Videti jedan post
Star 23.08.2014, 12:28   #8
SMusic studio
Vredan član društva
 
SMusic studio's Avatar
 
Registrovan/a dana: 23.05.2014
Mjesto: Srbija
Postovi: 198
Downloads: 5
Uploads: 0
Rekao HVALA: 28
Zahvalili mu 36 puta u 27 Postova
Instrumenti: Yamaha NP-V80, Digitech VL3D, Roland BK-9
SMusic studio ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Vidi ovako druže,
prvo, postoje miksete sa digitalnim procesorima pomoću kojih možeš da podesiš zvuk u svakom prostoru. Postavi se mikrofon u centru sale, startuje se auto settings i mikseta sama odredi količinu efekta, nivo jačine za svaku kutiju posebno i granicu mikrofonije. Takođe, ako dođe do mikrofonije tokom svirke, procesor to sam detektuje i automatski sam smanjuje jačinu u kutiji od koje je nastala mikrofonija. Recimo, moguće je da uzmeš mikrofon u ruku i primakneš samom zvučniku i tada nema mikrofonije, procesor sam to koriguje. Kod svih klasičnih ozvučenja ovo je normalno da izaziva totalnu mikrofoniju.
Yamaha ima, recimo par takvih modela mixera i sa jednom sam i ja radio par tezgi (model O3D). To je milina i uživanje raditi sa tim, ali su takve miksete skupe i idu preko 5000 evra.

Na boljim i novijim miksetama postoji i efekat koji se zove ANTIVERB, koji upravo služi za "ubijanje" prekomernog halla i reverba u pojedinim prostorima. On radi na principu supresije i potiranja zvučnih talasa koji se odbijaju od prepreka i podešava se jednostavno dodavanjem i oduzimanjem jačine tog efekta, ali ovo nije potpuno efikasno, jer je prostor pri podešavanju obično prazan, a posle se napuni ljudima pa celo setovanje gubi smisao.

Drugo, svi smo mi skloni da tokom svirke polako pojačavamo kompletan nivo zvuka, pa se onda pojavljuju razni nus produkti koje nismo imali do tada. Posle se čudimo zašto je zvuk postao loš a nije bio takav. To je uobičajeno, jer nam se uši vremenom zasite zvuka i postaju gluve, pa nam se čini da je svirka preslaba i da se ne čuju pojedini instrumenti, pa pojačavamo polako sve.

Znači, postoji oprema i za ovakve probleme, ali većina to ne može sebi priuštiti zbog cene, pa smo prinuđeni da se snalazimo na druge načine. Pošto sam ja po struci dizajner zvuka, daću ti prost savet koji i nije neka tajna i mudrost i to ljudi koji znaju koriste u ovakvim situacijama.
Već je neko i pomenuo par stvari, ali evo par saveta:

1. Obavezno je pokriti prostor sa većim brojem kutija nego obično, tako što ćete prostor podeliti pa 3 ili 4 celine (u zavisnosti od veličine prostora)
2. Položaj kutija nikako ne sme biti takav da je kutija okrenuta ka nekoj prepreci ili zidu.
3. U dnu sale postaviti najmanje dve kutije koje će biti okrenute prema bini gde je muzika, ako je to moguće.
4. Obavezno ići sa dosta manjom jačinom nego inače
5. Ne dozvoliti da se zvuk iz udaljenih kutija čuje jako kao i zvuk od kutija koje su bliže vama gde stojite kada slušate zvuk pri podešavanju.
6. Nikako ne koristi LINE ARRAY kutije !!!
7. Na samom stejdžu koristiti manji nivo u main-u, a veći u monitoringu.
8. Svakom muzičaru pojačati u monitoru sopstveni signal a smanjiti ostale instrumente (ovako se sprečava samopojačavanje od strane svakog muzičara u orkestru).
9. Smanjiti uobičajeni nivo frekvencija kompletnog zvuka ispod 120 Hz za 10-20%
10. Ne stavljati kutije blizu zidova čak ni ako su okrenute sa njihovom zadnjom stranom prema zidu.

Ovakva pravila, ako se ispoštuju, dozvoljavaju normalno korišćene uobičajenih efekata u svirci (reverb, delay, chorus, flanger, compresor...) u uobičajenim nivoima, tako da ne gubite na kvalitetu zvuka, ali treba jako biti disciplinovan oko nivoa u toku svirke, da bi ste kvalitetno odradili sve do kraja.

Sve ovo naravno podrazumeva dosta više opreme nego inače, pa ako je nemate (mislim prvenstveno na broj i vrstu zvučnih kutija), onda tu nema mnogo pomoći.

Pozdrav
__________________
Svaki uređaj radi na beli dim. Kada taj beli dim jednom izađe, uređaj više neće raditi.
SMusic studio je offline   Reply With Quote
Ćlan 3 Vam se zahvalio, SMusic studio, za koristan post:
megane (23.08.2014), nikadvisekorg (24.08.2014), striphio (10.03.2015)