Videti jedan post
Star 25.10.2015, 17:48   #1
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard KN7000 mogućnosti

Već duže vrijeme imam želju, a sad mi je baš došla inspiracija da napišem par redaka o klavijaturi koju sam svirao dugo godina. Technics Kn7000, proizveden je 2002. godine.

Kada bi mi se dopao neki ritam s druge klavijture, napravio bih to na Kn7000 za par minuta. Bilo je dovoljno gurnuti Style Covert disketu u Floppy, odabrati na njoj ime "konkurencije"(Yamaha, Roland, Korg ili Gem) i pričekati da KN učita neke podatke. Nakon toga se ubaci disketa s željenim ritmom (ili s više njih), od Korga recimo, i evo ga u Technicsu. Potpuno funkcionalan i spreman za svirku, a po želji se može dodatno doraditi. Zar ne bi bilo praktično kada bi Korg ili Yamaha uradila ovakav alat i besplatno davala uz klavijaturu?

Poželim odraditi ritam od nekog MIDI-ja. Tako je lako sa KN, u klavijaturi postoji alat s kojim se to napravi bez problema. Treba odabrati koja traka ide u koji part, markirati taktove koje želim ubaciti u Style i s transpose postaviti u C dur. Ritam za pjesmu je spreman za par minuta. Istu stvar je moguće napraviti i MIDI trake prebaiti u neki od 6 dostupnih PAD-ova. Zašto kupovati skupe računalne konvertere (mislim na Style Works) koji ionako polovično odrađuju posao?





U jednom stylu želim na svakoj varijaciji drugačiju mjeru, brzinu i različiti broj taktkova. Technicsa uopće "nije smetalo" što se u jednom te istom ritmu na različitim varijacijama nalazi 3/4, 7/8, 11/9 i 4/4 mjera. A zašto bi ga smetalo, aranžer je obična tehnička naprava koja samo broji ono što mu zadamo.

KN7000 maksimalno možemo prilagoditi vlastitim potrebama. Recimo, pozicije i sadržaj glavnog ekrana se može prilagođavati po želji, istovremeno birajući veličinu istih. Pohranjujemo ih na SD card i onda po potrebi pozivamo prikaz ekrana za svirku, za kućni rad, za snimanje ... Na svakome od njih je onakav prikaz koji nam najviše odgovara u nekom trenutku. Pored toga, postoje 4 prilagodljiva tastera na koji se može postaviti bilo koja komanda, pristupmo joj samo jednim klikom. Veoma praktično za neke funkcije koje su "zakopane" dublje u meniju. Ja bih ovakav način personalizacije volio imati na svojoj Yamahi, a siguran sam da bi i ljubitelji Korga željeli imati isto na svom ljubimcu.

Priključak za mikrofon s posebnim efektom, Video izlaz za dodatni ekran, Mp3 player za muziku u pauzi, USB kao audio interfejs, mogućnost proširenja s četiri dodatna slota Wave Expansion Boards, izrada terci, pohrana na SD card, MAIN OUT L i R + 2x SUB OUT ... 2002. godine su ovo bile veoma napredne opcije. U to su vrijeme, vodeći Roland, Korg i Yamaha imali mnogo lošiju "dodatnu opremu", a o nekim stavkama niti danas ne razmišljaju.



Jedan sound se sastojao od maksimalno 4 elementa, a svaki od njih je mogao imati 8 layera. Obrada je moguća do najsitnijh detalja, par izdvojenih slikica koje govore o tome kako treba izgledati pregledan i kompleksan sound editor u samoj klavijaturi.





Rad sa sequencerom je bila prava igra, sve moguće opcije na dohvat ruke, preglednost kao kod ozbiljnog računalnog programa. Naravno, povezivanje KN i računala je davao veći komfor ali ako je trebalo nešto odraditi na brzinu i u hodu ... Kada na Tyrosu vidim prikaz Note Edit pun nepreglednih "brojki i slova", sa sjetom se prisjetim ovog "KN starčeka".



Moguće je napraviti sinhronizaciju MP3-ce i ritma. Da li se varam ili je ovakva mogućnost prezentirana kao novost kod Tyrosa 5? Doduše, s "malim" zakašnjenjem od 12 godina.

======================================
Nakon napisanog, neminovno se nameće par pitanja.
Zbog čega je na "našem području" ovaj model klavijature sviralo svega par ljudi?
Zašto je Technics nakon KN7000 prestao s proizvodnjom aranžera ako je imao tako dobar proizvod?
Zar je problem ovakve i neke druge korisne funkcije ugraditi u aranžere današnjice?
Grafički Fajlovi
File Type: jpg SEQ-to-COMP.jpg (82,1 KB, 1714x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg options.jpg (91,1 KB, 1700x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg snd.jpg (92,9 KB, 1700x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg seq.jpg (90,9 KB, 1701x skinuto)
Highslide JS
casper je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio casper za ovaj koristan post:
pekilik (25.10.2015)