Videti jedan post
Star 22.03.2010, 00:26   #8
Sejox
Glas Razuma
 
Sejox's Avatar
 
Registrovan/a dana: 12.05.2007
Mjesto: Sarajevo,BiH
Postovi: 1.088
Downloads: 329
Uploads: 15
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 166 puta u 143 Postova
Sejox ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Sada ispade da sam ja neki "strucnjak",ali hajde,nebitno....
Ima na forumu dosta ljudi koji poznaju ove sprave.

Ja cu samo napisati par snovnih stvari a neka dopise neko
jos,ako zeli.

Dakle,generalno,prednost je na strani G1000 definitivno,jer on sadrzi u sebi kompletan G800 i jos je nadogradjen:

-G800 ima 8 User mjesta za ritmove,koji se gasenjem gube i moraju se ponovo ucitavati
-G1000 ima 16 User mjesta koji ostaju i nakon gasenja klavijature
-G1000 ima Zip disk sa kojeg se moze vrlo brzo pozivati jos 111 ritmova(Disk link funkcija),koji su vec linkovani(negdje im se vec ranije odrede mjesta) a mislim da moze stati i veci broj stylova
-G1000 ima veci broj Drum setova,sto je bitno kod izrade ritmova a i samog zvuka aranzera
-G1000 cita sve ritmove sa G800 bez problema,a G800 uglavnom ako i uspije ucitati ritmove sa G1000,moraju se prepravljati
-G1000 ima sve boje koje ima i G800(neke cak i poboljsane) i jos ja mislim oko 400-500 boja vise.
-G1000 ima Waweform 32 (tonska forma ili kako god hocete) a G800 ima 16.
-G1000 ima sve fabricke ritmove koji su na G800,ali ih je dosta prepravljenih i bolje uradjenih
-G1000 ima i Lower 2 i Upper 3 sto mu daje dodatne mogucnosti za padove i zvuk inace, a G800 ima jedan Lower i 2 Upper-a
-G1000 ima i jos jedan efekt procesor (ukupno 5)
-G1000 ima svoj operativni sistem(Flash),koji se mogao update-ovati sa Roland sajta (ne znam koja je bila zadnja verzija) a kod G800 je to ROM cip i nema nadogradnje softvera,osim zamjene Cipa,ako to jos moze da se negdje nadje

-kvalitet izrade i jedne i druge klavijature je odlican
-dirke su iste
-tezina im je tu negdje (mozda cak i ista)-mislim oko 18,5kg
-displej im je skoro isti

U muzickom svijetu,od ove dvije klavijture,vise je zastupljen G1000 najvise zbog mogucnosti memorisanja veceg broja ritmova na istu,a i zbog jos nekih gore navedenih stvari.

G800 ima i neke svoje male prednosti,ali one su mozda zanemarljive a odnose se na raspored tastera-posebni tasteri za Drum variation,Fade in/out,Synchro stop,Bank select,....itd
Ove stvari se ne ticu zvuka,nego cisto brzeg rukovanja i koristenja odredjenih ponudjenih funkcija.

Ova G serija je usla u legendu,ali eto jos uvijek je prisutna u dobroj mjeri.
Medjutim,kako produkcija napreduje,muzicari prateci te trendove sve vise koriste mladje sprave,koje nude nesto novo,kako bi mogli ici u korak sa ovim novim i modernijim zvukom.

I na kraju,ako cemo iskreno,i jednoj i drugoj klavijaturi je potrebna jos jedna solo masina,ako se misli ozbiljno raditi,jer su im boje slabija strana.

Toliko od mene,

Pozdrav,
__________________
UVIJEK VJERUJ DA IMA DOBRE RAJE


Click for Sarajevo, Bosna i Hercegovina Forecast
Sejox je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio Sejox za ovaj koristan post:
harly (22.03.2010)