Korisničko Ime
Lozinka
Registracija
YU-MIDI Marketing


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Aranžeri > Yamaha

Yamaha Za one čiji su kućni ljubimci Yamaha-e...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 05.05.2015, 23:49   #11
smuchac
Odomaćeni član
 
smuchac's Avatar
 
Registrovan/a dana: 12.06.2011
Mjesto: Korčula
Godina: 37
Postovi: 785
Downloads: 318
Uploads: 5
Rekao HVALA: 101
Zahvalili mu 145 puta u 140 Postova
Instrumenti: PSR S910,MOXF 6,PSR SX900
Interesi: Računala i glazba
smuchac ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Caspere, evala ti na ovome. Iako sam odlagao pozabaviti se ovime i iako sam cijelo vrijeme znao da ne smijem odlagati početak rada s registracijama, još uvijek ništa po tom pitanju nisam poduzeo iako sam znao i znam da će mi one olakšati život i sviranje. Zato ću ovih dana prikupiti sve ovo, strpati u PDF i uokviriti negdje da imam jer sitno brojim (ovaj put za ozbiljno) da krenem s ovim. Napravio sam neki dan tri registracije čisto za probu po nekim tutorialima i iako nije teško, šteta je da ovo onaj tko ima Yamahu, ne koristi. Ne da je šteta, žalosno je. To je jedna tako dobra stvar i to korisnik Yamahe jednostavno mora koristiti. Još iz 2009 kada je kolega Vihor objašnjavao o editiranju PSR 1500/3000 sam mu se zahvaljivao pa ništa od svega. Ja sam po svome pičio a i tad sam znao da ovo nije bauk i da se da sredit sve...
Prije neki dan sam prodao PSR 3000 i uzeo PSR S910 na kojoj je čak i lakše sve ovo napraviti i čvrsto sam odlučio da ću se pozabaviti s ovim. Zato ti hvala još jednom, a ja, kad sredim ove neke svježije ritmove, krećem u finalnu izradu registracija.
smuchac je offline   Reply With Quote
Star 06.05.2015, 00:40   #12
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.157
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Odlično, onda sam baš pogodio temu u pravo vrijeme. A i nova klavijatura je tu, treba je posložiti kako valja.
Da bi osnova priče oko registracija bila cjelokupna, pored ovoga do sada napisanog, nedostaje još postupak kako se one kreiraju. Imam to spremno pa ću napraviti C/P da već sutra moj smuchac može na "posel". Ako ti što zapne, javi se, dežuram

Međutim, ima još dosta sadržaja koji se odnose na ovo područje. Radi se o "sitnim začinima koji jelu daju posebnu aromu". Oni će ovoj temi udahniti pravi smisao jer sve što je do sada napisano, uglavnom možemo naći i u uputama.

######################### KREIRANJE REGISTRACIJA I POHRANJIVANJE BANKE #########################

Preporuka je da se prije izrade registracija obriše njihov prethodni sadržaj. To možemo učiniti na više načina.

1. Prilikom paljenja klavijature držimo pritisnuti B ton.
2. Kada smo u statusu pregledavanja registracija (do njega dolazimo pritiskom na taster EDIT), koristimo opciju brisanja DELETE.
3. Pod UTILITY i na tabu SYSTEM RESET označimo (samo) opciju REGIST i tako resetiramo postavke, tj. REGISTRATION MEMORY ostaje prazan

Praktično je ovako očišćenu BANKU pospremiti pod nazivom EMPTY. Kada krećemo s izradom, pozovemo ju i ne moramo raditi gore opisane radnje.

A sada krenimo u izradu vlastitih registracija. Postupak sam podijelio u tri koraka.

================================================
1. Odabir i podešavanje parametara
Za početak je potrebno na klavijaturi izabrati one postavke koje želimo pohraniti u registraciju. Da bi lakše shvatili postupak, radit ćemo primjer za pjesmu Zbog jedne divne crne žene. Za nju ćemo odrediti ritam, tempo, zvuk desne ruke i multi pad. Izaberite style AcusticRock iz POP&ROCK grupe ritmova, a za RIGHT1 odaberite zvuk R&B Tremolo iz grupe ORGAN. Za multi pad odaberite grupu PopPad (P1). Postavite tempo na 85, odaberite Varijaciju C za style i zasvirajte. Tijekom svirke odredite volumen za Right1 i za Multi pad (koristite varijaciju 1). Kad odredite sve omjere po vlastitom ukusu, zaustavite ritam i uključite gumb SYNC START.
2. Kreiranje REGISTRACIJE
Ove postavke ćemo pohraniti u jednu registraciju na sljedeći način. Pritisnemo taster MEMORY i na ekranu se pojavljuje REGISTRATION MEMORY CONTENTS. (slika reg7.) U donjem dijelu (GROUP SELECT) moramo označiti kućice za one dijelove koje želimo pohraniti. S tipkama ispod ekrana (4, 5, 6) mijenjamo poziciju, a s tipkom 8 označavamo željene dijelove. Označit ćemo STYLE, VOICE, MULTIPAD i TEMPO. Ostale opcije neka budu bez kvačice (nije u skladu sa slikom ali to nije bitno). Preostaje još pritisnuti jednu od 8 registracija u REGISTRATION MEMORY. Pritisnuta lampica će zasvijetliti par puta i to je znak da je registracija kreirana.
Sada joj pridružite naziv i karakterističnu ikonu jer će vam tako biti preglednija za upotrebu. Kliknite na tipku EDIT, označite novo kreiranu registraciju i s NAME unosimo naziv, a s ICON određujemo ikonu.

3. Pohrana BANKE
Sada je potrebno pohraniti cijelu BANKU zajedno s kreiranom registracijom. Na glavnom ekranu pritisnemo taster J (REGIST). S TAB odaberemo željeni drive Hard disk, USER ili USB i pronađemo željenu lokaciju, te pritisnemo SAVE (6). Upišemo ime za banku i pritisnemo OK.
================================================

Prvi i drugi korak ponavljamo i tako "punimo" BANKU. Nije neophodno da svih osam registracija bude kreirano. Bitno je da na kraju, kada završimo sa svim što smo planirali odraditi u trenutnoj BANCI, odradimo treći korak. Ako slučajno zaboravimo na njega, sustav će nas prilikom pokušaja izlaska iz BANKE obavijestiti da nismo pohranili promjene.

U trećem koraku imamo dvije mogućnosti. Ako ostavimo isto ime, pokazat će se obavijestiti da već postoji BANKA s tim imenom i da li ju želimo "prepistati". Ako odaberemo YES, izbrisat ćemo staru BANKU i stvorit će se nova s novododanim podacima. Ako ne želimo izgubiti staru BANKU, upisat ćemo novi naziv i nakon potvrde (OK) stvorit će se nova BANKA s novim imenom.


Ovako napisan postupak "na papiru" se čini kompliciran. Pratite opis, izradite vlastitu BANKU i vidjet ćete da nije tako teško kao što izgleda na prvi pogled.

################################################## ##############################
Grafički Fajlovi
File Type: jpg reg7.jpg (64,1 KB, 325x skinuto)
Highslide JS
casper je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio casper za ovaj koristan post:
Juro (10.07.2023)
Star 07.05.2015, 00:23   #13
EmirTotic
Moderator
 
EmirTotic's Avatar
 
Registrovan/a dana: 21.08.2008
Postovi: 933
Downloads: 1217
Uploads: 29
Rekao HVALA: 17
Zahvalili mu 102 puta u 96 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros 4, Korg TR61, itd...
EmirTotic ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
EmirTotic pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Poštovanje za trud i veliko hvala. Svaka čast Leone!
__________________
Live a life you will remember.
EmirTotic je offline   Reply With Quote
Star 07.05.2015, 02:39   #14
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.157
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Emire, molim lijepo.

########################### HIJERARHIJA I OPSEG KONTROLA ################################

Neke postavke klavijature se ne mogu pohraniti u registracije. Tu ulaze funkcije poput FADE IN/OUT TIME, DISPLAY VOICE NUMBER, POPUP DISPLAY TIME, HD SLEEP TIME ... To su sve stavke koje prilagodimo jednom i obično ih više ne diramo. Isto tako registracije neće pamtiti Master EQ, Master Compresor, Master tune, Mic setting (Talk, Vocal), Effect parametar, Voice Set ... Ovo treba znati kako bi imali potpuniji pregled onoga što se zbiva kada aktiviramo jednu registraciju jer su ove postavke "višeg prioriteta" ponekad u ovisnosti s onim što pokreću registracije. Njihov popis se nalazi u Data List prilogu pod Parametar Chart.

Prilikom izrade jedne registracije, određujemo ono sto želimo pohraniti. Odabir je jednostavan i pregledan, označavamo kućice u GROUP SELECT. Sve stavke su logične i lako je znati što pohranjujemo sa TRANSPOSE, TEMPO ili TEXT. Međutim, kada se radi o VOICE, STYLE, VH/MIC i SONG, onda postoji nešto veći opseg informacija. Objasnit ću na primjeru VOICE. Biramo neki tvornički sound, podesimo mu volumen, panoramu i obično smo s tim nivoom podešavanja zadovoljni. Na kraju takav sound i pohranimo u recimo REG1. Naizgled se čini da u REG1 imamo svega tri informacije, podatak o soundu, njegovom volumenu i panorami. Stvari su "nešto" drugačije jer je REG1 pohranio mnoštvo podataka. Tu se nalaze sve karakteristike sounda, a da bi jasnije vidjeli o kojoj se količini radi, pogledajte sliku sa screenshotom VOICE SET-a. Svi su ti parametri zapisani u jednoj registraciji i to puta tri, jer ona pamti RIGHT1, RIGHT2 i RIGHT3.
Znači, prije pohrane sounda iz početka priče, mi se možemo dodatno poigrati i malo ga u VOICE SET podesiti po vlastitoj želji. Ne moramo ga pohranjivati u USER DRIVE kao što to uobičajeno radimo. Ili suprotna situacija. Biramo neki sound iz USER DRIVE i pohranimo ga u registraciju. Nakon toga obrišemo sound iz USER DRIVE i pozovemo ovu registraciju gdje smo ga memorirali. Očekivali bismo da registracija neće "pronaći" informaciju i da se neće čuti ono što očekujemo. Međutim, sound je i dalje tu, zvuči upravo onako kao kad smo ga imali u USER DRIVE. Jedino mu nedostaje naziv. Ufff, jesam ga zavrtio, nadam se da me možete pratiti.
Ovakav obrazac pohrane vrijedi i kod VH/MIC. Za STYLE i SONG je situacija slična ali ako se radi o USER-u ne smijemo ga brisati niti preimenovati.

Navesti ću još dvije karakteristične stvari gdje ljudi obično griješe. Ako želimo zapamtiti status LEFT sounda, onda to ne radimo tako da čekiramo VOICE kućicu. LEFT i LEFT HOLD su povezani s ritmom i zato treba označiti STYLE kućicu. Pročitao sam glupost na jednom "profesionalnom forumu" da bi se trebalo aktivirati "Left Voice". Tvrdi čovjek, i to u više navrata, da se tako treba postupiti. Dakle, treba čekirati STYLE kućicu za LOWER status. I druga stvar koja zna stvarati nedoumice, OTS link, AutoFill i Start Stop se ne pohranjuju u registracije. S obzirom da su ove funkcije usko vezane uz Style, očekivali bismo da se i njih može aktivirati registracijom. Yamaha je to odradila na drugačiji način.

################################################## ###########################
Grafički Fajlovi
File Type: jpg reg8.jpg (94,0 KB, 240x skinuto)
Highslide JS
casper je offline   Reply With Quote
Ćlan 4 Vam se zahvalio, casper, za koristan post:
dmmacak (07.05.2015), Juro (12.07.2023), mikimiki (07.05.2015), tyros2 (08.05.2015)
Star 07.05.2015, 10:21   #15
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.157
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

########################## KOMBINACIJE KONTROLA ##########################

Do sada sam ponovio više puta pa vjerujem da je stvar potpuno jasna, za svaku registraciju biramo opcije koje u nju želimo pohraniti. To radimo tako da označimo željene kućice u GROUP SELECT. Najčešće se kombinacije sastoje od VOICE, STYLE i TEMPO jer tako imamo sve što je potrebno za sviranje neke melodije. Nazovimo ju "song kombinacija". U nekim drugim slučajevima možemo imati označen jedino VOICE i takve registracije nam pozivaju samo zvukove desne ruke, "voice kombinacija". Recimo da u "song kombinaciji" imamo i TRANSPOSER. Sada se već može javiti problem i opisat ću ga na jednom primjeru. U nekoj banci od 1-4 imamo postav za PJESMU1, a od 5-8 za PJESMU2. PJESMA1 ima kombinaciju sa TRANSPOSE, ali PJESMA2 sviramo bez njega. Ako prilikom izrade ove BANKE ne čekiramo opciju TRANSPOSER na registracijama 5-8, i ako nakon odsvirane PJESME1 odmah prelazimo na PJESMU2 ... Jasno vam je što se događa. PJESMA2 će svirati transponirana iako to nismo željeli. Postoji jednostavno rješenje, na registacijama 5-8 označimo TRANSPOSE kojeg postavimo na vrijednost 0 (nula). Međutim, ono "rješava problem" samo za spomenutu banku. Dakle, ako već koristimo TRANSPOSE, trebali bi na svim "song kombinacijama" imati označen TRANSPOSE bez obzira na to da li određenu pjesmu i sviramo kao transponiranu. Ovaj "problem" se javlja i na nekim ostalim kombinacijama ako unutar njih koristimo različite opcije. Namjerno sam izdvojio primjer sa TRANSPOSE jer se on "jako čuje". , a u live nastupu može biti veoma "neugodan".

Zato je nužno napraviti vlastitu logiku kreiranja registracija kako bismo izbjegli moguće probleme. Negdje sam pročitao ( a i znam gdje ) da se opisani "problem" može riješiti sa FREEZE opcijom. Ne bih se potpuno složio s tim. FREEZE u ovom slučaju može poslužiti samo kao vatrogasna mjera, a nikako kao trajno i dobro rješenje. Ovaj "problem" je tim veći jer na samoj klavijaturi ne možemo vidjeti koje se sve opcije nalaze u nekoj od registracija. Doduše, ako pregledavamo registracije s INFO tasterom ( slika reg6. iz prvog posta ove teme), vidjet ćemo postav ali samo za vrstu ritma, tempo, sekciju i soundove. Na samoj klavijaturi ne možemo vidjeti da li se u registraciji nalaze i ostale opcije niti koji je njihov status. Na sreću, postoje neki drugi alati kojima ovo možemo pregledavati, korigirati i precizno prilagođavati vlastitim potrebama. No, o tome će biti riječi u nekom drugom javljanju.

################################################## #############################
casper je offline   Reply With Quote
Ćlan 4 Vam se zahvalio, casper, za koristan post:
dmmacak (07.05.2015), Juro (12.07.2023), mikimiki (07.05.2015), tyros2 (08.05.2015)
Star 07.05.2015, 23:48   #16
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.157
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

########################## PRAVILA KOD IZMJENE PODATAKA ##########################

Da bi naše registracije ispravno funkcionirale moramo pripaziti na jednu veoma važnu stvar. U tekstu sam već napomenuo o čemu se radi ali mislim da je to potrebno istaknuti i opisati malo detaljnije. Kada aktiviramo registraciju ona "traži" sadržaje u klavijaturi kako bi ih postavila u određeni status. Neće biti problema sa sadržajem koji je trajno postavljen, tkz. PRESET. Međutim, sadržaj koji smo mi sami unijeli mora uvijek biti na istom mjestu (lokaciji) i pod istim imenom. Primjer, kreirali smo registraciju sa Stylom koji se zove MojStyle i nalazi se na hard disku u mapi s nazivom NAMJENSKI. Ako bismo ovaj style ili mapu u međuvremenu preimenovali ili izbrisali, registracija više ne bi bila ispravna. One ne pronalazi sadržaj na hard discu i zbog toga ga niti ne poziva. Ovakav obrazac vrijedi za sve vlastite SONG, STYLE, VOICE (samo CUSTOM) MULTIPAD, AUDIO i TEXT.
Zato je veoma važno da cjelokupan vlastiti materijal koji pozivamo registracijama bude na istoj lokaciji i s istim nazivom kao u trenutku kreiranja registracija. Ako materijalu ipak želimo mijenjati ove karakteristike, potrebno je nakon toga "reprogramirati" registracije kako bi opet radile pravilno.

Ono što smijemo uraditi bez straha da će nešto poći po zlu je sljedeće. Pretpostavimo da nam se neki detalj u MojStyle ne sviđa i da ga želimo promijeniti. Mi ga možemo bez problema preurediti u klavijaturi ili računalu, možemo na njemu napraviti bilo kakve korekcije i vratiti ga na staro mjesto. Ova obrada neće imati nikakav utjecaj na ispravnost registracije. Isti princip vrijedi za SONG, STYLE, VOICE (samo CUSTOM) MULTIPAD, AUDIO i TEXT.


############################# FREEZE #############################

Kontrola FREEZE ima samo jednu ulogu, filtriranje podataka koji se nalaze u registracijama.

Pritisnemo taster DIRECT ACCESS pa onda FREEZE. Otvara se prozor (slika reg9.) u kojem biramo stavke koje želimo filtrirati. Kada je FREEZE aktivan (crvena lampica svijetli) sve filtrirane stavke su u stvari blokirane i neće se mijenjati aktivacijom registracije. Ovim se povećava kombinatorika i registracija postaju još fleksibilnije za rad.
Jedan primjer. U registracijama imamo pohranjenu "song kombinaciju" (VOICE, STYLE i TEMPO). U FREEZE imamo označen STYLE I TEMPO. Kada aktiviramo FREEZE, promjenom registracija se automatski poziva samo "voice kombinacija". Praktički, FREEZE blokira podatke za Style i tempo, a propušta samo VOICE.

I to je sva nauka, nadam se da je sve potpuno razumljivo i jasno. Na vama ostaje da ovu mogućnost iskoristite na vlastiti način. On će prvenstveno ovisiti o tome kako ste predhodno grupirali i slagali registracije. FREEZE kontrolu veoma rijetko koristim, jednostavno mi nisu "sjele". Možda je razlog i taj što sam s registracijama dobio apsolutno sve što mi je potrebno.

Ovdje moram opisati i jednu dodatnu opciju u klavijaturi koja nije direktno vezana uz registracije ali utječe na promjene koje se dešavaju njihovom aktivacijom. Radi se o kontroli PARAMETER LOCK. Do nje dolazite preko FUNCTION > UTILITY > CONFIG1 birate treću kolonu (slika reg10). Pogled na donji dio ekrana govori sve sam za sebe. Ovdje filtriramo/zaključavamo neke funkcije, a princip je isti kao kod FREEZE. Radi se o funkcijama koje kontroliraju tkz. "višu razinu". Omogućavaju korisniku da odabere one stavke koje više ne želi mijenjati nakon što ih postavi u željenu poziciju. Ono što bi nama moglo biti interesantno za ovu temu su parametri SPLIT POINT i FINGERING. Na nivou REGISTRACIJA oni se pohranjuju i pozivaju iz STYLE. Ako uobičajeno koristimo "song kombinaciju", a ne želimo da nam se pamti split na klavijaturi, jednostavno označimo SPLIT POINT u PARAMETAR LOCK.. Isto vrijedi i za FINGERING jer se i on "veže" uz STYLE. Vrlo korisna mogućnost i bilo bi odlično da i ostale segmente možemo kontrolirati na ovaj način.

################################################## #################
Grafički Fajlovi
File Type: jpg reg9.jpg (75,9 KB, 224x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg reg10.jpg (73,5 KB, 221x skinuto)
Highslide JS
casper je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio casper za ovaj koristan post:
tyros2 (08.05.2015)
Star 09.05.2015, 13:15   #17
tyros2
Odomaćeni član
 
Registrovan/a dana: 25.10.2005
Mjesto: USA
Godina: 53
Postovi: 617
Downloads: 930
Uploads: 15
Rekao HVALA: 162
Zahvalili mu 114 puta u 108 Postova
Instrumenti: Yamaha psr A-5000
tyros2 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Reden

Citat:
Originalno postovano od casper Pokaži Post
@dmmacak -

@tyros2 - Da, sjećam se naše diskusije o tvom načinu organiziranja registracija. Da ti iskreno kažem, tada mi je tvoj pristup bio malo neobičan, 1 BANK - 1 SONG. Pišući ovaj "esej" razmišljao sam o takvom načinu i mogu ti reći da u njemu sada vidim neke dobre strane. Osnovna prednost je ta što je pretraživanje banaka mnogo brže i preglednije nego kada tražimo pjesme unutar banaka. Otvoriš "mali prikaz" i pod rukom odmah imaš 500 songova poredanih po abecedi ili vlastitom redu. REGISTRATION SEQUENCE postaviš na "automatiku" i s nogom mijenjaš od 1 prema naprijed, a možeš i u rikverc. Predpostavljam da ovu opciju ne koristiš ali ću uskoro u temi opisati kako se to radi.
Vjerovao ili ne koristim taj nacin,ali rucno,jos nisam probao sa nogom.

Usput cu objasniti malo vise nacin na koji koristim registracije.

U svojim nastupima ("""smatram se totalnim amaterom i imam tek nekoliko svirki godisnje"""")koristim sledece:
Samo MIDI uz obavezno sviranje forspila desnom rukom
MIDI i STYLE zajedno (Yamaha dozvoljava u istom momentu da sviraju i MIDI i STYLE i to da mozes da koristis bilo koju traku iz ritma i iz MIDI songa) uz obavezno sviranje desnom rukom
i naravno kompletna svirka sa Stylovima
Transpoze (najlakse mi je svirati iz A-mola,A-dura)

Kao sto sam i prije naveo Registracije koristim: jedna BANKA -jedna PJESMA.
BANKE imam poredane u vise foldera npr: Rumba FOLDER
sa-sa FOLDER
zabavne FOLDER
oriental-begin FOLDER .....itd

U svim skoro pa svim BANKAMA registracije su mi poredane otprilike na ovaj nacin:

1.SOLO VOICE koji je odredjen za Forspil te pjesme,
MIDI: ako je pjesma od MIDI,kojemu su mutirane SOLO trake tako da ja mogu da sviram odmah desnom rukom sa namjestenom TRANSPOZOM ukoliko je potrebno
MIDI i STYLE:ukoliko koristim ovu opciju onda vucem DRUM sekciju i Perkusije sa STYLEA a bas i gitare i ostalo sa MIDI songa.Pri ovoj opciji kod midi fajla ce svirati kanali 1-8 a kod Style 9-16.
STYLE,znaci standardni rad uz Style.Kod ove opcije je moguce koristiti MIDI terce dok u predhodne dvije opcije nije moguce.
2. Strings-tepih
3.Sola boja ili Terca za IMPROVIZACIJU
4.Sola boja ili Terca za IMPROVIZACIJU
5.Harmonika 1
6.Harmonika 2
7.TERCA
8.U slucaju da koristim opcije MIDI ili MIDI-STYLE u tom slucaju pritiskom na ovo dugme SOLO je mutiran i sve svira onako cisto "fajlaski" ,znaci MIDI svira i solo(pojedini gosti koji naruce,zele da se njihovo ime spomene i u toku pjesme)
U slucaju da koristim Style onda je TERCA.

Nakon svih ovih godina Registar Memory mi dodju vise kao matematika posto znam sve i jednu napamet a ima ih paar stotina ...

Pozdrav!
tyros2 je offline   Reply With Quote
Star 10.05.2015, 01:45   #18
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.157
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Odlično je da si objasnio kako ti pristupaš registracijama, sigurno je to dodatna ideja više za one koji prate temu. Sviranje uz MIDI je veoma interesantno, na ovaj se način može maximalo iskoristiti prednost koju pruža klavijatura. Treba znati, kada su kanali u sequenceru postavljeni po Yamahinom principu (9 perkusije, 10 drum, 11 bas, 12 CHD1, 13 CHD2 .....) oni se u trenutku pokretanja Styla gase, tj. ne čuju se. Ostali kanali (1-8) sviraju i pokrivaju one dionice koje možda ne bismo stigli odsvirati. Registracije su u ovakvom načinu rada od presudne važnosti, one pamte sve pozicije i potrebno se samo posvetiti sviranju.

Promjena registracija se može vršti ručno, pritiskanjem na tastere ali se nože kontrolirati i nožnim prekidačem. Evo i nešto detaljnijeg opisa za sve "radoznale".


############################# REGISTRATION SEQUENCE #################################

Ovo je dodatna mogućnost kod rukovanja registracijama jer omogućava kontrolu promjena preko nožne pedale. Moguće je koristiti dvije pedale kako bi se kretali prema naprijed ili prema nazad. One će biti uključene u ulaze s prednje strane klavijature u ASSIGNABLE FOOT PEDALE 1 ili 2. Promjene se mogu vršiti i preko TAB tastera.

Do ekrana za podešavanje (slika reg11) dolazimo preko DIRECT ASSIGN > FREEZE > tab REGISTRATION SEQUENCE. REGISTRATION SEQUENCE ENABLE (1) postavimo na ON i automatski je funkcija aktivna. U redu REGIST+PEDAL određujemo u kojem je ulazu pedala za naprijed, dok se u REGIST-PEDAL nalazi pedala za nazad. Pod SEQUENCE END određujemo što će se dogoditi kada završi slijed koji smo odredili. Ako je označen STOP tada se nakon završenog slijeda zaustavljaju promjene, a ako je označen TOP, redoslijed se vrti u krug. Kada označimo NEXT BANK, slijed se prebacuje u sljedeću banku i nastavlja dalje u njoj. Redoslijed pokretanja registracija podešavamo u donjem crnom polju (2) koristeći kontrole koje se nalaze ispod toga. Logika slaganja je jednostavna, INSERT unosi određeni broj registracije, REPLACE zamjenjuje postojeću registraciju, DELETE briše onu koja je označena, a CLEAR briše sve koje su unesene.
Nakon ovih podešavanja je potrebno napraviti pohranu (SAVE). Redoslijed koji smo podesili će biti vezan uz trenutnu BANKU. Znači, svaka banka ima vlastiti redoslijed ali ako ga mi ne postavimo, po defaultu će on biti 12345678.
Da li je REGISTRATION SEQUENCE uključen i po koje se redoslijedu događaju izmjene, vidjet ćemo na brojevima koji se nalaze na glavnom ekranu. ( slika reg12)

Ovakav način promjene registracija je vrlo praktičan jer muzičaru ostavlja prostor za sviranje. Pogotovo je praktičan za one koji koriste metodu, 1 pjesma - 1 BANKA jer tako ne moraju razmišljati o redoslijedu promjena


################################################## ############################
Grafički Fajlovi
File Type: jpg reg11.jpg (71,7 KB, 222x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg reg12.jpg (92,6 KB, 219x skinuto)
Highslide JS
casper je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio casper za ovaj koristan post:
tyros2 (10.05.2015)
Star 10.05.2015, 02:04   #19
tyros2
Odomaćeni član
 
Registrovan/a dana: 25.10.2005
Mjesto: USA
Godina: 53
Postovi: 617
Downloads: 930
Uploads: 15
Rekao HVALA: 162
Zahvalili mu 114 puta u 108 Postova
Instrumenti: Yamaha psr A-5000
tyros2 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Eee doktore,,,ja sam malo pogrijesio.

Mislio sam na promjene Banki sa : SELECT dugmicima + i - .

Na ovo sto si opisao gore nikad nisam obracao paznju pa samim tim nisam ni znao za ovo.

Prema tome,dole u podrumu imam dvije yamahine pedale po koje cu cini mi se ipak morati da odem i da ih prikljucim

Hvala!
tyros2 je offline   Reply With Quote
Star 10.05.2015, 08:42   #20
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.157
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

To će ti itekako olakšati svirku. Kada aktiviraš REG SEQ, automatski imaš postav po redoslijedu 12345678. Vidim da si registracije unutar jedne banke posložio po toj logici, tebi (vjerojatno) neće trebati posebno podešavanje "u donjem crnom polju (2)".
Ako je pristup, jedna pjesma - jedna banka, opciju SEQUENCE END postavljaš na STOP.

Dobra karakteristika REG SEQ je da bez obzira što je on aktivan, uvijek možeš odraditi i ručnu promjenu pritiskom na tastere.
casper je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio casper za ovaj koristan post:
tyros2 (10.05.2015)
Odgovor

Favoriti

Oznake
banka, freeze, registracije, registration memory, yamaha

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 04:50


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije