Videti jedan post
Star 03.02.2013, 22:08   #29
NeX007
Vredan član društva
 
NeX007's Avatar
 
Registrovan/a dana: 31.05.2008
Mjesto: Vojka
Godina: 35
Postovi: 141
Downloads: 677
Uploads: 1
Rekao HVALA: 12
Zahvalili mu 26 puta u 16 Postova
Instrumenti: Yamaha Montage 6
Interesi: Muzika
NeX007 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
NeX007 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Lächeln

meni je zao sto moram da idem offtopic ,znam da ne bi trebalo ,ali morao sam jer niste dobro objasnili coveku sta je to sample i sta je to sempler.

Svaka klavijatura poseduje semplove ,u bukvalnom prevodu uzorke ili primere zvukova/tonova. Dakle ,nadam se da ti je jasno sta znaci sample: to je uzorak ili primer jednog instrumenta u tvojoj klavijaturi. Necu pisati sire o pojmu sempla ,samo sam ukratko hteo da ti objasnim njegoj pojam.

Sempler je najprostije receno "alat" ili "pribor" za uzimanje i/ili obradu tih uzoraka zvukova. Nisu sve klavijature opremljene semplerom. One koje nemaju sempler citaju svoje (interne semplove) iz ROM memorije koja ne moze da se menja i to je to.

Sempling je,u muzici , cin preuzimanja uzorka/primera snimljenog zvuka (znaci ne mora biti harmonika kako su ti rekli,vec moze biti bilo kakav zvucni zapis) i njegova ponovna upotreba kao instrumenta u klavijaturi ili nekom drugom zvucnom zapisu. Semplovi se ne koriste samo u klavijaturama, i blago receno klavijature imaju ocajne semplere jer imaju jako malo memorije i ne mogu da skladiste velike,kvalitetne studijske semplove. Za primer pa80 ,koga svi kupuju zbog "semplera" (mada pa80 i nije sempler ,vec samo ima mogucnost citanja semplova sa kartice) ima prostora za samo 16MB semplova na koje nabiju i bubanj i bas i 10 registara harmonike. A,recimo jedan kvalitetan studijski sempl cinele ili klavira moze da zauzima i do 10GB prostora na hard disku...

da ne davim i ne duzim pricu ,nadam se da te nisam zbunio, probao sam najprostije da ti objasnim sta je sempl ,sta sempler i sta je sempling. Pozdrav
__________________
-K O R G M A S T E R-
NeX007 je offline   Reply With Quote