Korisničko Ime
Lozinka
Registracija
YU-MIDI Marketing


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Aranžeri > Roland

Roland Svirate Roland klavijature? Pitajte šta Vas zanima!

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 28.03.2013, 22:08   #1
mklavijatura
Drugar foruma
 
mklavijatura's Avatar
 
Registrovan/a dana: 01.09.2009
Mjesto: Nis
Postovi: 72
Downloads: 483
Uploads: 2
Rekao HVALA: 14
Zahvalili mu 8 puta u 7 Postova
Instrumenti: Roland E-A7
Interesi: Medicina, muzika
mklavijatura befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Beitrag Roland GW-8 utisci i pitanja

Pozdrav svim članovima foruma ! Da se pohvalim, kupio sam skoro Roland GW-8, pa da prenesom svoje utiske i postavim nekoliko pitanja. Pre svega, odmah moram da kažem da sam prezadovoljan klavijaturom, počevši od boja, preko ritmova, pa do korišćenja same klavijature, sve je odlično, i za taj novac je jedna neverovatna sprava. Posebno, ono što je mene lično oduševilo, jesu gitare, i bas gitare, inače instrumenti koje i sam prilično volim, a u GW-8 ih ima pregršt, i za svačiji ukus. Naravno, ni ostali instrumenti ni drum setovi su odlični. Dovoljno je reći ( a nadam se da kolege koje sviraju Korg neće pogrešno shvatiti ) da sam pre nekoliko dana imao priliku da sviram na jednom Korgu PA 800, i samo nakon što sam čuo klavir, osetio sam neverovatnu razliku, u korist GW-8. Možda je to samo moj ukus, ili sam navikao na zvuk, ali mi je klavir dosta bolji na GW-8. Ali da ne ispadne da samo hvalim, mogao bih malo da krenem sa nekim stvarčicama koje su mi zasmetale, odnosno da postavim nekoliko pitanja.

1. Kao prvo, ja sam veliki ljubitelj harmonike, jer je harmonika ujedno i prvi instrument koji sam naučio da sviram, pa sam od tada posebno "vezan" za njen zvuk. Upravo me zbog toga "muči" što i dalje ne mogu da sredim harmonike na GW-8. Čitao sam negde da je harmonikama na GW-8 loše odradjen attack, i da je to sredjeno na BK-5, pa me zanima da li se može nešto improvizovati, ili nekako doraditi i na GW-8, bilo EQ-om, drugim efektima, ili sredjivanjem attack-a ( ako je i to moguće ), pa da se dobiju svi potrebni registri harmonike. Voleo bih da neko od kolega ko ima rešenje da ispiše postavke, ili upload-uje nekoliko harmonika, ukoliko nije problem.

2. Sledeća stvar koju sam primetio jeste da kada pravim neki ritam, ne mogu ili ne umem da podesim jačinu instrumenta. Da se to srediti posle u part view-u, ali ono što ne valja jeste da taj odnos jačina instrumenata u ritmu ostaje isti za sve ritmove. E sad, da li to parametar koji je u okviru performance-a, ili šta li je već, ja ne znam, ali mi nikako ne odgovara da svi ritmovi imaju isti odnos instrumenata.

3. Još jedna stvar vezana za pravljenje ritma, jesu efekti na instrumentima u ritmu. Reverb i Chorus su tu, ali MFX na nekim instrumentima kao što su distorzije mi fali. Jedno rešenje koje sam našao jeste da prekopiram traku sa fabričkog ritma, i onda je gitara sa efektom distorzije. Ali se nadam da to nije jedino rešenje, jer mi više odgovara da sam nasnimim deonice.

4. Može li GW-8 da snima audio u klavijaturi? Znam da ima mogućnost reprodukovanja audio fajlova, pa me zanima da li može i da snima u audio formatu, ili sam ja to ponovo pomešao sa BK-5 I još jedna stvar vezana za to, čuo sam da GW-8 može da se koristi kao "zvučna karta" kada se poveže preko usb-a sa kompjuterom. Da li je to tačno i na koji način i za šta može da se koristi?

5. Imam Midi-USB kabl, ali kada povežem klavijaturu sa kompjuterom, uključim Reason i pustim ritam, svi instrumenti u ritmu, kao i upper sviraju jednu istu boju, odabranu u Reason-u. Znam da postoji opcija kako da se to isključi, ali nikako da je nadjem, pa ako neko može da pomogne, bio bih zahvalan.

Malo sam se raspisao, izvinjavam se ako sam neko pitanje ponovio. Imam uputstvo, ali mislim da je vrlo škrto napisano, i da na ovako neke konkretnije stvari nema odgovora. Ako grešim, neka me neko ispravi, pa ću da obnovim gradivo iz uputstva Hvala unapred, i pozdrav svima još jednom !
mklavijatura je offline   Reply With Quote
Star 29.03.2013, 14:37   #2
Boban010
Zaludan vladika
 
Registrovan/a dana: 05.07.2007
Mjesto: Pirot
Godina: 52
Postovi: 1.267
Downloads: 416
Uploads: 29
Rekao HVALA: 60
Zahvalili mu 224 puta u 196 Postova
Boban010 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Odgovore na sva ova pitanja i jos mnogo vise imas ovde na forumu pa cu ja samo ukratko.
1.Sve registre harmonika imas vec u klavijaturi samo je potrebno da im skineh chorus efekte i postavis MFX ekvilajzer,podesis i snimis u performansu.Ovo u vezi BK je cista reklama,atack moze da se podesi.Uzgred BK5 je maltene neupotrebljiva klavijatura jer ritmove biras tockicem.
2.Jacinu instrumenta podesavas u Style composeru a u part view je za sve isti.
3.MFX na ritam isto postavljas u Style composeru
4.Audio ne moze da snima u klavijaturi,ovo drugo ti ne treba...
5.Podesavas midi i u klavijaturi i u programu na racunaru
Savet:obavezno dobro prouci manual i prelistaj boje i zapisi koje ti se svidjaju ili koje mislis da bi mogao upotrebiti za nesto.
Imas manual za verziju 2.0,dakle proveri koja ti je verzija softvera u klavijaturi.To je u glavnom meniju.
Boban010 je offline   Reply With Quote
Star 29.03.2013, 15:07   #3
Morison
Ovaj baš voli da kuca
 
Morison's Avatar
 
Registrovan/a dana: 08.02.2006
Mjesto: Svilajnac
Godina: 49
Postovi: 457
Downloads: 429
Uploads: 11
Rekao HVALA: 24
Zahvalili mu 202 puta u 133 Postova
Instrumenti: Roland Arrangers / Roland Fr-4x
Morison befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Citat:
Originalno postovano od Boban010 Pokaži Post
Ovo u vezi BK je cista reklama,atack moze da se podesi.Uzgred BK5 je maltene neupotrebljiva klavijatura jer ritmove biras tockicem
Boki, uz duzno postovanje, ovo je ipak dezinformacija!
Licno sam bio u procesu dosredjivanja tih harmonika za BK5 kada smo trazili da se podesi attack ali i da se smanji sum klaparanja dirki u semplu. Slali su nam preview pa tek posle vise puta korekcije smo najzad dosli do pravog odnosa i najboljeg resenja sa tim semplovima. Sempl jeste isti ali je dosredjen.
Drugo, sve bolje i svezije zvuci na BK5 nego na GW8 jer Bk5 ima SKUPLJI digitalno analogni konverter! Ovo mogu da potpisem.
Ovo su cinjenice, drug moj, bez ljutnje i potrebe za daljom raspravom oko toga.
A to da li je BK5 neupotrebljiva klavijatura samo zbog tockica...Da nije malo preostro reci da je neupotrebljiva? Uz malo ideje kako srediti foldere na USB memoriji sve to moze da ide jako zgodno i brzo.
Pozdrav!
Morison je offline   Reply With Quote
Star 29.03.2013, 15:19   #4
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Moze joj se i "pripomoci" ako je bas poteskoca biranje sounda tim tockom (nije bas da nije). Postoje tzv. Program Changeri kojima se vrlo jednostavno izabira i Bank i Program a malih su dimenzija tako da mogu da se smjeste na samu klavijaturu. Ipak treba i imati u vidu veoma nisku cijenu BK-5 u odnosu na konkurenciju sa slicnim kvalitetom i obimom sounda. Negdje je Roland morao da ustedi.
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 29.03.2013, 15:22   #5
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Evo i kako jedan takav Program Changer izgleda a cijena im je oko 50 eura.
Grafički Fajlovi
File Type: jpg pckpad.jpg (17,2 KB, 92x skinuto)
Highslide JS
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 29.03.2013, 15:50   #6
nesaband
Doktor Nesa
 
nesaband's Avatar
 
Registrovan/a dana: 08.12.2008
Mjesto: Srbija
Godina: 62
Postovi: 1.953
Downloads: 655
Uploads: 21
Rekao HVALA: 335
Zahvalili mu 335 puta u 311 Postova
nesaband ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od Morison Pokaži Post
Uz malo ideje kako srediti foldere na USB memoriji sve to moze da ide jako zgodno i brzo.
Pozdrav!
Sredjivanjem foldera nema vise potrebe za Favorit bankama.Opet po ko zna koji put pisem da je to samo stvar navike i same organizacije.

GW 8 je sjajan instrument,dobro zamisljen,i sam sam ga slatko koristio 3 godine.Sasvim dobrih zvukova ali sam presao na BK-5 i nisam pogresio jer mi daje puno vise mogucnosti i komforniji rad za moje potrebe.Da ne pricam koliko je lakse srediti postojece stylove a da ne pricam kako tek mogu da se srede midi(karaoke) fajlovi,prosto da ih ne prepoznas.Slazem se sa @Morisonom da je @Boban010 upotrebio malo prejake reci(negativne)u vezi Rolanda BK-5 ali to je njegovo misljenje i ja to postujem ali se ne slazem sa tim.
nesaband je offline   Reply With Quote
Star 29.03.2013, 21:35   #7
Boban010
Zaludan vladika
 
Registrovan/a dana: 05.07.2007
Mjesto: Pirot
Godina: 52
Postovi: 1.267
Downloads: 416
Uploads: 29
Rekao HVALA: 60
Zahvalili mu 224 puta u 196 Postova
Boban010 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

@Morison
Uvek postovanje pre svega druze i nije mi namera da omalovazavam neciji trud.Kako sam razumeo covek je stekao utisak da se ne moze podesavati atack kod GW8 a vezano za podesavanje harmonika sto sam i napisao da nije tacno.Moze da se podesi ali je potrebno mnogo truda i dobro uvo.E sad u kojoj meri ce to biti blizu zeljenog to je vec diskutabilno.Sta je posle odradjeno na BK nije ni vazno jer je on vec kupio GW8.
Istina je i to da se na BK5 ritmovi menjaju tockicem a imajuci u vidu potrebe muzicara na nasim prostorima to je ozbiljan nedostatak,nikakvi folderi mu tu ne mogu pomoci.Daleko brzi ce biti i onaj sa Tyrosom i onaj sa Korgom PA,a i naravno sa GW8.Uostalom to zna i Roland jer ne bi za dzaba stavio favorite na BK9.O zvuku na BK5 nisam komentarisao.Dovoljno je to sto skoro za trecinu ima manji broj boja od GW8 a nijanse kod AD/DA konvertora nece primetiti pijana masa u nekoj kafanchugi...Da su u pitanju nijanse govori i cena klavijature.
p.s.Ne znam zasto su izostavili podatak koja je velicina ROM memorije kod BK5.
Pozdrav prijatelju.
@Nesaband
Da je Roland a s njim i ostali proizvodjaci poboljsao kvalitet semplova u GM banci ne bi bilo potrebe za sredjivanjem midi fajlova,karaoka a samim tim i ritmova....
Taj kvalitet je ostao na nivou od pre 20-tak godina....
A lako ti je za sredjivanje jer je princip ostao isti kao i na GW8,jedino sto ti i dalje ne koristis Style composer i ne znas kakva sve "chuda" ima BK5 za razliku od GW8.Ali opet kazem da za moje potrebe GW8 ima vecu upotrebnu vrednost od BK5.Imajte u vidu,ne koristim midi fajlove niti mp3 matrice i uglavnom radim porudzbine.
U vezi favorita to nije istina,pogledaj novi video za BK9 pa ces videti kako "nema vise potrebe za Favorit bankama"....
Ovaj forum zato i postoji,da razmenjujemo i sukobljavamo misljenja i bas je dobro sto svi ne mislimo isto.Zato argumente i dokaze na sto pa onda da vidimo!
Pozdrav druze.
Boban010 je offline   Reply With Quote
Star 30.03.2013, 00:54   #8
mklavijatura
Drugar foruma
 
mklavijatura's Avatar
 
Registrovan/a dana: 01.09.2009
Mjesto: Nis
Postovi: 72
Downloads: 483
Uploads: 2
Rekao HVALA: 14
Zahvalili mu 8 puta u 7 Postova
Instrumenti: Roland E-A7
Interesi: Medicina, muzika
mklavijatura befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Hvala na odgovorima, imao sam manual za verziju 1, a klavijatura je verzija 2, pa je zato malo manual pravio problem

Što se tiče harmonika, chorus im je uvek skinut, jer obično ubacim delay, ali mi trebaju neki konkretniji saveti oko podešavanja EQ-a, kao i koje boje kombinovati i u kom odnosu za recimo Organ registar i slične. Za MFX u ritmu i jačine instrumenata ću sada sa novim manualnom moći da se snadjem nadam se. I još jedna stvar, šta konkretno menjati u klavijaturi i programu, da elementi u ritmu ostaju onakvi kakvi su, tj da se ti podaci ne šalju u računar, već samo ono što sviram u upper-u. Znači da ritam koristi boje iz klavijature, a upper sa računara. Ne znam kako bolje da objasnim, mislim da sam ranije na Yamahi imao opciju "LOCAL OFF" koja je služila ovome ako se ne varam, a ispraviće me neko ako grešim, jer se ne sećam više
mklavijatura je offline   Reply With Quote
Star 30.03.2013, 04:26   #9
nesaband
Doktor Nesa
 
nesaband's Avatar
 
Registrovan/a dana: 08.12.2008
Mjesto: Srbija
Godina: 62
Postovi: 1.953
Downloads: 655
Uploads: 21
Rekao HVALA: 335
Zahvalili mu 335 puta u 311 Postova
nesaband ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od Boban010 Pokaži Post
@Nesaband
Da je Roland a s njim i ostali proizvodjaci poboljsao kvalitet semplova u GM banci ne bi bilo potrebe za sredjivanjem midi fajlova,karaoka a samim tim i ritmova....
Taj kvalitet je ostao na nivou od pre 20-tak godina....
A lako ti je za sredjivanje jer je princip ostao isti kao i na GW8,jedino sto ti i dalje ne koristis Style composer i ne znas kakva sve "chuda" ima BK5 za razliku od GW8.Ali opet kazem da za moje potrebe GW8 ima vecu upotrebnu vrednost od BK5.Imajte u vidu,ne koristim midi fajlove niti mp3 matrice i uglavnom radim porudzbine.
U vezi favorita to nije istina,pogledaj novi video za BK9 pa ces videti kako "nema vise potrebe za Favorit bankama"....
Ovaj forum zato i postoji,da razmenjujemo i sukobljavamo misljenja i bas je dobro sto svi ne mislimo isto.Zato argumente i dokaze na sto pa onda da vidimo!
Pozdrav druze.
Pa @Bobane bas zi zapeo sa tim favorit bankama ,BK 5 ih nema,neka bude da je to mana i da je teze raditi bez njih,Ne zelim da te ubedjujem u suprotno.
Ja takodje sviram skoro redovno po porudzbinama i retko raadim programski.
Jednostavno nemam argumente koje bih mogao da ti napisem,ne vidim razlog zasto mi ne verujes da jako brzo idem iz pesme u pesmu bez obzira sto ritmove menjam kursorom a ne preko favorit banki.
Plus uz to ponekad trazim neki tekst na laptopu,pripremam takodje neki karaoke fajl koji je u nagovestaju ili na spisku pored mene.
Da ne bude. zabune,neke od ovih novih pesama nemam nameru da sviram i zamaram mozak glupim aranzmanima koji su svi slicni ko jaje jajetu.
Nacin sredjivanja midi fajlova je za mene mnogo laksi na BK 5 iz prostog razloga sto na lak i jednostavan nacin mogu da ga sacuvam sa bojama i setom bubnjeva koji ja zelim da USB-u i mogu takodje napraviti preformans set za midi karaoke sto nisam mogao da radim na GW8.
Takodje mogu se na jednostavan nacin transponovati midi faljovi i kao takvi se mogu zapamtiti.Sledec,mogu ih pustiti po listi da idu jedan za drugim bez ponovnog startovanja itd itd.
makeup tools je pregledniji nego na GW8.E sad sta sve ima jos u style composeru ne mogu ni da zamislim niti me to preterano interesuje.To zahteva puno vise vremena i strpljenja a ja nisam takav.Kod mene vazi pravilo da nesto uradim na sto laksi i brzi nacin a da budem zadovoljan ucinjenim.
Opet ponavljam GW8 je odlican instrument,ima favorit banke koje su znacajne ali za moj nacin rada nisu i presudne da bih rekao da je GW8 bolja klavijatura od BK 5.

Ako bog da radicemo neku tezgu nekada zajedno(imam zelju za tim) pa me nece vise boleti prsti od kuckanja vec cemo na kraju svirke da podelimo lepu lovicu.Nego,pomozi ovom nasem drugaru da sredi te efekte na GW 8 ja sam iskreno vec zaboravio kako se to radi na GW 8.
nesaband je offline   Reply With Quote
Star 30.03.2013, 14:56   #10
Boban010
Zaludan vladika
 
Registrovan/a dana: 05.07.2007
Mjesto: Pirot
Godina: 52
Postovi: 1.267
Downloads: 416
Uploads: 29
Rekao HVALA: 60
Zahvalili mu 224 puta u 196 Postova
Boban010 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

@mklavijatura
Imas po forumu postavke ekvilajzera za par boja,pisao sam o tome,samo koristi pretragu.
Sto se midija tice imas RX i TX sekciju za prijem i slanje podataka.I o ovim stvarima imas dosta na forumu,a uglavnom su midi postavke univerzalne.....
@Nesaband
Da ne kvarimo coveku temu,sto rece cika Ajnstajn:"Sve je relativno"!Tako i ovo tvoje "jako brzo" jeste relativno,jer i od dovoljno brzog postoji jos brzi,a od boljeg bolji i tako dalje i tako blize.
Da smo mi zivi i zdravi pa ako Bog da i da sviramo zajedno,nije problem,pozdrav druze!
Boban010 je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Oznake
pitanja, roland gw8, utisci

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 15:06


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije