Videti jedan post
Star 07.04.2014, 00:55   #6
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Drago mi je da tako mladi ljudi kao sto si ti razmisljaju na pravi nacin o radu sa kompresorima, to jest Multiband kompresorima.

Neko je upitao, kako ja licno koristim kompresor u svom radu. Ti si mozda i nehoticno dotakao tu temu i dao djelimicno. umjesto mene, odgovor na ovo pitanje. U sustini, u svom radu maksimalno izbjegavam ekvilajzer kao alat za formiranje zvuka jer je ekvilajzer alat koji na vjestacki nacin dodaje ili oduzima pojedine frekventne harmonike, koji inace ne postoje u samom signalu.

Za razliku od ekvilajzera, Multiband kompresor manipulira iskljucivo vec postojecim frekventnim harmonicima i izdize ih, odnosno spusta, a da pri tome maksimalno zadrzava izvorni oblik i formant signala. Radi svega ovoga, moje glavno orudje u obradi signala, bilo pojedinacnih, bilo mastera, je upravo Multiband kompresor. Na ovaj nacin ostajem koliko je to uopste moguce, u okviru naturalnih odlika signala.

U novije vrijeme sve cesce koristim, jedan novi oblik dinamickih Tool-ova, vrlo komplikovane i kompleksne, "Multiband dinamicke ekvilajzere" koji se bave, pored uobicajenih poslova jednog Mutiband kompresora i Multiband frekventnim miksom. Ljudima koji nisu potpuno u ovoj materiji je vjerovatno nejasno o cemu se radi kod ovih uredjaja, odnosno Tool-ova. Pokusat cu objasniti to, na jedan "prizemniji" nacin. Radi se o jednoj vrsti miksera koji nemaju razne signale na pojedinim kanalima koje treba smiksati u jednu stereo sumu, vec imaju jedan signal podijeljen na nekoliko frekventnih podrucja (Bandova) i te frekventne Bandove uz pomoc kompresora miksaju u jednu sumu i to tako da cak mogu utjecati na pomjeranje odredjenih frekvencija i po panorami u okviru zvucne slike. Kako vec rekoh jedan veoma kompleksan i komplikovan Tool, koji zahtjeva ogromno znanje i iskustvo u radu sa dinamickim uredjajima ali i jedan do krajnosti, efektivan Tool, koji moze naciniti "cuda" od signala.



Ovo bi u sustini bio nacin na koji licno koristim dinamicke Tool-ove u miksu i masteringu i ne pretjerujem sa brojem instaliranih dinamickih PlugIn-ova. Tu su dva do tri odabrana PlugIn-a kao i nezbjezni Tube hardware kompresori, bez kojih ne mogu ni zamisliti svoj studijski rad. Nije rjesenje u ogromnom broju najrazlicitijih PlugIn-ova vec o maksimalnom poznavanju ponasanja dva-tri PlugIn-a koji ce odlicno obaviti svoj posao jer onaj ko ih upotrebljava, u svakom momentu zna sta hoce da dobije i kako ce doci do toga.


Ince za sva pitanja u vezi sa dinamickim alatima, stojim na usluzi, mada ovu temu nisam na pocetku zamislio na ovaj nacin ali smatram da ce se ovako ipak najvise pomoci kolegama, ukoliko ciljano pitaju ono sto ih muci.

Promijenjeno od tranzit (07.04.2014 u 01:04 sati)
tranzit je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio tranzit za ovaj koristan post:
harepa50 (07.04.2014)