Korisničko Ime
Lozinka
Registracija
YU-MIDI Marketing


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Slobodna zona > Vesti

Vesti Nova oprema, vesti iz sveta, zemlje (Ne ležati na zemlji, može da bude hladno)

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 05.04.2009, 12:16   #1
doktor87
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 29.06.2008
Mjesto: Сурчин
Postovi: 139
Downloads: 88
Uploads: 0
Rekao HVALA: 3
Zahvalili mu 14 puta u 14 Postova
Instrumenti: KORG X5D
Interesi: Maloletnice... :))))
doktor87 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
doktor87 pošalji poruku preko MSN messengera doktor87 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard Novi zakon za muzicare

Na FB sam dobio pozivnicu za uclanjenje u grupu "Protest novom zakonu za muzicare" i obavestenje je alarmantno.

COPY-PASTE

Dragi prijatelji, evo sta je snaslo nasu underground i alternativnu muzicku scenu. Kako nam je zemlja vec uveliko zasla u mulj turbo shunda i smecja koje vredja inteligenciju, logican nastavak toga izglasan je proslog meseca.


O cemu se zapravo radi - uveli su neko novo pravilo da od sada bendovi koji nisu clanovi 'Udruzenja ESTRADNIH Umetnika Srbije' nece moci da prelaze granicu i sviraju u drugim zemljama, nece moci da nastupaju u vecim koncertnim prostorima i nece moci da emituju svoje spotove na drzavnim televizijama.



"Novi Zakoni za muzicare u Srbiji nastali u februaru 2009, po kojima niko od muzicara bez muzicarske vize i licence udruzenja estradnih umetnika Srbije ne moze da predje granicu a uskoro ni da nastupa u ozbiljnijem klubu:

1) Za dobijanje licence se placa 11200din ili 5800din (ukoliko si student) godisnje.

Negde se cak spominje suma od 200 evra po clanu benda???

2) Polaze se ispit muzikalnosti i ide se na audiciju posle koje dobijate sertifikat da ste clan udruzenja estradnih umetnika Srbije kao i muzicarsku vizu.

(pritom se pod muzicar ne podrazumeva DJ ili bilo ko ko se bavi noise, elektronskom ili avangardnom muzikom)

3) Ambasade od februara ove godine vise ne priznaju ata kartu bez
muzicarske vize.

END

Ako narodnjaci misle da ih se ovo ne tice, grdno se varaju... Ja volim i jednu i drugu muziku i mislim da je ovo krajnje LOSE!!!

evo sta se desilo nekim bendovima...

COPY-PASTE


"Dakle, izvadili smo sve što je bilo potrebno, Ata Carnet koji je kao pasoš za instrumente i nije nešto preterano skup (oko 6000 dinara èini mi se), imali smo upozorenje od drugog benda koje nisu pustili preko granice sa Hrvatskom jer su im tražili tu legitimaciju udruženja estradnih umetnika Srbije, ali oni nisu imali ni Ata Carnet. Stigli smo na našu granicu, uredno smo samo popunili Ata Carnet, peèatirali nam pasoše i krenuli na Hrvatsku granicu gde nas je pandur odmah pitao da li imamo tu legitimaciju, a naravno da nismo imali. Dali smo mu pozivno pismo i pasoše nakon èega je on otišao i vratio se posle 5 minuta i rekao da ne možemo da uðemo u Hrvatsku jer nemamo to i otišao je da nam odradi rešenja o ZABRANI ulaska u Hrvatsku i tu smo dva sata èekali da se vrati nakon èega je došao, potpisali smo to i dobili peèatirano u pasošu da nam je zabranjen ulaz. Kada smo se vratili na našu granicu pitali smo našeg granièara da li to oni traže Hrvatima kada ulaze u Srbiju, odgovorio je èovek da ne traže uopšte, a da su ovi poèeli da traže to u poslednjih godinu dana.

eto...
doktor87 je offline   Reply With Quote
Star 05.04.2009, 12:38   #2
makso68
Odomaćeni član
 
makso68's Avatar
 
Registrovan/a dana: 23.01.2009
Mjesto: Prijedor
Godina: 55
Postovi: 668
Downloads: 878
Uploads: 28
Rekao HVALA: 37
Zahvalili mu 106 puta u 97 Postova
Instrumenti: klavijature i gitara
Interesi: Ribolov
makso68 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Dragi prijatelju,to je tako regulisano u skoro svim ozbiljnim državama.Show busines je u svjetskoj ekonomiji na trećem mjestu po ostvarenom profitu i naravno da država traži svoj dio kolača,kao i u ostalim privrednim i trgovačkim granama ekonomije.Nije to ništa strašno,vidim na slici da si mlad,pa pretpostavljam da se ne sjećaš,da je tako bilo i u bivšoj nam državi:dakle,moraš biti član neke estradne asocijacije i od nje biti licenciran,kao i u drugim branšama(npr.ne možeš raditi advokaturu,ako nisi član komore,ili ne možeš obavljati ljekarsku praksu,ako nisi član ljekarskog udruženja i sl.).Ima to i svoje prednosti;licenciranje bi trebalo iznjedriti kvalitet,primjer su Bugari,kod kojih se prije nisi mogao baviti javno muzikom,ako nisi muzički obrazovan(najmanje srednja muzička škola),ali su zato svirali ko zmajevi sve muzičke žanrove.Vjerovatno se starije kolege sjećaju najezde tih kvalitetnih bugarskih bendova u periodu od 1980-1991 godine.A što se tiče DJ-eva,i ja mislim da ne spadaju u muzičare,ali se slažem da svoj status nekako trebaju urediti.Eto,toliko za sad.Pozdrav!
makso68 je offline   Reply With Quote
Star 05.04.2009, 12:42   #3
Svirac bt
Odomaćeni član
 
Svirac bt's Avatar
 
Registrovan/a dana: 25.06.2008
Mjesto: Bitola
Godina: 34
Postovi: 612
Downloads: 1834
Uploads: 12
Rekao HVALA: 136
Zahvalili mu 7 puta u 7 Postova
Instrumenti: Korg pa4x
Interesi: Muzkia i samo muzika :P
Svirac bt befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Svirac bt pošalji poruku preko MSN messengera Svirac bt pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Da da da cuo sam hoce i ovde u Makedoniji da sprovede zakon slican na to sto je reko kolega,a ima i plus nekih dodatnih zezancija:cuo sam da bend od 2-3 clanova sme da svira samo u kaficima,a bend standardni 6clana moze svirati i svadbe i krstenja i takve velike poslova,znaci mi sa aranzerime samo u diskotekama Isto pare vise nece se davati na ruku nego na transakcionu smetku i svi ce zaradjivati isto pr ako je svirka za diskotekama primejr 150 evra svi bendova ce biti toliko placeni i to transakcioni racun,faktici mi nemamo nista sa gazdom diskoteka.....i imalo je jos zajebancija... A ist traba i da se polaga pred komisijom test za muzicare znaci nema vise MIDI fajlase
__________________
Bidi zivej go denot kako da e posleden i nemisli za utre
Svirac bt je offline   Reply With Quote
Star 05.04.2009, 13:40   #4
doktor87
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 29.06.2008
Mjesto: Сурчин
Postovi: 139
Downloads: 88
Uploads: 0
Rekao HVALA: 3
Zahvalili mu 14 puta u 14 Postova
Instrumenti: KORG X5D
Interesi: Maloletnice... :))))
doktor87 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
doktor87 pošalji poruku preko MSN messengera doktor87 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Makso68, ja to razumem i za to sam apsolutno!!..ono sto nisam ubacio u pricu je to da ce oni koji zele da aplikuju za dozvolu morati da prodju komisiju...sve bi to opet bilo lepo da ovo nije srbija i da para vrti gde burgija nece...a i stricevi, tetke, mame, tate...znas vec na sta mislim...inace studiram medicinu i znam kakva je frka u lekarskoj komori oko licenca...sve u cilju uzimanja para...!!! Problem je sto nasa drzava kada pokusava da sprovede neki kopirani zakon jer sami ne znaju da smisle ono sto je za nase uslove i podneblje realno praktikuje samo onaj deo oko naplate tj, sto njima odgovara da bi im troskovi bili sto manji a zarada veca.... Navodno ces morati na komisiji da dokazes tj demonstriras da imas SLUHA!!! ok ali u statutu udruzenja estradnih umetnika stoji da u to udruzenje moze da se uclani svako ko se na neki nacin bavi scenom...od izvodjaca do cistacice! Takodje svi dobro znamo da kada bi to udruzenje odgovaralo za svoje clanove i postupke davno bilo ugaseno...sto zbog javnog ponasanja, sto zbog plagijata sto je mnogo veci problem. I sami znamo da neke pesme postoje i izvode se u 2-3 razlicite verzije i jezika! Sve je to posledica sto niko iz tog udruzeja ne odgovara nikom visem! Cast onom vremenu o kome ti pricas..predpostavljam da si 68 god..cale mi je 64 a mama 67 pa bi fakticki otac mogao da mi budes, ali izmedju 70tih i 90tih narodna muzika je bila jedina vrsta muzike u kojoj nije bilo plagijata...krs pesma ali je original...vec u drugim granama...samo da pomenem Bregovica...pokrao je svu tursku i grcku starogracku muziku koju je nasao i jos je nastupao u grckoj sa grckim pevacima...a sada je narodna muzika prepuna plagijata!!! I sto je najgore moje i mladje generacije to upijaju ko sundjeri... U mesto da to samoustoliceno udruzenje vodi racuna o tim stvarima oni gledaju kako ce da oprezuju svaki ton koji otpevas na svirci... A i kad bi hteli da izdate abum...za 2 dana od izdavanja a mozda i pre vase bi se pesme nasle kodulicnih prodavaca i na internet stranama to je jos jedan vid kradje od ESTRADNIH UMETNIKA...
Ova prica koju je pomenuo kolega iz MK opet sa jedne strane jeste a sa jedne nije realna...mislim na broj clanova i restrikcije i propise na tu temu... Ja sam skroz odustao od svirke PEVAC-KLAVIJATURA i napravio sam bend od 6 clanova..Bubnjar, Klavijatura(bas-kontra-tepih), Klavijatura(solo), gitara, pevacica i pevac...sasvim obecavajuce za sve vrste svirki....od kluba do svadbe,ali mora da se radi!!!

Jednostavno se neko u nasoj drzavi setio da muzicari nisu DOVOLJNO oporezovani! Pa sad ajde i njih da oderemo! Tom logikom svaki bend bi trebao da se registruje kao firma (pausalna) tj da placa mesecni porez itd sto nije iskljuceno da ce biti kako su krenuli...cale mi je autoprevoznik pa znam za pricu... Ali to onda nosi i odredjene beneficije! Npr. : Kad kupujete nov instrument ili nesto od opreme duzni su da vam povrate PDV jer vam je to osnovno sredstvo za rad, imali bi pravo na kredit u banci za nabavku opreme, put i sl...
doktor87 je offline   Reply With Quote
Star 05.04.2009, 14:14   #5
caka012
Ovaj baš voli da kuca
 
caka012's Avatar
 
Registrovan/a dana: 03.12.2006
Mjesto: Pozarevac, Srbija
Godina: 55
Postovi: 383
Downloads: 388
Uploads: 7
Rekao HVALA: 29
Zahvalili mu 30 puta u 26 Postova
Instrumenti: PSR 3000, Triton LE, jedan stari kontrabas i jedna bas gitara
caka012 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
caka012 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Nije to nista novo. Taj zakon odavno postoji, ali se na nasu srecu vrlo retko sprovodi. Do sada su problema imali samo oni koji su svirali preko grane, pa su imali komplikacija sa prenosenjem instrumenata preko, a za nas koji sviramo po Srbiji problema nije bilo. Mada cujem da se vec ta situacija polako menja, i da drzava trazi da se i od nas ogrebe za po koji procenat, sto me uopste ne cudi i sto je, ustvari, i normalno.

Sto se tice polaganja, ne treba samo da se utvrdi da imas sluha, vec polazes i dobijas licencu kao instrumentalni izvodjac ili vokalni izvodjac. Pri tome polazes na svom instrumentu, ali se izuzimaju aranzeri. Mozes da polazes kao klavijaturista, ali ne sa aranzerskim tipom svirke. Kad dobijes licencu kao instrumentalni izvodjac, ne pise ti na koji se instrument odnosi, i mozxes da sviras na cemu hoces. Ja uskoro treba da polazem, a polagacu na kontrabasu, jer to sviram u akusticnom bendu.

To ima i dobrih strana, jer oni sto rade sa midi-fajlovima nece moci da polazu.
caka012 je offline   Reply With Quote
Star 05.04.2009, 14:29   #6
doktor87
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 29.06.2008
Mjesto: Сурчин
Postovi: 139
Downloads: 88
Uploads: 0
Rekao HVALA: 3
Zahvalili mu 14 puta u 14 Postova
Instrumenti: KORG X5D
Interesi: Maloletnice... :))))
doktor87 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
doktor87 pošalji poruku preko MSN messengera doktor87 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Slazem se! Ja sam zavrsio nizu muzicku za kontrabas, privatno sviram harmoniku i klavijature i sad pevam... Pogotovu te sto sviraju na midi bih zatarabio! Tako i moja baba moze da "SVIRA"... Bolje los a odsviran instrumental pa znas da je tvoj ili da se neko trudio nego matrica... Zelim ti puno srece i javi nam kako si prosao! Kazi mi koliko sve to kosta?
doktor87 je offline   Reply With Quote
Star 05.04.2009, 14:45   #7
fico
Pravi prijatelj foruma
 
Registrovan/a dana: 06.05.2004
Mjesto: Slovenija
Postovi: 613
Downloads: 2736
Uploads: 14
Rekao HVALA: 17
Zahvalili mu 51 puta u 48 Postova
Instrumenti: E-mu X board;Novation SL61 MK II :Weltmiaster Cansone
Interesi: sve po malo
fico befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
fico pošalji poruku preko MSN messengera fico pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Moje je mislenje da se taj zakon uvodi najvise bas samo zbog novca i nista vise .To me podseca na onu narodnu :cula zaba da podkivaju konje pa i ona digla nogu: Verovatno su tako culi i ti clanovi komisije koji su usvojili taj zakon .Neko je reko da muzicari dobro zaradjujui zasto da i drzava ne naplati koji euro iz te kese .Dali ce ti clanovi komisije biti adekvatni po strucnoj strani da ocjene ko je muzicar a ko nije ostaje da se vidi .A sam pojam muzicar je isto lose definisan da bi se mogli neki okviri da donesu kome da se taj naziv podeli a kome ne .Radi mene moze da bude muzicar i onaj sa klaviaturom ili jedan clan benda ili cigo sa usnom harmonikom .Pitanje je samo ako on ima svoju publiku koja ga slusa i voli.Ako si zavrsio akademiju u Rusiji ili Srbiji nije bitno kako si obrazovan ako nema ko da te slusa kad gudis .Zivi bili pa videli sta ce jos da bude oko toga.
fico je offline   Reply With Quote
Star 05.04.2009, 21:11   #8
caka012
Ovaj baš voli da kuca
 
caka012's Avatar
 
Registrovan/a dana: 03.12.2006
Mjesto: Pozarevac, Srbija
Godina: 55
Postovi: 383
Downloads: 388
Uploads: 7
Rekao HVALA: 29
Zahvalili mu 30 puta u 26 Postova
Instrumenti: PSR 3000, Triton LE, jedan stari kontrabas i jedna bas gitara
caka012 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
caka012 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Kosta 11.200,00 dinara polaganje, stim sto ti sertifikat ne znaci mnogo ako nisi clan Udruzenja estradnih umetnika Srbije, tj. ako ne placas godisnju clanarinu. Nisam se raspitao o detaljima koliko sta kosta i kako se placa (mislim da se placa kvartalno, kao porez, na tri meseca), ali cim se raspitam stavljam informacije na ovaj sajt. Mislim da cu vec sutra da znam detalje.

@fico
apsolutno si u pravu, nasla je drzava nacina da uzmu i od nas neku kintu. Mada, realno, dosta smo se dugo i provlacili, nego zao mi je sto sada treba da pocnemo kad se sve manje kinte uzima po svirkama. U svakom slucaju, provlacicemo se dok mozemo.
caka012 je offline   Reply With Quote
Star 08.04.2009, 07:17   #9
VUNIMRAV
Kao kod kuće
 
VUNIMRAV's Avatar
 
Registrovan/a dana: 25.12.2008
Mjesto: SONTA-APATIN
Godina: 57
Postovi: 980
Downloads: 1135
Uploads: 35
Rekao HVALA: 289
Zahvalili mu 97 puta u 92 Postova
Instrumenti: Paolo Soprani super paoloIII,Tyros3
Interesi: HOBI PRESAO U POSAO...Pecanje...
VUNIMRAV ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Postovane kolge,evo i ja da se pridruzim sa malo zaksnjenja.Sve to o cemu pricate i ima smisla i nema smisla.Ja sam jos od 80 i nek bio clan udruzenja muz Donat-Zadar,isto se tako pricalo,te nece moci ovo nece se moci ona.uglavno svirke po hotelima restoranima ali uglavnom koje su bile u drustvanom vlasnistvu su to trazile i bilo je dobro da vam kazem.Muzicar je bio *gospodin*u odnosu na ovo sad kad gledam glavi mjesto.Za raznorazne svirke tipa svadbi,rodjendana,slava... ma ko to...A sada,ja sam clan *zenit* Subotica,redovno placam svoje obaveze,sto mu dodje godisnja clanarina za udruzenje,tri sindikata(od kojih nemam fakticki nista,bar da nam krompir nabave),licencu koja mora biti neprekidana i naravno da si polozio,i posle toga svakog mjaseca uplata za penziono i zdravstveno osiguranje.Sve to oko produzetka licence sam platio oko 100e,i moze se platiti bilo kad u kalendarskoj godini,tako da ja nisam jos za ovu 09,jer imam pravo koristiti onu iz prosle godine.Mogu vam reci da mi mnoge kolege govore da je to bcanje para,ali zar je 100e para ako uzmemo u obzira da kas god radimo u kafani,pocastimo ovog,onog,da nekazem onu,itd.Mene to nebrine,nebi trebalo ni vas,jer ko radi,znaci zaposlen je on treba da plati oko 12000 dinara i mirna Bosna, mi koji smo prijavljeni preko estrade nesto manje idobro,Medjutim ima jedna stva koj amene pocinje zabrinjavati,i koja ce biti veliki problem za sve nas sa i bez licence,a to je zakon o zabrani pusenja na javnim mjestima koji bi trebalo da se uskoro usvoji.Mozete li zamisliti sta ce to biti kad u kafani covjek nemoze *zapaliti*,pa sta cu i ja u njoj onada,ionako je sve manje posla po kafanama.Da nije svadbi i krstenja ZLO.Mislim da bi o ovoj temi se moglo razgovarati,a mislim da bi bilo dobro da smo svi prijavljeni i organizirani,jer tako bi se lakse mogli i *buniti* i ostvarivati(ili bar pokusati) neka svoja prava.Pozdrav svoj napacenoj braci i samo zaokruzivajte datume i onda ce sve biti potaman.PS,i cuvajte se visokog pritiska,idu mrsni dani.
VUNIMRAV je offline   Reply With Quote
Star 08.04.2009, 08:10   #10
svrakan
Kao kod kuće
 
svrakan's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.11.2007
Mjesto: Subotica
Godina: 45
Postovi: 883
Downloads: 1408
Uploads: 27
Rekao HVALA: 7
Zahvalili mu 133 puta u 116 Postova
Instrumenti: Korg pa3x pro,Kurzweil Pc3k61
Interesi: Muzika
svrakan ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
svrakan pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

VUNIMRAV Zenit Subotica su najveci lopovi cisto da znas,i to provereni,Evo ti primer,odemo ja i kolega pre par g.meni naplati 5600,posle udje moj kolega njemu 2600,ma banda,cak su direktora bivseg uhvatili malo iza coska,mi u smo svi u drugom udruzenju SUBOTICATON gde je clanarina svega 2000 din godisnje,a bogami meni pomogne ta glupa licenca samo kada sviram bankete za firme koje placaju preko racuna,i onda imaju pokrice,a sto se zakona tice nema od toga nista,ova prica vec ide 10g,nas zakon je toliko nekompleksan tako da uvek postoje tzv. RUPE u zakonu sa kojima se rese svi moguci problemi.
svrakan je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 11:56


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije