Tema: Yem - faq
Videti jedan post
Star 29.05.2019, 21:47   #5
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Idemo malo ponoviti gradivo i usput proširiti znanje.
#################################
Za unos sample materijala u klavijaturu nam je neophodan YEM kao aplikacija. U YEM unosimo samplove različitih formata poput uvn, uvd, aiff, wav, rex, rex2 ili sf2. Svi oni se mogu koristiti i u drugim hardware/software samplerima. Format *.ppf isto služi za unos samplova u YEM ali je specifičan po tome jer ga možemo koristiti/otvoriti jedino u YEM aplikaciji. U *.ppf fajlu može biti smješten samo jedan sample ali isto tako više njih pa onda možemo govoriti o Pack-u. Sadržaj *.ppf-a možemo vidjeti tek kada se unese u YEM ali s obzirom na njegovu veličinu i naziv možemo unaprijed predpostaviti da li se radi o jednom ili više zvukova koji su pohranjeni. Ako imamo accordion.ppf koji je velik 10 MB, vrlo vjerojatno se radi o samo jednom zvuku neke harmonike koji je zapakiranu jednu datoteku. Slijedeći video prikazuje kako od takvog materijala napraviti *.ppi instalacijsku datoteku. Odmah nakon toga je prikazano kako napraviti i backup datoteku o obliku *.ppf, kako obrisati novo nastali Pack te ga ponovo unijeti u YEM.

https://youtu.be/qlrOx-t7zyI

###########################

Kad sam već na temi, moram se osvrnuti na razne materijale koji se prodaju putem oglasnika, a Njuškalo je tu na prvom mjestu. Nemam ništa protiv toga da ljudi troše svoje pare i da neki drugi zarađuju ali bilo bi pošteno reči par činjenica vezano uz to. Velika većina materijala je u stvari prodavanje magle. Paket koji sadrži sve software potrebne za Yamahine aranžere? I to se prodaje za novce, a velika većina toga je free i može se skinuti na netu. Ono što se nalazi u paketu, a da je komercijalno, uvijek je k*rekirani materijal. Vrlo je upitno da li funkcionira nakon instalacije, a ako to i uspije, u većini slučajeva se u pozadini radi o nekom malicioznom programu. Vidjeh tako svakakvih oglasa i isprobah većinu njih, ali uglavnom ukradenih s ovog i nekih drugih foruma, prepakiranih u neke vlastite kompilacije i onda prodani pod "vrlo zvučnim imenom". Oglas - "Setovi zvukova i ritmova za Yamaha ...". Pa to je sve Free materijal koji se može skinuti s Yamahinih stranica. Pričali smo o tome i na forumu. Ljudi kupe više packova i onda slijedi razočaranje, radi se o sadržajima koji se preklapaju. Tako ćete vidjeti da se u Balkan i Easter Europe dupla 80-90 materijala. Da ne spominjem da je sve od reda materijal urađen za PSR S seriju i kada se on učita u Genos, ne zvuči niti pola kako bi trebao jer jednostavno ne koristi sve dodatne mogućnosti koje se nude u njemu. Znam da ću se zamjeriti nekim "preprodavačima" (magle) ali to neće pokvariti moj osjećaj zadovoljstva i vjeru da sam ovim tekstom pomogao barem jednom čovjeku pa da tih cca 150 kuna utroši na neki pametiniji način.
Sjednite za klavijaturu, iskoristite ono što se nudi u njoj, proučite mogućnosti YEM-a, a za sve što vam dodatno treba možete skinuti širom neta. Ovo je jedna komercijalna stranica koja nudi mnoštvo odličnog i besplatnog materijala. Ako ovdje ne nađete ono što vam treba, malo koristite google i vidjet ćete da na netu ima hrpetina free sadržaja za Yamahu.

http://www.cms-sounddesign.de/page101_en.html

Ali, ako ste lijeni i ako imate par stotica viška, onda ih slobodno donirajte ovim majstorima s oglasnika i zanemarite ovo što sam napisao.
casper je offline  
Sledeći član vam se zahvalio casper za ovaj koristan post:
Landison (29.05.2019)