Korisničko Ime
Lozinka
Registracija
YU-MIDI Marketing


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Aranžeri > Yamaha

Yamaha Za one čiji su kućni ljubimci Yamaha-e...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 17.11.2019, 01:04   #1
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.157
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Beitrag Nove "terce" za Genos i PSR SX900

Genos je u Verziji 2.0 između ostalog dobio i mogućnost izrađivanja tkz. "terci" na potpuni novi način. To je omogućeno novododanom funkcijom Scale, a ista već postoji na PSR SX900. Iako Scale nije u potpunosti ispunio očekivanja jer Sub Scale nema nikakvu upotrebnu vrijednost, mi ćemo iskoristi ono što se nudi i vjerujem da ćemo zajedničkim snagama i znanjem objasniti svim zainteresiranima kako napraviti vrlo upotrebljive terce. Pišem u množini jer na forumu ima ozbiljnih i dobronamjernih ljudi koji žele s ostalima podijeliti svoja iskustva i znanje. Zato sam temu i zamislio kao jednu interaktivnu formu u kojoj će sudjelovati svi zainteresirani i gdje ćemo na kraju doći do rješenja i time omogućiti da svatko samostalno sebi izradi vlastite terce. Nije mi namjera da se ovdje postavlja gotovi materijal ili Pack Terci. Znam da bi isti za tjedan dana završio na njuškalu. Namjera mi je da motiviram većinu onih koji sviraju Genosa ili PSR SX900 da ovaj paket naprave samostalno. Već sam testirao neke stvari i vidim da će sve funkcionirati odlično. Za početak ne bih objašnjavao detalje kao što to obično činim, već bi samo iznio osnovni koncept.

Potrebno je znati par pojmova da bismo razumjeli osnove:
  • -+100 cent je raspon od jednog polutona
  • -+1 key/note shift je isto tako raspon od jednog polutona
  • -+12 key/note shift je raspon jedne oktave
Pod pojmom "terca" u ovoj temi podrazumijevamo sviranje dva tona gdje jedan slijedi osnovnu melodiju, a drugi ga "prati" u nekom intervalu. Prateći ton ne mora uvijek svirati "pravu muzičku tercu" već može odstupati ovisno o ljestvici koju koristimo.

U izradi terci ćemo koristi tri segmenta koji će u sinergiji osigurati da "prateći ton" svira u pravilnom intervalu u odnosu na osnovni.
  • 1. U YEM-u ćemo napraviti zvuk kojem su svi elementi postavljeni na +/-3 Note shift (slika 1)
  • 2. U klavijaturi ćemo na part Right 3 postaviti Voice Tunig na +/-50 (slika 2)
  • 3. U Main Scale ćemo označiti Right 3 i u Base Note C definirati vrijednost za svaki ton na +/-50 (slika 3)

Tako ćemo na Right3 imati prateći ton i ako pravilno postavimo sve vrijednosti on će biti u skladu s osnovnim tonom koji može svirati na Right 1 ili 2. Postavljene vrijednosti će biti zapamćene u Registraciji ako označimo kućice Voice i Scale.

#################################

Ekipo s foruma, pređimo s riječi na djela i pokažite "što se može kad se male ruke slože".
Grafički Fajlovi
File Type: jpg 1. shift.jpg (80,2 KB, 185x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg 2. voice tuning.jpg (31,3 KB, 177x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg 3. Main Scale.jpg (30,9 KB, 176x skinuto)
Highslide JS

Promijenjeno od casper (17.11.2019 u 01:47 sati)
casper je offline   Reply With Quote
Ćlan 5 Vam se zahvalio, casper, za koristan post:
Bokic (17.11.2019), psr (19.11.2019), Tihotyros (17.11.2019), tyros2 (17.11.2019), viktor011 (17.11.2019)
Star 17.11.2019, 11:53   #2
Landison
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 24.02.2017
Postovi: 254
Downloads: 148
Uploads: 0
Rekao HVALA: 112
Zahvalili mu 29 puta u 28 Postova
Instrumenti: Korg Pa4x
Landison ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Sirotoga Landisona niko da spomene!
Landison je offline   Reply With Quote
Star 17.11.2019, 11:56   #3
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.157
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

A zašto bi te netko trebao spomenuti?
Znaš onu igru, "nastavi niz", to se upavo od tebe očekuje.
casper je offline   Reply With Quote
Star 17.11.2019, 13:04   #4
dmmacak
Kao kod kuće
 
dmmacak's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.05.2008
Mjesto: Novi Banovci
Postovi: 836
Downloads: 650
Uploads: 2
Rekao HVALA: 256
Zahvalili mu 126 puta u 122 Postova
Instrumenti: g 1000/korg pa4x/Tyros5/Sx900
Interesi: nista posebno
dmmacak befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Dobro resenje. Da li ste probali radi li dobro kada se transponuje?

Послато са SM-G930F уз помоћ Тапатока
dmmacak je offline   Reply With Quote
Star 17.11.2019, 13:44   #5
Landison
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 24.02.2017
Postovi: 254
Downloads: 148
Uploads: 0
Rekao HVALA: 112
Zahvalili mu 29 puta u 28 Postova
Instrumenti: Korg Pa4x
Landison ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Evo nastavljam niz.Sve što sam napisao prije 40 dana kod mene funkcionira.Zašto u Scale Tune funkciji ne paše +-50 nego +25,-64 ni meni nije jasno ali funkcionira!

Citat:
Originalno postovano od Landison Pokaži Post
Napravio sam mali pokus.
Pošto nemamo u Scale Tune odvojene Right partove(što očekujemo..uskoro) došao sam na ideju da iskoristim Left part koji je odvojen i napravim ono o čemu smo jučer pričali,da provjerim dali će to funkcionirati kada dođe novi OS sa odvojenim partovima....i da.. po svemu sudeći hoće!
U Yemu sam odabrao neku harmoniku koja se sastoji od 4 elementa..sva 4 sam povisio (shift) za +3..
Stavio sam tu harmoniku u nekakav pack prebacio u klavijaturu i stavio je na Right 1.
U sekciji "Voice Setting-Tune", Right 1 sam stavio (+50).U sekciji "Tuning-Scale Tune" sam stavio (C+25),(D-64),(E-64),(F+25),(G+25),(A-64),(H-64).

Na part Left sam stavio nekakav string kao osnovni ton i onda svirao unisono C-dur skalu s obe ruke (desna Right 1 a lijeva Left)..ljudi meni je ta terca skroz pristojno zvučala.
Možda bi vrijednost od 50 u sekciji "Voice Setting-Tune" trebala biti +49 a u sekciji "Tuning-Scale Tune" +26 umjesto +25 ali to će svako od zainteresiranih individualno ocjeniti.
Sekcije "Voice Setting-Tune" i "Tuning-Scale Tune" se mogu memorirati u registraciju.
I šlag na kraju tako dobivene terce se transponiraju bez problema!
Dodato:


Ponavljam,sukladno primjeru umjesto Right 1 staviti Right 3 a umjesto Left staviti Right 1!
Dodato:
I naravno ,možda je potrebno dodati,...kada želimo svirati iz drugog tonaliteta samo promjenimo Base Note u Scale Tune!
Ovo je mali korak za čovjeka ali ogroman za Genos-SX 900 zajednicu!

Promijenjeno od Landison (17.11.2019 u 14:17 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
Landison je offline   Reply With Quote
Star 17.11.2019, 16:48   #6
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.157
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Predpostavio sam da će Ladinson reagirati i doprinjeti da tema krene svojim tijekom.
Prije mjesec dana je dobro predvidio razvoj situacije ali mu je "nedostajala" još samo jedna sitnica
Citat:
Originalno postovano od Landison Pokaži Post
...
Mislim da sam našao kako u terca partu određene tonove staviti više odnosno niže:..u Voice setting- Tuning podići za četvrtinu tona (50 centi) a zatim u Scale Tune, tonove za koje želimo da budu +3 snizimo za 50 centi a one +4 povećamo za još 50 centi .......ali kako odmaknuti ova dva parta za 3 polutona hmmmm...bojim se nikako!
Kad je dobio odgovor kao rješenje na svoje pitanje, složio je terce kako opisuje u postu iznad. To je rješenje (relativno) dobro, uz to se svira i ostaje samo da razjasnimo enigmu brojeva u Voice tune i Scale. Da li u Voice tune ide +50 ili +49, da li se scale postavlja na 25 ili 26? Stvar je vrlo jednostavna, vezana uz logiku brojeva i vjerujem da će se netko javiti s točnom formulom. Ovo treba razjasniti iz jednostavnog razloga što je potrebno shvatiti koje tonove mijenjamo i zbog čega ih pomičemo "gore - dolje". Onda ćemo lako složiti svaku tercu po vlastitoj želji.

Naravno, preostaje na temi još opisati kako se slažu različti tipovi terci, od molskih, durskih, orijentalnih, gornjih, donjih ... Vjerujem da ovdje ima ljudi koji se razumiju u glazbenu teoriju i da će ponuditi način kako složiti željenu ljestvicu.

Nisam napomenuo na samom početku pa da nadopunim. Zašto tema u naslovu ima imenicu Nove terce? To je zbog toga što smo do sada na Yamahi mogli koristi samo tkz. MIDI terce i samplirane terce. Prednost Novih terci je ta što se mogu transponirati, što možemo koristiti sve zvukove, tvorničke i vlastite samplove i što im možemo određivati sve karakteristike od volumen do DSP efekta. I najbintije, uz precizne upute na ovoj temi, moći će ih složiti svatko onaj tko si da malo truda.

Promijenjeno od casper (17.11.2019 u 21:22 sati)
casper je offline   Reply With Quote
Star 17.11.2019, 17:19   #7
Landison
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 24.02.2017
Postovi: 254
Downloads: 148
Uploads: 0
Rekao HVALA: 112
Zahvalili mu 29 puta u 28 Postova
Instrumenti: Korg Pa4x
Landison ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Lijepo od tebe da si me spomenuo!
Landison je offline   Reply With Quote
Star 17.11.2019, 17:29   #8
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.157
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Pa moram malo kad bez tebe ne bismo znali kako to uraditi.
casper je offline   Reply With Quote
Star 17.11.2019, 18:38   #9
Landison
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 24.02.2017
Postovi: 254
Downloads: 148
Uploads: 0
Rekao HVALA: 112
Zahvalili mu 29 puta u 28 Postova
Instrumenti: Korg Pa4x
Landison ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Tako je to kad imam odličnog učitelja!
Landison je offline   Reply With Quote
Star 17.11.2019, 19:09   #10
dmmacak
Kao kod kuće
 
dmmacak's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.05.2008
Mjesto: Novi Banovci
Postovi: 836
Downloads: 650
Uploads: 2
Rekao HVALA: 256
Zahvalili mu 126 puta u 122 Postova
Instrumenti: g 1000/korg pa4x/Tyros5/Sx900
Interesi: nista posebno
dmmacak befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ja sam to radio na Tyros2 dok sam imao ali sam morao da koristim Left part kao prvi glas. Pa mi to nije bilo prakticno...

Послато са SM-G930F уз помоћ Тапатока
dmmacak je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Oznake
genos, shift, sx900, terca

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 07:28


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije