Videti jedan post
Star 09.01.2013, 00:29   #17
caka012
Ovaj baš voli da kuca
 
caka012's Avatar
 
Registrovan/a dana: 03.12.2006
Mjesto: Pozarevac, Srbija
Godina: 55
Postovi: 383
Downloads: 388
Uploads: 7
Rekao HVALA: 29
Zahvalili mu 30 puta u 26 Postova
Instrumenti: PSR 3000, Triton LE, jedan stari kontrabas i jedna bas gitara
caka012 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
caka012 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Ja i dalje zastupam stav da takav vid komunikacije nije neophodan, a sad cu i malo sire da objasnim, jer u mom proslom postu nisam hteo mnogo da sirim pricu. Kad sviram sam sa pevacem i pevacicom, a radi se o programskoj svirci, jednostavno pocnem sledecu pesmu. Ne treba nikome da vicem niti da saljem sto rece neko golube pismonose. Problem lenjih pevaca ne razmatram kao problem, jer se takvi ne pozovu na svirku i gotovo. Ako ja mogu da naucim da sviram pesmu, moze i on da je nauci da peva. Pogotovu ako je neku pesmu do sada otpevao 100 puta, a sada 101. put ponovo treba da je cita... mislim, suvisno je pricati o tome. Ni mnogo dobar fudbaler koji se umori posle 5 minuta trcanja nikome ne treba, ma koliko da je dobar fudbaler - on je neupotrebljiv. Neka sedi na klupi za rezervne igrace. Realno, jedan odredjeni broj pesama se vrti stalno, svaka deseta pesma te mozda iznenadi, tako da i kada radis sa pevacima sa kojima ne radis stalno, nema puno iznenadjenja. Kad se narucuju pesme, svira se to sto je naruceno, tu komunikacija mora da postoji ako vec necete da stajete izmedju pesama, ali svi to radimo i bez savremenih elektronskih pomagala. Kada radim sa bendom, uvek solista koji svira forspil pocinje pesmu, eventualno kaze tonalitet, ali ni to nije neophodno, ako dobro uvede u forspil. Opet sve se svodi na poznavanje pesama i na medjusobno poznavanje ljudi u bendu. Jedno vreme nisam imao stalnu ekipu, vec sam maltene za svaku svirku sazivao postave koje su mi tog trenutka bile dostupne, pa ni tada nije bilo problema jer su sve to uglavnom bili iskusni muzicari koji su znali svoj posao.

Ono sto ja ustvari hocu da kazem je da smatram da ne treba da se radi na razvijanju komunikacije, vec na sticanju iskustva i sto vise rada, a samim tim i potreba za komunikacijom opada do nekog minimuma, koji je, svakako, neophodan da bi sve funkcionisalo kako treba. A za taj minimum ti ne treba nikakva svemirska tehnologija.

E, sad, dok se to iskustvo stekne... mora malo da se gori na tihoj vatri, tako je to u svakom poslu, pa i u ovom.
caka012 je offline   Reply With Quote