Korisničko Ime
Lozinka
Registracija
YU-MIDI Marketing


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Aranžeri > Yamaha

Yamaha Za one čiji su kućni ljubimci Yamaha-e...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 19.10.2019, 16:14   #1
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.157
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Lächeln Genos - svašta nešta

S obzirom da se na forumu okupio znatan broj vlasnika aranžera Genos, mislim da bi jedna tema ovakvog tipa bila korisna. Ovdje možemo postavljati neka općenita pitanja, iskustva u korištenju , žalopojke na operativnost, razmišljanja o mogućim nadogradnjama, razmjenjivati vlastite stylove, multipads, postavke za VH2 ... Dakle, tema gdje bi brzinski mogli napisati nešto vezano uz klavijaturu Genos i da takvim postovima ne spamamao ostale koje su usko vezane za konkretna područja.

Podsjetit ću da su i dalje aktivne teme koje se odnose na sadržaje

Search mogućnosti
Playliste
Terce
Drum operativnost
Instalacija Free Pack
Dodatna oprema

Članovi koji žele napisati opširnije vlastito iskustvo mogu to učiniti na temi
Genos recenzija

Na istoj se pored recenzija može naći mnogo koristinh informacija, a za kraj bih istaknuo i najstariju temu, otvorenu odmah nakon izlaska Genosa. Biti će interesantna onima koji je nisu do sada pratili i na njoj isto tako postoji dosta korisnih informacija.
Genos - dobrodošli u novi svijet aranžera


Po mojim saznanjima ovo su ponosni vlasnici Genosa.
  • @b.o.Y.c.h. ČK
  • @Bokic
  • @casper
  • @darko87
  • @drzof
  • @dutak
  • @keyboards
  • @Landison
  • @psr
  • @shomi
  • @Tihotyros
  • @tyros2
  • @viktor011

Promijenjeno od casper (16.11.2019 u 15:34 sati) Razlog: novi vlasnik Genosa
casper je offline   Reply With Quote
Ćlan 3 Vam se zahvalio, casper, za koristan post:
Bokic (19.10.2019), Landison (19.10.2019), tyros2 (20.10.2019)
Star 20.10.2019, 22:34   #2
psr
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 27.02.2019
Postovi: 172
Downloads: 269
Uploads: 0
Rekao HVALA: 17
Zahvalili mu 2 puta u 2 Postova
psr ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard Koji zvučnici? Original ili nešto drugo ...

Jos nisam zvucnike kupio a nekako mi se cini mnogo 270e za one dve igracke i sub. Ili mozda gresim, jer ja nisam imao ni Tyros seriju pa ne znam kako se ponasaju ti zvucnici, inace mi trebaju samo za vezbu kod kuce i po nekad kad se popije a za te stvari i po neko stelovanje bili su mi dobri i obicni zvucnici sa klavijature (S770 i pre toga psr 1500). Neko rece na forumu da koristi hs5 monitore a na primer dva takva su mozda bolje resenje od originalnih, ii za malo vece pare dva hs7..i da ne nabrajam ima za 150-200e dosta monitora. Neko kaze mlatnuli cenu bez veze a ja negde mislim znaju i iz Yamahe da svako moze da kupi za manje pare monitore ili aktivne zvucnike i ne bi tek tako stavili tu cenu da oni ne vrede. Ne znam. Da li neko koiristi originalne zvucnike i kako se to u opste cuje?

Promijenjeno od casper (21.10.2019 u 00:18 sati)
psr je offline   Reply With Quote
Star 20.10.2019, 23:04   #3
Landison
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 24.02.2017
Postovi: 254
Downloads: 148
Uploads: 0
Rekao HVALA: 112
Zahvalili mu 29 puta u 28 Postova
Instrumenti: Korg Pa4x
Landison ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Dok sam imao Tyros 3 koristio sam njegove originalne zvučnike.Nisam bio oduševljen.Sumnjam da su original genosovi bitno kvalitetniji.Kada sam kupio
Genosa, ovde na forumu su me savjetovali da kupim HS seriju i potpuno sam zadovoljan....kupio sam HS5!
Landison je offline   Reply With Quote
Star 20.10.2019, 23:34   #4
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.157
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

@psr - ako samo želiš čuti zvuk s Genosa, jednostavno kupi neke kompjuterske zvučnike za 20-30 eura i imat ćeš isti efekat i zvuk kao što si imao s ugrađenim na PSRs770. Međutim, dugoročno gledajući to nije dobro riješenje jer nećeš čuti ni trećinu onoga što Genos može dati. Samo za vježbu po kući to možda i nije problem ali ako na te zvučnike budeš radio ikakva podešavanja, od toga neće biti sreće.
Originalni zvučnici su dobri ali opet preskupi za ono što daju i bolje je da kupiš neke studijske monitore u tom cjenovnom rangu. Cijena HS5 je tu negdje, a s njima ćeš sigurno dobiti mnogo vjerniji sound nego na original zvučnicima.
Ako ti odgovara, tj. ako žena ne mora čuti što vježbaš, razmisli o slušalicama kao alternativi. Tako sviram godinama i veoma sam zadovoljan, susjedi ne lupaju po zidu, a žena čuje što sviram samo ako se približi da mi da pusu prije spavanja.
casper je offline   Reply With Quote
Star 20.10.2019, 23:52   #5
psr
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 27.02.2019
Postovi: 172
Downloads: 269
Uploads: 0
Rekao HVALA: 17
Zahvalili mu 2 puta u 2 Postova
psr ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Zeni ne smeta voli i ona kad ja neku popijem pa zasviram, ali i ja sam mislio da je bolje nesto tako umesto originalnih a opet nikad nisam ni Tyrosa cuo sa njegovim zvucnicima pa reko da pitam. I realno cudi me da je tako, odnosno da nisu kad je vec tolika cena napravili nesto sto i vredi toliko ili bar oborili na normalnu cenu pa da onda svako uz klavijaturu kupi i zvucnike originalne. Znaci dve petice mogu da zavrse sve sto mi treba i ne mora da se ide na vece posto vidim ima i sedmice a i osmice.
psr je offline   Reply With Quote
Star 21.10.2019, 00:15   #6
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.157
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Čim ima znak Yamahe, a dolazi kao oprema uz skupu klavijaturu, cijena mora biti too much.
Za kućnu laganu upotrebu je 5" sasvim dovoljno.
casper je offline   Reply With Quote
Star 21.10.2019, 01:32   #7
Tihotyros
Vredan član društva
 
Tihotyros's Avatar
 
Registrovan/a dana: 16.09.2016
Mjesto: Vinkovci
Postovi: 296
Downloads: 7
Uploads: 0
Rekao HVALA: 39
Zahvalili mu 28 puta u 27 Postova
Instrumenti: Yamaha Genos
Tihotyros ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ja sam jedan od onih koji voli da je sve original. Tako sam i originalnu torbu za Genos platio 350 eura, a mogao sam kupiti kofer ili drugu torbu za 200 eura. Što je najveća fora tu originalnu torbu proizvodi firma soundwear i ima i njihovu etiketu, ali službeno je jedina originalna nosiljka za Genos. A taj isti soundwear proizvodi svoju gotovo identičnu torbu također za Genos po cijeni od 200 eura, ali na njoj nema natpisa Yamaha Genos.
Što se tiče zvučnika, kad sam kupio Tyros 3 jedno kratko vrijeme sam se poslužio komjuterskim, ali to je samo za nedaj Bože i nikako nije trajno riješenje jer na njih ne čuješ ni trečinu onoga što izlazi iz klavijature.
Casper, ja često sviram kući na slušalice, ali npr kad učim novu pjesmu ili kad slažem registraciju pa da sve lijepo izniveliram i sl, onda mi je nekako na slušalice nezgodno tj imam osječaj da nemam pravi dojam kako će to na kraju izać na zvučnik i dal mi je glasnoća svih zvukova dobro iznivelirana. Pa znalo se pokazat i da nije, tj na slušalice mi bude dobro, a kad upalim zvučnik onda moram popravljat glasnocu.

Poslano sa mog SM-G973F koristeći Tapatalk
Tihotyros je offline   Reply With Quote
Star 21.10.2019, 08:23   #8
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.157
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Podešavanje kod kuće uvijek ispadne drugačije nego što je zvuk na svirci, pa makar ga radio na isto ozvučenje. Zato je poželjno kod kuće imati što linearniji izvor zvuka, a vremenom se navikneš na razliku i "uho nauči" kako treba zvučati doma da bi bilo dobro na svirci.
casper je offline   Reply With Quote
Star 21.10.2019, 10:54   #9
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.157
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard Master EQ

Kada već govorimo o zvučnicima i na što slušati Genosa, skrenuo bih malo temu prema postavkama Master equalizera na Genosu. Bitno je naglasiti da za ova podešavanja postoji pravilo da u stvari nema pravila. Međutim, trebamo paziti na neke bazične stvari i ne smijemo raditi početničke greške jer nas to može odvesti u potpuno pogrešnom smjeru. Ako je Gain veći od +-3, vjerojatno nešto nije u redu s prostorom ili ozvučenjem. Ako EQ podešavamo na klavijaturi, neka EQ na kanalu mixera bude isključen.

Genos na glavnim izlazima ima 8 BAND parametric EQ. Preciznije, imamo 8 područja kojima možemo mijenjati frekvenciju, širinu (Q) i nivo (Gain). Bitno je znati na što utječe svaki od ovih parametara i u kakvoj su međusobnoj korelaciji. Jer ako mijenjamo vrijednosti i "vrtimo kotačiće" bez razumijevanja, imat ćemo više štete nego koristi. Potrebno je znati malo teorije, a tog materijala na netu ima napretek. Međutim, praksa je ono što će nam omogućiti da bolje razumijemo kako to funkcionira. Da se ne ponavljam, možete pročitati par postova koje sam napisao jako davno i na primjeru EQ kod Tyros3. Princip je potpuno isti jedino što Tyros ima 5, a Genos 8 područja.

Master EQ Tyros

Moj pristup korištenja EQ je sljedeći. Kod podešavanja kod kuće EQ mi je uvijek isključen, a na svirci krećem od postavki kao na slici. Uz takvo podešavanje sam na moje ozvučenje dobio nešto prezentniju zvučnu sliku i ponekad, a ovisno o prostoru, poigram se s nekom vrijednošću. Pod opcijom Parametar Lock mi je Master EQ uvijek zaključan i na njega ne utječu Registracije.
Grafički Fajlovi
File Type: jpg casper EQ_HDR.jpg (118,5 KB, 127x skinuto)
Highslide JS

Promijenjeno od casper (21.10.2019 u 11:13 sati)
casper je offline   Reply With Quote
Star 21.10.2019, 12:21   #10
psr
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 27.02.2019
Postovi: 172
Downloads: 269
Uploads: 0
Rekao HVALA: 17
Zahvalili mu 2 puta u 2 Postova
psr ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Aj malo ja da udavim. Verujem da malo ljudi jos pored mene ovo interesuje ali nije lose da se zna pa reko da pitam. Ja sam naso kako da otvorim midi fajl, da zamenim instrumente....dodam efekte isve ostalo, pa i transpose ali nisam naso kako da odradim transpose samo jednog kanala ili samo harmonike npr. a sto je jos gore aj sto ne moze ( ili ja ne znam kako) da se kao kod psr modela midi sopira i pusti iz pocetka kad treba i sve ostalo nego ne mogu da snimim prepravljen, odnosno snimim ali ne ostane takav nego kao sto je vec bio uradjen. iso sam na opciju save onda save hier i preko vec postojeceg nalepim novi a onda na neki pise "this data is under copyright restriction and may only be used for you own personal use (to je pisalo i na psr ali je sve jedno svaki mogo da se normalno odradi) na neki ne pise nista ali sve jedno ni jedan se ne usnimi promenjen. Probao sam i da ne lepim preko nego u novi folder da postavljam te nove midije (prepravljene) i opet nista, pamti onako kako je pravljeno na S770
psr je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Oznake
aranžer, genos, upotreba, yamaha

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 10:01


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije