Videti jedan post
Star 15.01.2021, 12:36   #4
Cegor5
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 15.12.2017
Postovi: 276
Downloads: 133
Uploads: 1
Rekao HVALA: 6
Zahvalili mu 18 puta u 18 Postova
Instrumenti: Korg Pa3x 76, Korg Triton Extreme
Cegor5 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

To gdje čuješ završetak Cm-A7-D nema veze sa nekom posebnom skalom. To je obična durska skala, u ovom slučaju G dur skala. Kao što sam već gore rekao ti akordi su tako postavljeni radi ugođaja kod završetka refrena. Dosta kod narodnih pjesama postoji slučaj da se u običnoj durskoj skali (G dur skali) kod prijelaza iz prvog stupnja (G dur akord) u kvintakord (D dur akord) između njih postavi A7, koji nije uobičajen u durskoj skali, ali ponekad je kod prijelaza iz primakorda u kvintakord. Taj A7 između daje neki neki ugođaj prije kvintakorda, u smislu kao neku rastuću emociju pred kraj priče(kvintakord(D dur)). E sad tamo u onom slučaju što spominješ Cm-A7-D. To se obično koristi na kraju refrena, i ista je priča kao o ovome gore što sam objašnjavao, samo je još dodan Cm prije A7(rastuća emocija), a taj Cm je tu recimo (emocija tuge(drame). Dakle (Cm-A7-D) ili u prijevodu (drama-ushićenje-sretan kraj). Dakle to je takav harmonijski rasplet, on je napravljen da daje takav ugođaj u završetku refrena. Ne znam kako drugačije objasniti. A što se tiče ostalih akorda u toj skali, oni su uglavnom uobičajeni tj standardni oni koji inače idu u dursku skalu, također kao i tonovi u toj skali, a jedino je završetak refrena ili strofe malo neuobičajen (Cm-A7-D) zbog toga što sam gore naveo..
Cegor5 je offline   Reply With Quote