Tema: Bas kontra
Videti jedan post
Star 11.09.2017, 14:25   #3
YamahaProfiKg
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 11.09.2017
Mjesto: Kragujevac
Godina: 29
Postovi: 14
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 4 puta u 4 Postova
Instrumenti: Motif,V50,DX11,21,7,YS200,M1,SY77...
Interesi: programiranje i sviranje klavijatura
YamahaProfiKg ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Prva stvar koju treba da znaš su akordi, obrtaji akorada. Trozvuci i četvorozvuci, tj. septakordi. Druga stvar je, koje instrumente menjaš (bas i gitaru). Što znači da sviranje kontre i nije samo "zumbanje", već i sviranje pasaža. Desna ruka bi trebalo da ti bude stabilna i čvrsta. To ćeš uspeti vremenom. Leva ruka je osnova. Ona je na na naglašenim delovima takta. Zato moraš voditi računa o obe ruke. Postoji mogućnost da sviraš duplu desnu ruku a da estetski to bude mnogo lepše od pustog drajfovanja. Što znači da moraš podesiti instrumente. Za početak po meni, nikako nemoj koristiti u desnoj samo najlonske kontre. Ja bih ti pre savetova e.piano (fender rhodes) plus neki štrajh u pozadini. Pokušaj da kombinuješ što više akorada koji su u obrtajima blizu. Jedan drugom. Znači, da ruka ne "leti" mnogo po klavijaturi, već da je uvek blizu narednog akorda. Sledeća stvar koja se stiče iskustvom i dobrim uhom je taj udarac, o kojem ćeš malo čuti. Sveukupno se to zove groove, drajf. Bilo koji ritam da je u pitanju. Cigani koriste drugačije akorde. Što više u sedmicama. I sam sviram taj stil pa znam.To uopšte nije bitno, koliko je taj razdvojeni udarac između palca i malića. Znači, moj ti je savet da što jednostavnije kreneš, i nikako da ne zabadaš na silu desnom, već da ruka uvek ide lagano. Takođe leva, bas, da ima i smirene periode kada je dinamika smanjena. Levu vodi kao bas gitarista. Kroz oktave. Primera radi u C duru C-G-C. Neka ti malić, kažiprst i palac uvek budu spremni ili blizu tih tonova. Takođe isto za te prste važi i u desnoj. Palac, kažiprst i malić neka uvek budu spremni da mogu i da promene poziiju. Lepota sviranja grooove-a i jeste u tome da u jednom taktu možeš u desnoj promeniti i po četiri akorda. Recimo tonalitet C dur, prvi udarac basa pa desna C-E-G-BE ( ili ton a ili ton h) pa onda BE-E-BE (možeš dodati i tonove D,G), drugi udarac ide u subdominantu (f moll). Bas može sve vreme da šeta ne mora da stoji na jednom tonu. Recimo da ide na dole F-ES-C dok kontra u tom udarcu iz BE-E-BE ide recimo u totalno pun akord C-ES-F-AS-C. Na taj način sviraj i završi sam mozgalicu koju sam ti preporučio. Kroz sve ritmove koje znaš i koristiš. Samo logički i da ti lepo zvuči. Eksperimentiši, i uvek se trudi da ti sve bude uz ruku ili da ide što preciznijim skokovima dole ili gore. Ruke postavljaj široko da bi možda mogao i da ih skupiš. Fizički je teže skupljene pozicije šaka širiti, jer ti smetaju dirke, pogotovo crne.
YamahaProfiKg je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio YamahaProfiKg za ovaj koristan post:
gile007 (06.09.2018)