Videti jedan post
Star 25.04.2010, 09:24   #582
mojkarma
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 14.04.2009
Mjesto: Varaždin, HR
Postovi: 217
Downloads: 6
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 35 puta u 32 Postova
Instrumenti: Roland Fantom G8 + ARX03 BRASS
Interesi: glazba, paragliding
mojkarma befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Emphase je jedna od editing funkcija za pojedine semplove. Nekadašnji rolandovi sempleri su - ne znam zbog kojeg razloga - prilikom sempliranja svakom semplu podigli visoke frekvencije. Ne znam da li je to rađeno radi neke kompresije prilikom koje se gubi taj sadržaj visokih frekvencija ili je to bilo do tadašnjih konvertera koji su loše reproducirali visoke frekvencije, pa se naknadnim dodavanjem tih frekvencija amortizirao taj nedostatak.
Uglavnom, na rolandovom semleru neki sempl koji je provučen kroz emphase zapravo zvuči normalno, ali kad bi se taj isti wave poslušao na nekom drugom stroju ili računalu, on bi zvučao presvijetlo.
Stoga je neko pravilo (a roland na žalost nigdje ne daje službeno objašnjenje) da se semplovi u samom rolandu provuku kroz emphase, a ako se eksportiraju radi korištenja u drugim klavijaturama ili računalu, onda bi trebalo napraviti deemphase, da se sempl vrati u normalni izvorni oblik.
U manualu to je šturo objašnjeno na stranici 269 na kojoj se veli da se u nekim slučajevima (in some cases) popravlja kvaliteta semplova korištenjem emphasis funkcije. E sad, kako će korisnik odrediti i u usporedbi s čim, koji su to slučajevi? Zato ja na svim semplovima provodim tu funkciju da svi zvuče jednako. To je kakvih dodatnih pet pritisaka na gumbe za svaki pojedini sempl.
mojkarma je offline   Reply With Quote