Videti jedan post
Star 14.07.2011, 01:17   #21
keyboards
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 01.04.2009
Postovi: 221
Downloads: 48
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 90 puta u 46 Postova
keyboards befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard Evo da o rijesimo

Ace prijatelju nemogu tacno da skontam tvoje pitanje ali bi mi to bilo lako ako bi mi na neki nacin e-mailom ili privatnom porukom na ovoj stranici poslao doticnu pjesmu gdje je slucaj te terce ili ime pjesme ili bilo kojeg muzickog djela sa primjerom te terce da bi shvatio bolje pitanje i dao odgovor. Jos od doba PA1 sto se tice korga za mene nema nejasne nijedne moguce stvari u sta su neki na forumu upuceni. najvise volim pteska ptanja jr je to izazov. Sumnjam da je rijec o pjesmi koja ima donju tercu ili promjenu tonaliteta u samim muzickim frazama kao sto je slucaj u pjsmi "Mila majko salji me na vodu" gdje je jedan dio prirodnidrugi dio harmonisk mol te trca ne pase zbog promjene skale prakticno moras koristiti dvij terce. isti slucjj je sa mngim Sabanovim pjesmama kao sto je pjesma "Bojana". U ovoj pjesmi u strofi koristi Cdur/Amol pr. tercu (ako pjesmu sviramo u Amolu) i zatim prelazi u Dmol Harmonijsku tercu koju jos mnogi zovu A moldur. Vidis zbog promjene konstrukcije skale u djelovima pjesme nemoz se koristiti jedna terca. Jos jednom podvlacim posalji muzicki primjer da mi bude jasno pitanje. Hvala Ace i zivio mi.
PS
Samo da ti kazem za sada i ja samo koristim Oscilatorske terce koje rade perfektno ali kod njih stvarno treba poznavati kako ih koristiti i zbog toga mnogi muzicari od tih terci odustaju jer iako su Ensemble terce limitirane nakon ovih objasnjenja biti ce pristupacne svakome.
Dodato:
A ha skuzio sam pitanje. Ti si rekao imaju pjesme koje sviras uzlazno (u jednom dijelu melodije A ton) a poslije toga silano treba Ais ton i mjenja se a prakticno pjesma je u A prirodnom molu. E to ti je bas primjer koji sam naveo "Mila majko salji me na vodu pjesme ili slicnih". Naime Aco to su dva tonaliteta u pitanju i zato terca nestima. Jedan dio pjesme sviraj Amol prirodni a drugi dio pjesme je A moldur/D harmonijski mol sto je mnogim sviracima komplikovano shvatiti. Terce su tacno muzicko matematicko rijesenje na kome je zasnoan rad Operativnog sistema. Cim dodje do promjene skale dolazi do potrebe za novom formulom za tu promjenu koja je ustvari promjena tonaliteta i intervala u njemu. Vjerujem da je to razlog. Nemoj odustati od pitanja i posalji privatnu poruku jer cemo to rijesiti.
Dodato:
Za Neupucene i Zbunjene oko Moldur odnosa sa Harmoniskim molom.
Evo to je najlakse na primjeru KOLA. Ako je akord u Kolu u Pratnji recimo A dur a kolo zvuci molski/harmonijsko molski sto je u vecini slucajeva onda se svira moldur A/Koji je teroetski ispravno u stvari Dm harmoniski. Kako sad to nije bitno jer mnogi neznaju Teoriju muzike ali evo nije nam ni potrebna> Kontaj svaki put u ovakvim situacijama da sviras onaj Harmoniski mol koji se nalazi za kvartu vise od dura u kome pocinjes svirati kolo. Kvarta j cisti cetvrti ton ili ako neznas skalu to je sesti poluton pocevsi od tona na kome sviras pocetni akord kola.

Dodato:
USERDK TERCE = ZABLUDA i POGRESAN PUT nevrijedan rasprave
Usput da dodam
Moje misljenje oko terci u drum kitovim ili USERDK je cisti promasaj i potpuni amaterizam. Dajem poene svima koji su to pokusali zbog parole SNADJI SE jer mi treba ali ja se najezim kad vidim da je neko ubacio Mulrisemplove bubnjeva u USER1 ili 2 ili pak zvukove koj nisu u vezi udaraljki u USERDK. Po tome se tacno vidi koliko se ko uopste razumije u tehniku i njen postojanje logiku i rad. Pa ljudi USERDK kao sto sama rijec kaze je iskljucivo za Drum kitove namjenjen sa specificnim Editingom za tu vrstu semplova koji su u vezi sa PCG fajlom dok regulrni zvukovi imaju potpuno drugi pristup u svim sferama editinga. U ovakim temama duznost je svakoga clana koji poznaje osnovnu strukturui lokiku klavijature da odmah uputi clanstvo na pravi put.
Dodato:
Kad sam Vec kod pjesme "Mila Majko Salji Me Na Vodu" evo ide tacno ovako jer sam ispred klavijature (recemo da ide iz A skale) pocinjemo strofu sa A harmoniskim molom (Mila majko salji me na vodu) prelazimo u A dur (jer me moj dragi, jer me moj dragi Jer memoj dragi) vravamo se na A harmoniski mol (kraj Izvora ceka). Ovo je primjer pjesme koja zahtjeva promjenu terci. Evo nadjo ja pjesmu za tvoju tercu. Pjesma je Moj Beharu Koli Mi Te Bere. Recimo pjesma je u C/Amol prirodni teci i sve stima (Moj beharu olili te bere....Ja plakat necu...) dok se ne pojavi Ais ton potreban za rijec (SRECU) taj kriticni ton je tu jer je doslo do pojave akorda C7 i to cemo rijesiti sto cemo za taj dio pjesme uzeti tercu F dur jer F dur skala ima sve iste tonove kao i C dur samo je 7 ton B snizen i daje nam trazenu tercu. Eto zbog samo makar za jednu rije doslo je do promjene tonaliteta terce sto se odrazava na proracun. Kompjuteri radi n matematickoj logici a zivot je baziran izmedju ostalog na osjecanjima koja se ponekad nemogu izracunati.

Promijenjeno od Ace (14.07.2011 u 03:04 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
keyboards je offline   Reply With Quote