Videti jedan post
Star 20.12.2015, 18:41   #13
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.157
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Hvala, @romario. Evo prvih dojmova nakon odrađenih par svirki na XR12.

Moram priznati da sam se prilikom svake promjene parametara na tabletu osjećao kao da se nalazim na klizaljkama na ledu, a da ni pod koju cijenu ne smijem pasti. Iako sam naviknut na rad sa touch screenom, ovo je sasvim drugačija situacija. Prije svega zbog toga što sam u live nastupu usredotočen na svirku i pjevanje i podešavanje sam radio lijevom rukom u trenucima kada je bila slobodna. Sasvim drugačije okruženje od onog kada imate slobodnih deset prstiju i radite samo mix. Sigurno je da će s vremenom taj osjećaj nesigurnosti nestati. Na sreću, promjena parametara na touch screenu je bila fluidna, bez "zapinjanja" i ekran je precizno reagirao. Radio sam na 10" androidu i mislim da je to minimalna veličina za koliko-toliko ugodan rad.

Znam da će mnoge zanimati koliko sam zadovoljan sa samim soundom, prvenstveno s pjevačkim efektima. Tu bi se dalo svašta nešta napisati, a moj doživljaj je upravo onakav kao što sam i predpostavljao prije nego sam ga kupio. Nije to instrument za muzičare koji su navikli da im se odmah prilikom paljenja efekat postavi na 5-55 ili za one koji ne znaju što je parametric EQ. Dakle, kod XR-a se čuje svaka promjena parametara, sound je upravo onakav kakvog ga namjestite i koliko su ga ostale komponente u sustavu (pojačala, zvučnici) sposobne reproducirati. Mogućnosti su ogromne i samo ih treba znati iskoristiti da bi dobili ono što očekujemo. Ono što XR ne nudi u svojim osnovnim postavkama, a spomenuo sam kao metaforu "5-55", je broj definiranih preseta. Tako ćete recimo na GATE-u koji je dodjeljen svakom kanalu imati svega 5 preseta. Jedan od njih je definiran za VOCAL i nije baš namješten kako bih ja želio i kako meni odgovara. Naravo, možemo kreirati i pohraniti bezbroj vlastitih novih definicija ali ih prije toga netko treba složiti. A za to je neophodno određeno znanje i iskustvo. Recimo, kako postaviti master 32 band eq? U usporedbi sa 11 područja koje ima PM3, "namještanje" ovih 32 može biti veliki problem jer će konkavna krivulja biti veoma duga. Treba biti jasno svima koji se odluče na Behringera XR, nemojte očekivati da ćete kupovinom ovog mixera, odmah i na prvo paljenje dobiti woow sound iz snova.

Nije mi namjera blatiti bilo koju drugu firmu, a usporedbom s PowerMate želim naglasiti da svaki instrument ima svoju namjenu i vrstu korisinka. Nipošto ne mislim da PM ne valja, i s njim se lijepo može odraditi posao. Druga je stvar to što on stvarno nudi i za koliko para. No, da se vratim na temu.

Od onih silnih efekata na XR-u, za početak sam iskoristio dva hala. Minimalno sam ih prilagodio i pohranio u memoriju. Iako već duže vrijeme ne pjevam s echom, za test sam na FX3 postavio jedan zanimljiv. Nakon što sam se na live nastupu uvjerio da su ovi halovi "sjeli na svoje mjesto", uključio sam echo i moram priznati da je popunio baš ono što je nedostajalo u prostoru. Treba mi još vremena da isprobam ostale mogućnosti, recimo, korištenje Deessera s kojim do sada nisam imao iskustva. Planiram FX4 postaviti kao insert na MAIN L/R i uvesti neki od ponuđenih multiband compresora. To bi trebalo podići cjelokupnu zvučnu sliku. Nisam imao priliku složiti cjelokupno ozvučenje i ovo testirati u miru, a ovih par nastupa sam odmah uletio u vatru i trebalo ih je odraditi bez većih grešaka.

Kako bih bio siguran da nešto neće poći po zlu, na nastup sam ponio dva tebleta (android) od 8" i 10" i laptop (win) kao "zlatnu rezervu". I jedan LAN kabl, naravno. Interesantno je da aplikacija radi bez ikakvih problema i na XP-u bez obzira što je na Behringerovoj stranici napominju da radi sam s Win7/8/10. Ovaj manji tablet se pokazao kao dobar dodatak u radu. Naime, njegov prikaz ekrana je stalno bio postavljen na master EQ i u svakom sam trenutku imao uvid u RTA. Poslužio mi je i prilikom eliminacije određenih frekvencija koje su smetale u jednoj od sala. Na manjem tabletu bih nadgledao frekvencije dok bih na većem pojačavao master do trenutka dok se ne pojavi mikrofonija. Tada je lako vidjeti o kojim se području radi i skinuti ga na eq.

Mali osvrt na samu konstrukciju boxa. Vrlo je praktično što se na binu može postaviti bilo gdje i tako smanjiti komplikacija s kablovima. Uređaj se grije minimalno i može ga se postaviti u dva položaja, prema gore ili bočno. Zamjerka ide na poziciju XLR-a za MAIN L/R. Okrenuti su na način da je osigurač utikača prema dolje i kada se vadi kabl iz boxa, malo je nezgodno s kažiprstom pritisnuti osigurač i izvaditi kabl. Pogotovo ako su spojeni TRSovi od AUX-a. Pored toga, vrlo blizu je i antena koja smeta prilikom vađenja ovih kablova. Mogli su to i drugačije riješiti, no dobro. Isto tako, na boxu postoji samo jedan potenciometar koji kontrolira PHONES. Ako su već stavili taj jedan, mogli su onda dodati još jedan koji bi služio za kontrolu izlaza MAIN. Ah, nitko nije savršen. A možda sam i ja pomalo sitničav.

Eto, s prvim općim i zvučnim dojmovima sam više nego zadovoljan. Sound je čist, jasan, mogućnosti XR-a su ogromne i sada mi samo neostaje iskustva kako bi ovaj uređaj iskoristio do maksimuma.

Promijenjeno od casper (09.05.2016 u 14:06 sati) Razlog: pogrešno napisan GAIN je promjenejn u GATE
casper je offline   Reply With Quote