Videti jedan post
Star 14.01.2019, 02:25   #344
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

@romario mi je poslao više varijanti ritma i riješio je problem samostalno. Zadnje verzija radi dobro i ba s gitara svira kako treba na svim varijacijama. O čemu se u stvari radi i zašto se ponekad javljaju problemi?

Problemi ovog tipa gdje jedan instrument u Stylu svira dobro u duru, a ne svira kako očekujemo ili uopće ne svira u molu ili sedmici je uvijek vezan uz Chord Switch postavke. Njih kontroliramo, tj. postavljamo unutar CASM-a. Davno prije, još na početku teme sam objasnio kako to kod Yamahe funkcionira. Ponovit ću na primjeru bas gitare. Ona u pravilu uvijek svira na 11 kanalu ali za potrebe Chord Switchinga možemo je odsvirati i na bilo kojem midi kanalu, od 1-16. Recimo da želimo drugačiju muzičku frazu bas gitare kada pritisnemo sedmicu. Tu ćemo frazu odsvirati na 4 kanalu. Sada imamo bas gitaru odsviranu na dva kanala. Kako aranžer zna koju će od njih koristiti? Potrebno je još pomoću CASM naredbi odrediti da 11 kanal svira sve oblike harmonije ali istovremeno moramo odčekirati 7. Eventualno mol7 ili ostale oblike septime. Na 4 kanalu ćemo napraviti suprotno, označit ćemo sedmicu i njene ostale oblike koje smo na 11 kanalu ostavlili odčekirane. Dakle, ovaj CASM služi kao skretničar na kolodvoru vlakova. Preusmjerava kompoziciju na onaj kolosjek/traku, a ovisno o obliku akorda koji smo stisnuli.

I sada dolaze na red mogući problemi vezano u Chord Switching. Oni se mogu javiti ako CASM nije pravilno označen, tj. da čekirani svi oblici na oba kanala, da je izostavljen neki oblik na oba kanala, da nije čekirano ništa, da ... tko bi ga znao što su ljudi premni napraviti. Problem kod @romaria se javio jer je on prije obrade Styla u MM i XGW kopirao bas gitaru iz nekog drugog ritma. Kod kopiranja se događa slijedeća stvar. Ako donor ima urađen Chord switching za instrument koji prebacujemo, kopirat će se oba kanala i postavke CASM-a na naš ritam. I to je dovelo do problema kod @romaria. Ako naš ritam ima Chord Switching, a donor ga nema, onda se opet mogu dogoditi problemi jer će unutar CASM-a biti čekirani svi oblici harme na oba kanala. I tako, ima tu varijanti bezbroj, a na žalost time je i već mogućnost da nešto ne štima.

Malo sam ga odužio ali nadam se da će napisano nekome popuniti kockice u mozaiku ovog samo naizgled kompliciranog područja. Vjeruje mi na riječ, u naravni nije tako komplicirano ali kad ga ja zapetljam u svom pisanju, to je onda pravi horor.

Laku noć.
casper je offline   Reply With Quote
Ćlan 3 Vam se zahvalio, casper, za koristan post:
dmmacak (14.01.2019), romario (14.01.2019), tyros2 (14.01.2019)