #3
NordX
Odomaćeni član
 
NordX's Avatar
 
Registrovan/a dana: 10.01.2013
Mjesto: Iza sedam gora,planina i mora
Postovi: 519
Downloads: 1116
Uploads: 4
Rekao HVALA: 259
Zahvalili mu 26 puta u 25 Postova
Interesi: Interesi
NordX ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Jednom prilikom sam svirao u takvoj prostoriji,ne vredi sta god ti radio. Mi smo ugasili sve moguce efekte i radili.
NordX je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio NordX za ovaj koristan post:
megane (21.08.2014)
Star 21.08.2014, 21:32   #4
acakasper
Stvarno kod kuće
 
acakasper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 19.01.2012
Mjesto: Periferija
Postovi: 1.146
Downloads: 1259
Uploads: 61
Rekao HVALA: 38
Zahvalili mu 137 puta u 134 Postova
Instrumenti: Korg pa2xpro
acakasper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
acakasper pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

samo bez hall efekta,sto manje low-a na mikseru,skoro i bez deley-a,i sa vise zvucnih kutija.
__________________
Bog je stvorio zemlju a ostalo je
MADE IN CHINA
acakasper je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio acakasper za ovaj koristan post:
megane (21.08.2014)
Star 21.08.2014, 22:10   #5
megane
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 08.08.2013
Postovi: 161
Downloads: 165
Uploads: 1
Rekao HVALA: 91
Zahvalili mu 22 puta u 21 Postova
megane ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Zahvaljujem Narodnjak 300, Nordx i AcaKasper-u za dobre odgovore, nešto tako sam i pretpostavljao. Sad sam 100 % siguran da je prostorija akustički loša.
megane je offline   Reply With Quote
Star 21.08.2014, 23:59   #6
Narodnjak300
Ovaj baš voli da kuca
 
Narodnjak300's Avatar
 
Registrovan/a dana: 13.12.2008
Mjesto: Bor-Timocka kajina
Postovi: 450
Downloads: 2385
Uploads: 42
Rekao HVALA: 35
Zahvalili mu 52 puta u 51 Postova
Instrumenti: nemam vise instrument
Interesi: Pecanje
Narodnjak300 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

jedino sto moze da ti pomogne da slusas na kojoj frekfenciji taj prostor rezonira, recimo ako prostorija rezonira na 64hz preciznim notch filterom smanjiti tu frekfenciju ali ne treba je ni skroz ukloniti. Uglavnom se desi da jedna ili vise niskih frekfencija prave problem.
__________________
Donosim vam pune ruke štimunga!
Narodnjak300 je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio Narodnjak300 za ovaj koristan post:
megane (22.08.2014)
Star 22.08.2014, 08:29   #7
megane
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 08.08.2013
Postovi: 161
Downloads: 165
Uploads: 1
Rekao HVALA: 91
Zahvalili mu 22 puta u 21 Postova
megane ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Čuo sam ja za neki filter, ti kažeš noch filter, ali to ja više pojma nemam šta bi to bilo
i pitanje je, da li moja mixeta ima tu funkcijo, pošto nikde ne vidim da bi pisalo neki filter?
Pozz
megane je offline   Reply With Quote
Star 23.08.2014, 12:28   #8
SMusic studio
Vredan član društva
 
SMusic studio's Avatar
 
Registrovan/a dana: 23.05.2014
Mjesto: Srbija
Postovi: 198
Downloads: 5
Uploads: 0
Rekao HVALA: 28
Zahvalili mu 36 puta u 27 Postova
Instrumenti: Yamaha NP-V80, Digitech VL3D, Roland BK-9
SMusic studio ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Vidi ovako druže,
prvo, postoje miksete sa digitalnim procesorima pomoću kojih možeš da podesiš zvuk u svakom prostoru. Postavi se mikrofon u centru sale, startuje se auto settings i mikseta sama odredi količinu efekta, nivo jačine za svaku kutiju posebno i granicu mikrofonije. Takođe, ako dođe do mikrofonije tokom svirke, procesor to sam detektuje i automatski sam smanjuje jačinu u kutiji od koje je nastala mikrofonija. Recimo, moguće je da uzmeš mikrofon u ruku i primakneš samom zvučniku i tada nema mikrofonije, procesor sam to koriguje. Kod svih klasičnih ozvučenja ovo je normalno da izaziva totalnu mikrofoniju.
Yamaha ima, recimo par takvih modela mixera i sa jednom sam i ja radio par tezgi (model O3D). To je milina i uživanje raditi sa tim, ali su takve miksete skupe i idu preko 5000 evra.

Na boljim i novijim miksetama postoji i efekat koji se zove ANTIVERB, koji upravo služi za "ubijanje" prekomernog halla i reverba u pojedinim prostorima. On radi na principu supresije i potiranja zvučnih talasa koji se odbijaju od prepreka i podešava se jednostavno dodavanjem i oduzimanjem jačine tog efekta, ali ovo nije potpuno efikasno, jer je prostor pri podešavanju obično prazan, a posle se napuni ljudima pa celo setovanje gubi smisao.

Drugo, svi smo mi skloni da tokom svirke polako pojačavamo kompletan nivo zvuka, pa se onda pojavljuju razni nus produkti koje nismo imali do tada. Posle se čudimo zašto je zvuk postao loš a nije bio takav. To je uobičajeno, jer nam se uši vremenom zasite zvuka i postaju gluve, pa nam se čini da je svirka preslaba i da se ne čuju pojedini instrumenti, pa pojačavamo polako sve.

Znači, postoji oprema i za ovakve probleme, ali većina to ne može sebi priuštiti zbog cene, pa smo prinuđeni da se snalazimo na druge načine. Pošto sam ja po struci dizajner zvuka, daću ti prost savet koji i nije neka tajna i mudrost i to ljudi koji znaju koriste u ovakvim situacijama.
Već je neko i pomenuo par stvari, ali evo par saveta:

1. Obavezno je pokriti prostor sa većim brojem kutija nego obično, tako što ćete prostor podeliti pa 3 ili 4 celine (u zavisnosti od veličine prostora)
2. Položaj kutija nikako ne sme biti takav da je kutija okrenuta ka nekoj prepreci ili zidu.
3. U dnu sale postaviti najmanje dve kutije koje će biti okrenute prema bini gde je muzika, ako je to moguće.
4. Obavezno ići sa dosta manjom jačinom nego inače
5. Ne dozvoliti da se zvuk iz udaljenih kutija čuje jako kao i zvuk od kutija koje su bliže vama gde stojite kada slušate zvuk pri podešavanju.
6. Nikako ne koristi LINE ARRAY kutije !!!
7. Na samom stejdžu koristiti manji nivo u main-u, a veći u monitoringu.
8. Svakom muzičaru pojačati u monitoru sopstveni signal a smanjiti ostale instrumente (ovako se sprečava samopojačavanje od strane svakog muzičara u orkestru).
9. Smanjiti uobičajeni nivo frekvencija kompletnog zvuka ispod 120 Hz za 10-20%
10. Ne stavljati kutije blizu zidova čak ni ako su okrenute sa njihovom zadnjom stranom prema zidu.

Ovakva pravila, ako se ispoštuju, dozvoljavaju normalno korišćene uobičajenih efekata u svirci (reverb, delay, chorus, flanger, compresor...) u uobičajenim nivoima, tako da ne gubite na kvalitetu zvuka, ali treba jako biti disciplinovan oko nivoa u toku svirke, da bi ste kvalitetno odradili sve do kraja.

Sve ovo naravno podrazumeva dosta više opreme nego inače, pa ako je nemate (mislim prvenstveno na broj i vrstu zvučnih kutija), onda tu nema mnogo pomoći.

Pozdrav
__________________
Svaki uređaj radi na beli dim. Kada taj beli dim jednom izađe, uređaj više neće raditi.
SMusic studio je offline   Reply With Quote
Ćlan 3 Vam se zahvalio, SMusic studio, za koristan post:
megane (23.08.2014), nikadvisekorg (24.08.2014), striphio (10.03.2015)
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Isključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 01:17


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije