Videti jedan post
Star 02.08.2011, 15:35   #7
mojkarma
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 14.04.2009
Mjesto: Varaždin, HR
Postovi: 217
Downloads: 6
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 35 puta u 32 Postova
Instrumenti: Roland Fantom G8 + ARX03 BRASS
Interesi: glazba, paragliding
mojkarma befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

tranzit,
tvrtka ti prodaje ono najvrednije da bi kapitalizirala uloženi novac. U klavijaturi najviše vrijede zvukovi. Oni su najskuplji. Engine kao takav yamaha prodaje već 15 godina u gotovo nepromijenjenom obliku (pod time mislim sam operativni sustav kako je program kreiran). Ona plastika, tipke i ekran, to sve zajedno u najboljem slučaju čini polovicu cijene klavijature. I to naravno vrijedi i za sve druge klavijature.
Pustimo aftertouch. To sam samo spomenuo kao element koji pojeftinjuje klavijaturu, baš kao što ju pojeftinjuje i manji display.
O ostatku se možemo i ne moramo složiti. Klavijatura je takva kakva jest, a ja ću po treći puta spomenuti da nisam rekao da je loša. Koliko zvukova ona ima je potpuno nebitno. Jednima će faliti 20 registara harmonika, drugome će faliti 15 varijacija tamburaškog orkestra. I tu ništa ne pomaže što klavijatura ima 50 programa orgulja i pola japanskog ili kineskog orkestra. O tome ja govorim. Kome sempling ne treba, ne zamara se time. Kome treba, on mora znati da u MoX ne može učitavati semplove. Uostalom, i sve druge klavijature pokrivaju vrlo širok spektar svih mogućih i nemogućih zvukova. O subjektivnom dojmu kakvi su ti zvukovi naravno bolje je i ne raspravljati.
I jednako tako, mislim da su upravo efekti bitni u živoj svirci ako klavijaturu koristiš na način da sam kreiraš kombinacije od više partova. Gdje bi drugdje to bilo bitno? U studiju sigurno ne. Tamo snimiš suhi zvuk i dodaješ efekte koje i kakve želiš. Iskoristiš tri zvuka za jedan dio klavijature i onda hoćeš učitati četvrti za drugi dio klavijature, staviš hamond i vidiš da nema rotary speaker efekta. Mislim, ograničenja naravno imaju i druge klavijature, ja samo želim naglasiti da prije svega sampling opcija mnogima može biti odlučujući faktor hoće li im MoX biti glavna ili druga klavijatura na pozornici. S ograničenjima u efektima se naravno može živjeti. Da li je to marginalno, to ovisi o tome kako netko koristi klavijaturu. Neki sviraju isključivo pojedinačne programe bez kombinacija i splitanja pa im je i tih 3 insert bloka previše.
mojkarma je offline   Reply With Quote