Videti jedan post
Star 07.06.2010, 13:11   #6
sinisa kg
Vredan član društva
 
sinisa kg's Avatar
 
Registrovan/a dana: 07.06.2010
Postovi: 119
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 18 puta u 15 Postova
sinisa kg befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Pozdrav Aleksandru i svim ucesnicima foruma,odlican uvod u tematiku i dobro objasnjeno tako da ja mogu dodati samo licno iskustvo sa grafickim eq.Dok ga nisam koristio(ozbiljnije)nije mi ni trebao,tako da par pa sistema nisam nikad analizirao i korigovao,i izgledalo(zvucalo)mi je dobro.Medjutim,kako raste snaga i namena razglasa tako se umnozavaju i zvucni problemi (posebno u zatvorenom prostoru zbog uticaja refleksije ili odbijanja zvucnih talasa od cvrstih pregrada i ponistavanjem ili pojacavanjem odredjenog dela zvucnog spektra uslovljenih tom pojavom),a i nesavrsenost samih pa sistema se vise manifestuju povecanjem kolicine samih kutija.To sve dovodi do trenutka kada ste u dilemi:"dali sam pogresio pri izboru razglasnog sistema?dali pravilno rukujem sa njim i zasto se to desava da nisam(smo)zadovoljan ucinkom mene(nas)samih na poslu...."Naravno da su svi drugi krivi(proizvodjaci,tonci,muzicari)a kada sam stanem za mix pult nalazim se u mat poziciji i nemogu nista da uradim.Na predlog iskusnijeg ortaka u firmi(koga koliko vidim vecina ovde poznaju sa nekog drugog mesta...)a i pojavom nove verzije softvare-a za mixer koji koristimo dobijamo opciju analizera zvucnog spektra(kako sa master izlaza i li bilo kojeg drugog tako i sa bilo kojeg kanala na njemu)pa se odlucujemo da analizujemo sistem i korigujemo ga.To je u sustini vrlo jednostavan proces koji neoduzima puno vremena a donosi ogromnu korist(verujte mi)( kod vecine dsp procesora postoji kao automatska opcija pa je dostupan svim "obicnim smrtnicima kao mi")a sastoji se iz sledeceg-pusti se test sum(white ili pink noise)koji su u sustini skup frekvencija koje se krecu po dekadama a svi imaju jacinu koja je 0 db(svi su podjednaki ili linearni medjusobno u jacini),razglasni sistem ih reprodukuje a merni mic ili linearni(koji ima odziv frekventnog posega blizu linearnog pa se zato i tako zove) prima zvucnu sliku sistema(i uticaja prostora na njega takodje)i to vam pokazuje na ekranu analizera.Odmah smo uocili da sve sto je iznad ravne linije(ili nule)od frekvencija treba grafickim eq smanjiti i sta je ispod pojacati dok se nedobije sto je moguce ravnija frekventna reprodukcija razglasnog sistema.Zvuci strasno ali je vrlo lagano i jednostavan proces.Rezultati?Pa kao kad bi neko skinuo"masno cebence"sa zvucnika,ja licno nisam mogao da verujem svojim usima kolika je to razlika.I vise snage,i cistiji ton i mnogo lakse za sam mix.Poenta price je da "na uvo"podesavanje grafickog eq moze biti donekle korisno ali i kontra produktivno(nikad dosta visokih ili basova)i da je pravo koriscenje ovog ozbiljnog alata samo u sprezi sa analizerom zvucnog spektra i tada je 100% efikasan...
sinisa kg je offline   Reply With Quote
Ćlan 2 Vam se zahvalio, sinisa kg, za koristan post:
Fekete (20.08.2015), harepa50 (09.05.2011)