Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Aranžeri > Yamaha

Yamaha Za one čiji su kućni ljubimci Yamaha-e...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 04.08.2019, 16:37   #1
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Frage PSR SX900 ili Tyros 5?

Dilema je da li kupiti "stari" top model Tyros5 ili PSR SX900, najnoviju srednju klasu aranžera. Tyros 5 postoji u izvedbi sa 61 tipkom i još uvijek se u nekim dučanima može nabaviti novi pa je time ova dilema još veća. Tržišna vrijednost obje klavijature je približna pa će usporedba biti zanimljiva i možda interesantna nekim kolegama. Napravio sam tabelu s razlikama ali ću s par riječi i opisati neke detalje. Kao što sam već naglasio, osnovna razlika je u datumu proizvodnje pa će oni koji preferiraju kupovinu top modela kupiti klavijaturu koja je proizvedena prije 6 godina, 2013. Time u startu gube prodajnu vrijednost i dobivaju "staru" tehnologiju koja je bila aktualna u to vrijeme. S druge strane, kupovinom top modela će dobiti višu klasu instrumenta u smislu izvedbe, tj. kvalitetnije kućište i više hardware opreme. Tako će na Tyros 5 dobiti odličnu FSX tikovnica, XLR priključak za mikrofon, 2 SUB OUT-a i AUX IN-a više nego na SX. Kučište je od boljeg materijala, gumbi su kvalitetnije izvedeni i vidljiviji, a ugrađeno napajanje je uvijek bolja varijanta od vanjskog adaptera koji dolazi uz SX. Međutim, ovdje je PSR SX900 u prednosti jer ima ekran osjetljiv na dodir i Joystick, što se pokazalo kao dobar "mamac" za potecijalne kupce konkurentskih firmi. Generalno možemo reči da je Tyros5 nadmoćniji u hardware dijelu dok PSR SX900 pobjeđuje u sofware segmentu jer se radi o potpuno novoj tehnologiji i operativnom sustavu koji je ugrađen u Genos.

Zato PSR SX900 ima dosta karateristika koje se ne nalaze u petici. Spomenuti ću neke koje ima Genos i prenešene su u SX. Na prvo mjesto stavljam odlično riješenu Drum Setup opciju, kvalitetno organizirano pretraživanje po raznim kategorijama i Playlist umjesto zastarjelog MDF-a. Kvaliteta DSP efekata je na boljoj razini, ima ih više i sada postoji 30 USER mjesta za svaki pojedini efekt, od sistemskih do inserta. Tu su i dva prilagodljiva kotačića te 6 gumbi kojima možemo dodjeliti funkcije po želji. Kada ovome pribrojimo novine koje nema Genos, a to je Style Section Reset, Bluetooth Audio funkcija, SubScale ili Chord Looper, onda je jasno da je u ovom "soft" dijelu Tyros 5 u velikom deficitu. Nije zanemariva niti činjenica da je kod SX900 cjelokupna navigacija kroz izbornike riješena mnogo bolje i preglednije. Ako pogledamo u budućnost, novi operativni sustav koji je ugrađen u PSR SX će sigurno doživjeti još pokoju nadogradnju pa i tu čenjenicu treba uzeti u obzir. Za Yamahu je Tyros5 završen projekt i sigurno je da više neće biti nadogradnje OS.

Nadam se da će ovaj osvrt biti koristan onima koji planiraju kupovinu nove klavijature i razmišljaju kako uložiti 2000 i kusur eura.

casper je offline   Reply With Quote
Star 04.08.2019, 18:20   #2
romario
Stvarno kod kuće
 
romario's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.12.2004
Mjesto: Vinkovci
Godina: 51
Postovi: 1.294
Downloads: 1872
Uploads: 8
Rekao HVALA: 113
Zahvalili mu 111 puta u 107 Postova
Instrumenti: cantus IV
romario befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
romario pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Ima tu materijala za usporedbu .
Mišljenja sam da onaj tko razmislja o tyros 5 nece u konacnici ici prema nizoj kategoriji aranzera .Bez obzira na prednosti koje su navedene.
Ali da se radi o odličnoj prilici,gledajući oba modela,to je činjenica.

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
romario je offline   Reply With Quote
Star 04.08.2019, 20:02   #3
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Netko će samo radi natpisa na plastici i odlične tipkovnice odabrati Tyros 5. Onaj drugi će bez razmišljanja kupit SX samo zbog Bluetooth opcije. I taj će reči da upravo Tyros5 niža kategorija instrumenta jer u sebi ima stariju tehnologiju koja se više neće razvijati. Sve ovisi iz koje se ugla gleda uređaj.

Znaš na što ciljam kada stavljam kao primjer i na vagu dobre tipke naspram bežičnog transfer audio materijala. Ali realnost "na sceni" aranžer (ne)svirača je takva i treba je respektirati bez obzira što će se neki grčevito boriti i pljuvati ove druge.

Ako stvari pogledamo malo šire, odlično je što smo dobili novi instrument koji će zadovoljiti kategoriju korisnika koji ne žele izdvojiti novce za top model. Međutim, izlaskom SX serije dobivamo vrlo jasan signal da Yamaha ne posustaje s napretkom i nastavkom proizvodnje aranžera. To je vrlo važno, pogotovo kada ovu činjenicu gledamo u svjetlu nekadašnje konkurencije (Roland) koja je ugasila ovu kategoriju instrumenta, onih koji aljkavo ažuriraju izdane modele (Ketron) ili onih trećih (Korg) koji još spavaju zimski san.
casper je offline   Reply With Quote
Star 04.08.2019, 20:54   #4
Tihotyros
Vredan član društva
 
Tihotyros's Avatar
 
Registrovan/a dana: 16.09.2016
Mjesto: Vinkovci
Postovi: 296
Downloads: 7
Uploads: 0
Rekao HVALA: 39
Zahvalili mu 28 puta u 27 Postova
Instrumenti: Yamaha Genos
Tihotyros ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Upravo vas dvojica (Romario i Casper), znate moju pricu kad sam se kao nesvirac zaputio u kupovinu prve klavijature. Pa malo da je podjelim i sa drugima ovdje.. Nisam nikoga trazio savjet niti sam ista razumio oko klavijatura, nisam cak razumio pojam aranzer ili workstation i sl.. (doduse pogledao sam neke testove na youtubeu), i tada sam kupio Tyros 3. Sjeo u auto i otisao po Tyros 300 km od kuce. Mislim da je kolega Ivo mislio da nisam normalan kad mi je rekao da probam Tyros, a ja mu rakao da neznam svirati (ako gosp. Ivo cita nek se javi).. uglavnom, htio sam kupiti profesionalni instrument, a Tyros je to bio i tako je izgledao.. PSR nije.. tako da za mene uvijek moze jedan Tyros, nista PSR. Cim vidim ovo vanjski adapter - dalje ne moram ni citati..
Svakako je pozitivno sto Yamaha pokazuje da ne odustaje od aranzera i sto ih i dalje razvija. I mislim da Yamaha, kroz PSR seriju testira neke opcije i mogucnosti koje ce mozda biti ugradjene u sljedeci top model. Gledaju koliko ce biti prihvacene ili ne.


Poslano sa mog SM-G973F koristeći Tapatalk
Tihotyros je offline   Reply With Quote
Star 04.08.2019, 21:35   #5
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

@Tiho, razumijem razloge odabira, ali ovdje se radi o sasvim drugačijim omjerima. Ovo nije Tyros serija sa svojim jeftinijim modelima već se radi o dvije različite generacije instrumenata. Zato sam namjerno i krenuo s ovom usporedbom. (BTW. ako bude zanimljivih komentara, izdvojit ću ih kao zasebnu temu).

Kada bih sada morao birati između SX900 i Ty5, moj bi odabir sigurno bio SX. Postoji više razloga koji daju prednost i samo jedna stvar za kojim bi žalio. To su tipke. Ali i tu treba staviti rezervu i pričekati, možda će FSB biti nešto između onih plastikanera S serije i ovih od Tyros/Genosa koje meni savršeno odgovaraju. Pored boljeg i preglednije menu sučelja, pored novih funkcija koje se nalaze u SX, meni je vrlo važno imati "komfor" rukovanja klavijaturom. Ove Assignable tipke su jednostavno pun pogodak. Navikao sam se na to i bez njih bi morao ponovo "u prvi razred osnovne". Dodjeljivanje željenih parametara na potenciometre je nezamjenjiva stvar. Jednostavno je riješena s popup prozorima, a dodjeljivanje bitnih stvari poput VH ili volumena desne ruke na njih olakšava manipulaciju za live situaciju. (opss rima ) Ima u OS još meni bitnih detalja ali kao točka na I za prevagu kupovine SX-a je činjenica da će se on lakše prodati i manje izgubiti na cijeni. Jer mi koji "padamo na plastiku i 256 polifoniju" ćemo prije ili kasnije kupiti top model, pa koliko košta da košta.
casper je offline   Reply With Quote
Star 04.08.2019, 23:55   #6
Alen P
Odomaćeni član
 
Registrovan/a dana: 18.11.2007
Mjesto: Čakovec
Postovi: 657
Downloads: 380
Uploads: 6
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 70 puta u 68 Postova
Instrumenti: Tyros 4
Interesi: Muzika, religija
Alen P befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Alen P pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Sve stima. Ali nabasao sam na jedan demo u kojem lik svira na tenor sax kojeg ima i s900. SArt2 je kod Tyrosa vrh i tu se svaki taj psr moze psrati. Gle, skoro rima. 😃

Meni se josh najvise dopada sto su uveli 3 uppera, pa se moze posloziti dosta toga sto se do sad nije moglo. I da, novo je.
Alen P je offline   Reply With Quote
Star 05.08.2019, 01:03   #7
dmmacak
Kao kod kuće
 
dmmacak's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.05.2008
Mjesto: Novi Banovci
Postovi: 836
Downloads: 650
Uploads: 2
Rekao HVALA: 256
Zahvalili mu 126 puta u 122 Postova
Instrumenti: g 1000/korg pa4x/Tyros5/Sx900
Interesi: nista posebno
dmmacak befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ja iz moje tacke gledista, tj za moje potrebe, bih odabrao ipak kvalitetniji instrument pa makar i ne imao sve funkcije. Jer se ja bavim profesionalno i samo od muzike zivim. Lepo je imati te nove opcije ali ako su tasteri ne kvalitetni ili dirke lose za sviranje nista mi ne znace te nove funkcije. Ne daj Boze jos da mi stane u sred svirke, da baguje. Sto se tice samog kvaliteta zvuka meni je i Tyros 2 bio sasvim zadovoljavajuc, kupio sam T5 najvise iz razloga sto je novo i kvalitetno odradjeno. Naravno treba sacekati i sve to isprobati kada se pojave u radnjama. Mozda izrada i ne bude puno losija od top serije.

Послато са SM-G930F уз помоћ Тапатока
dmmacak je offline   Reply With Quote
Star 05.08.2019, 01:25   #8
Tihotyros
Vredan član društva
 
Tihotyros's Avatar
 
Registrovan/a dana: 16.09.2016
Mjesto: Vinkovci
Postovi: 296
Downloads: 7
Uploads: 0
Rekao HVALA: 39
Zahvalili mu 28 puta u 27 Postova
Instrumenti: Yamaha Genos
Tihotyros ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

E tako i ja razmisljam. Ako se bavis necim profesionalno, trebas imati i profesionalan alat. A PSR to nije. I to cak i svaki amater vidi. Sve nove opcije jesu lijepe i pozeljne, ali tko od nas uopce koristi pola od tih opcija koje imamo. Lijepo se jos moze svirati i na Tyros 3 i zvuci bolje nego poprilican broj novih klavijatura danas (da ne kazem vecina).. a operativnost je stvar navike.
Za mene jedina prava prednost PSR-a SX u odnosu na Tyros 5 je touch screen, ostale ove neke funkcije vjerojatno nebi ni koristio. Pogotovo ako govorimo o dva nova instrumenta znaci da Tyros nabavim novi.
Kvalitativno cini mi se da nisu odmakli izradom puno od S975, cak je i dizajn isti, i tu su se mogli malo potruditi pa malo izmenit dizajn. Jedino ce tipke biti vjerojatno za klasu bolje, to jos neznamo, ali ostatak je isti.

Poslano sa mog SM-G973F koristeći Tapatalk
Tihotyros je offline   Reply With Quote
Star 05.08.2019, 09:36   #9
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

@dmmacak - da Yamaha "baguje", nemoj biti smiješan, pa nije to ...

Svatko ima svoje razmišljanje. Što se tiče izrade SX, pogledajte gumbe, oni su od kvalitetnije plastike. Tako navode i u specifikacijama. Tipka bi trebala biti bolja, FSB je orguljaška tipka ugrađena u skupe STAGEA modele, barem mislim da će biti bolja od S serije. Ima tu još aduta, od touch ekrana kojeg spominje @Tiho ili Joysticka koji je bolje rješenje od krugova.

Mogućnosti unutar klavijature? Što će nekome taj glupi Chord looper? Jeste li razmišljali što bi dali "INTRO igrači" na Korgu ili Soltonu da recimo za svaki ritam imaju 8 komada "početaka ili solo dionica"? Ili recimo, što bi dali oni koji su spremni pustiti karaoke s Youtube na mobitel (koji je bez žice spojen na SX) i to reproducirati s klavijature na razglas? Ove dvije stvari mi padaju na pamet odmah na prvu. Ne zato što bi ih ja koristio ali imam kolege kojima bi to jako dobro došlo.
Mene recimo itekako zanimaju stvari poput Drum Setupa koji jedan top model Tyros5 nema. Znate i sami da sam još odavno takve stvari na svojoj "četvorki" rješavao na računalu ali alat koji je ugrađen i Genosa ( a isti je sada i u SX-u) je daleko bolji. U računalu se više ne mogu uraditi sve opcije koje su sada dostupne u klavijaturi. Recimo, posebno doziranje insert DSP-a svakom pojedinom elementu u jednom kitu bubnja. Možda je nekome ove funkcija nebitna, možda niti ne zna da posotoji, ali kad se na nju navikneš onda se teško vratiti na "staro". Isto vrijedi za još dva detalja. Prvi je Revo bubanj, a drugi je kvaliteta Master efekta. To su oni označeni s +. Ja ne kažem da "stari" bubnjevi ne valjaju, rade oni jako dobro. Ali kad se jednom osjetiš snagu koju izbacuje Revo, sve je ostalo samo sjena. Spomenuti novi DSP efekti imaju sličan učinak ali su malo suptilniji i potrebno je dobro ozvučenje (i uho) da se primijeti njihova kvaliteta.

Ovo je par bitnih detalja (za mene) ali postoje i druge stvari koje su mnogo bolje riješene u novom OS. Razumijem one koji imaju drugačije rezone jer svatko koristi klavijaturu i njezine resurse na svoj način. Vrlo rijetko koristim ART gumbe, nikada ne koristim SUB izlaze, XLR na mikrofonu samo kada se kod kuće igram i testiram. A na cjelokupnu mehaničku izradu, pa i izgled klavijature gledam konzumerskim, potrošačkim očima. Danas je na stalku ova s jeftinom plastikom, sutra možda neka druga s "pozlaćenim gumbima". Na kraju će obje, prije ili kasnije završiti na nekom otpadu računalne tehnike.
Živim isključivo od glazbe. Na pozornici mi je prioritet imati dobar i kvalitetan zvuk, baš onakav kakav ja očekujem. Samo se tako osjećam sigurno i suvereno što je po mom sudu najbitniji preduvjet za dobar nastup. Manje me zanima iz čega to izlazi, a još manje što će netko (od jalove konkurencije) sa strane komentirati kako imam tamo neki PSR. Osjetim razliku u zvuku od mog nekadašnjeg Tyros4 i ne bih se više vraćao "na staro" ako baš nužno ne moram.

Promijenjeno od casper (05.08.2019 u 10:02 sati) Razlog: dodan zadnji odjeljak
casper je offline   Reply With Quote
Star 05.08.2019, 11:32   #10
dmmacak
Kao kod kuće
 
dmmacak's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.05.2008
Mjesto: Novi Banovci
Postovi: 836
Downloads: 650
Uploads: 2
Rekao HVALA: 256
Zahvalili mu 126 puta u 122 Postova
Instrumenti: g 1000/korg pa4x/Tyros5/Sx900
Interesi: nista posebno
dmmacak befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

[quote=casper;307867]@dmmacak - da Yamaha "baguje", nemoj biti smiješan, pa nije to ...


Pa smesan ili ne desava se, ali veoma retko... ima slika

A sto se tice SX naravno da cu isprobati cim budem imao prilike i verujem da je dobre izrade. Samo sam izneo svoje misljenje za moj nacin sviranja i uslove u kojima radim(,Satori, razne sale itd...od +40 do -10 stepeni..) Znacilo bi mi da imam podesavanje drum kita i da mogu nesto uraditi dok sviram.( Po meni je to najveca mana kod Tyrosa sto je ne moguce ista editovati i sacuvati tokom svirke..) ali Dj funkcije me uopste ne zanimaju..

Promijenjeno od casper (10.08.2019 u 11:18 sati) Razlog: prilagođena slika
dmmacak je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 22:38


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije