Videti jedan post
Star 11.03.2017, 13:45   #1
ktisljar
Drugar foruma
 
ktisljar's Avatar
 
Registrovan/a dana: 04.04.2012
Mjesto: Samobor (Hrvatska)
Godina: 52
Postovi: 83
Downloads: 753
Uploads: 20
Rekao HVALA: 15
Zahvalili mu 23 puta u 19 Postova
Instrumenti: Roland GW-8, Korg Minilogue, Solton MS-50, Oxygene 61 mk2 + Ketron SD-1000
Interesi: Popravak i restauracija audio opreme, Muzika, Audio produkcija, Fotografija
ktisljar ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Idee Analogna sinteza, sound dizajn i psihoakustika

Drage kolege, muzičari, i svi zaljubljenici u muziku,

Dugo nisam bio prisutan na ovom forumu ali vjerujte mi nisam gubio vrijeme. U tom periodu sam se intenzivno bavio muzikom i elektronikom, a što li je klavijatura negoli elektronska naprava za kreiranje muzike. Životni put i moja profesija doveli su me do dobrih ljudi koji su cijeli svoj radni vijek posvetili glazbi i nesebično su prenosili (i još uvijek prenose) svoja znanja na mene. Smatram da su zdravlje i znanje najveće bogatstvo koje jedan čovjek može posjedovati, zato bih želio dio tog znanja prenijeti u ovoj temi, a također i naučiti nove stvari od svih Vas koji ste se bavili ovom tematikom.
Dakle, kao što i sam naslov kaže ovdje bismo diskutirali o analognoj sintezi i svim prednostima i manama ovakvog načina kreiranja zvuka, o dizajniranju zvuka te o emocijama koje osjetimo kad čujemo nekakav novo kreirani zvuk. Ovo posljednje mi se čini jako važno zato jer primjećujem da većina ljudi ubaci gotov set u svoju klavijaturu i pravac na svirku. Mogu razumjeti da je za kreiranje zvuka (boje) i cijelog seta potreban ogroman trud, da se danas brzo živi, da se nema vremena i da treba osigurati svoju egzistenciju, ali ipak mislim da bi zadovoljstvo muzičara i svih onih koji ga slušaju bilo mnogo veće kad bi i oni osjetili da je u taj set uložen vlastiti trud i da zvuči ipak malo drukčije od većine.
Kao što sam na samom početku rekao, kao profesionalni elektroničar imao sam prilike zaviriti u dušu mnogih legendarnih analognih mašina i sintesajzera proizvedenih u proteklih 40 godina. o samoj kvaliteti izrade unutrašnjosti, kvaliteti ugrađenih komponenata i vanjštine ne bih uopće diskutirao jer da nije perfektna ne bi doživjela tu starost. Želio bih samo ispričati zašto je zvuk dobiven iz jedne takve prastare naprave i dan danas toliko atraktivan i jedinstven da ga ne mogu rekreirati niti najbolji vst ili au pluginovi ili sampleri.
Naime radi se o tome da kod svih digitalnih izvora zvuka u koje spadaju i klavijature, imamo na izlaznom stupnju D/A konvertere, a sampleri imaju na ulaznom stupnju i A/D konvetere. Istina je da su današnji konverteri vrlo kvalitetni i klinički precizni Ali ipak na kraju priče oni konvertiraju samo hrpu nula i jedinica te iz tog izračuna stvaraju neki valni oblik odnosno zvuk (vrrrrlo pojadnostavljeno objašnjenje). S druge strane još je veća istina da mi nismo digitalna bića i svijet oko sebe ne percipiramo digitalno niti u pikselima, već analogno i vektorski. Iz tog razloga kod analognog oscilatora, filtera, rezonatora itd, već kod samog kreiranja valnog oblika primjenjujemo analognu tehnologiju i zajamčena namje prirodnost izlaznog signala bez obzira kroz koliko on stupnjeva filtracije i oblikovanja prolazi. Naravno da takvi sintesajzeri s tehničke strane gledano imaju lošiji odnos signala i šuma, možda čak i veća harmonijska izobličenja od digitalnih konvertera, oni ne mogu tako vjerno oponašati zvuk akustičkih instrumenata, ali vjerujte mi da zvuče nenapadno široko i prirodno (kao što ja volim reći imaju onaj neki "saft".)
U nastavku ću pokazati neke analogne klavijature iz prošlosti koje sam imao čast vratiti u život, a vidjelo ih je i čulo uživo vrlo malo ljudi (pogotovo mlađih). Na nekima od njih su nastali nezaboravni hitovi iz zlatnog doba svjtske pop, rock i elektronske muzike koju i dan danas svi držimo kao uzor i težimo tako kvalitetno zvučati kao što su oni zvučali tada.

2016-08-19 Korg Polysix_0001.jpg
2016-08-19 Korg Polysix_0003.jpg
2017-02-08 Moog Voyager_0001.jpg
2017-02-08 Moog Voyager_0010.jpg
2017-02-11 Arp Odyssey_0005.jpg
2017-02-11 Arp Odyssey_0016.jpg
Korg_MonoPoly.jpg
Roland_Juno 106.jpg
Roland_System 100.jpg
Studio gear.jpg

Na kraju želio bih se od srca zahvaliti svom prijatelju, producentu Darku Vrabcu koji mi je omogućio doticaj sa ovim čudesnim strojevima.

Živi bili
__________________

Promijenjeno od ktisljar (11.03.2017 u 13:55 sati)
ktisljar je offline   Reply With Quote