Videti jedan post
Star 11.03.2008, 11:18   #63
kreso
Šerif
 
kreso's Avatar
 
Registrovan/a dana: 28.04.2005
Mjesto: HR
Godina: 52
Postovi: 1.100
Downloads: 985
Uploads: 21
Rekao HVALA: 10
Zahvalili mu 47 puta u 41 Postova
Instrumenti: Pa600, Tr, Dallapa, Excelsior CD Ancona
Interesi: Samo muzika i uvijek muzika
kreso befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

teško je standardizirati set za balkansku muziku. Po tom pitanju svak bi od nas imao različit prijedlog. Za sada koliko sam ih ja pregledao najkompaktniji SET koji sve sadrži i koji se dosta kopira na nove Pa800 aranžere je set od DIESEL banda. Ne reklamiram sad nikoga i nije mi namjera isticati, ali to je vrlo solidno napravljen set koji ti omogučava da ga upucaš u synth i možeš komotno odradit gažu/tezgu s njime. Nije nešto extra specijalan, ali nije nit loš. Uz male dorade od njega će si svak napravit extra dobar set. Da se razumijemo ovo se odnosi samo na stylove. Boje i samplove nemože nit dragi Bog standardizirat na ovim prostorima, a još terce koje večina vas traži i koristi je još teže.
No da i idemo u izgradnju standardiziranog Balkanskog seta što nam treba. Uzet čemo mekakav prosjek pošto večina nema babaroge tipa Pa800, Pa1X pro, Pa2X, a dosta još svira na i 30 i Pa50/60. Znači neka zlatna sredina je Pa80 makar je po mom mišljenju i on prestar.
Na raspolaganju nam je 48 user mjesta. Ja bih to proširio no svaki Pa50 nema HDD pa da koristi SET-ove na 123.SET, 456.SET i 789.SET.
Ali vratimo se osnovnim user mjestima.
U bank1 treba stavit ritmove za stare narodnjake (dvojke, estame, sirtaki, rumbe, begine ...). U user bank 2 treba stavit turbo-folk ritmove tj disko-rumbe, disko-dvojke itd. Treču banku treba ostavit za zahebane zabavne ritmove i standardne svjetske tradicionalne ritmove koji večinom trebaju za starogradske pjesme (valceri i sl.).
E, sad se javlja problem, a gdje da smjestim namjenske pjesme ???
Ja sam osobno većunu tvorničkih ritmova (od kojih nije bilo nit ima ikakve koristi za repertoar koji sviram) izbriso i preko njih prekuco namjenske ritmove ili super stylove, no sad sam skužio da sam napravio veliku grešku i da to moram pod hitno promjenit. Ritmove iz user banaka treba prekucat preko tvorničkih, a user mjesta rezervirat za namjenske pjesme. Zašto ??? Zato jer većina pjesama živi od danas do sutra tj danas se sluša, a sutra je već zaboravljena. Ritam je vječan. I dvojka, rumba, sirtaki, begin, sa-sa će mi uvjek trebati i njih trebam uvjek imati na dohvat ruke bez obzira o kojem setu da se radi. I to treba staviti najjednostavnije uzorke u memoriju, a u performancama je došminkavaš bojama, semplovima kako hočeš.

Zanimaju me i vaši prijedlozi i kako bi ste vi to posložili.
kreso je offline   Reply With Quote