Videti jedan post
Star 21.10.2019, 10:54   #9
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard Master EQ

Kada već govorimo o zvučnicima i na što slušati Genosa, skrenuo bih malo temu prema postavkama Master equalizera na Genosu. Bitno je naglasiti da za ova podešavanja postoji pravilo da u stvari nema pravila. Međutim, trebamo paziti na neke bazične stvari i ne smijemo raditi početničke greške jer nas to može odvesti u potpuno pogrešnom smjeru. Ako je Gain veći od +-3, vjerojatno nešto nije u redu s prostorom ili ozvučenjem. Ako EQ podešavamo na klavijaturi, neka EQ na kanalu mixera bude isključen.

Genos na glavnim izlazima ima 8 BAND parametric EQ. Preciznije, imamo 8 područja kojima možemo mijenjati frekvenciju, širinu (Q) i nivo (Gain). Bitno je znati na što utječe svaki od ovih parametara i u kakvoj su međusobnoj korelaciji. Jer ako mijenjamo vrijednosti i "vrtimo kotačiće" bez razumijevanja, imat ćemo više štete nego koristi. Potrebno je znati malo teorije, a tog materijala na netu ima napretek. Međutim, praksa je ono što će nam omogućiti da bolje razumijemo kako to funkcionira. Da se ne ponavljam, možete pročitati par postova koje sam napisao jako davno i na primjeru EQ kod Tyros3. Princip je potpuno isti jedino što Tyros ima 5, a Genos 8 područja.

Master EQ Tyros

Moj pristup korištenja EQ je sljedeći. Kod podešavanja kod kuće EQ mi je uvijek isključen, a na svirci krećem od postavki kao na slici. Uz takvo podešavanje sam na moje ozvučenje dobio nešto prezentniju zvučnu sliku i ponekad, a ovisno o prostoru, poigram se s nekom vrijednošću. Pod opcijom Parametar Lock mi je Master EQ uvijek zaključan i na njega ne utječu Registracije.
Grafički Fajlovi
File Type: jpg casper EQ_HDR.jpg (118,5 KB, 127x skinuto)
Highslide JS

Promijenjeno od casper (21.10.2019 u 11:13 sati)
casper je offline   Reply With Quote