Tema: korg pa 80
Videti jedan post
Star 19.11.2008, 14:40   #33
kreso
Šerif
 
kreso's Avatar
 
Registrovan/a dana: 28.04.2005
Mjesto: HR
Godina: 52
Postovi: 1.100
Downloads: 985
Uploads: 21
Rekao HVALA: 10
Zahvalili mu 47 puta u 41 Postova
Instrumenti: Pa600, Tr, Dallapa, Excelsior CD Ancona
Interesi: Samo muzika i uvijek muzika
kreso befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ovako kolega ...

Ne znam koliko ti se sviđa uopće KORG jer preč s jedne marke na drugu je vjeruj mi zahebat potez. Čovjek se ponekad kaje kad zamjeni auto, da ne govorim ženu, al kad se mjenja synth onda su to i te kako velike dileme.
Pa80 se zadnji napravio u 11 mjesecu 2005 godine i poslije toga više niti jedan nije izašo van iz tvornice u Osimu (blizu Ancone). U Kini ga nisu nikad ni pravili, a za Japan neznam.
Kao stari KORG-ovac ja ga i dan danas koristim. Prezadovoljan sam s njime. Koristim dve flesh memori kartice (jedna od 8 Mb i jedna od 16 Mb). HDD je klasika od 20 Gb, ja sam mu puko unutra od 40 Gb i radi. Zadnji OS mu je 3.06 i posle toga više ništa nije izašlo. Što se materijala tiće mišljenja sam da je trenutno upravo za njega napravljeno do sada najviše SET-ova, boja i ritmova i da trenutno ne postoji ništa u svijetu muzike (što se aktivno koristi na tezgi) što ne postoji za Pa80. Imaš mogučnosti nadogradnje vokodera, Videointerface kartice, no u usporedbi s novijim aranžerima je tehnički u zaostatku, al uglavnom sa sitnicama tipa mp3 playera, pržilice, touch screna i sl, no vjeruj mi kad se skocka radi ko zmaj. Po meni jedna od največih prednosti, ali ujedno i mana na KORG-u Pa80 je upravu FMC. Koliko god je superioran u pogledu samplova u odnosu na primjerice jednog LE-a il Tr-a koji učitava i do 15 minuta samplove, kod Pa80 je sistem takav da uštekaš karticu, pali i vozaj, radi iste sekunde. Velika mana mu je što koristi samo 16 Mb memorije za pohranu samplova, što je vjeruj mi u današnje vrijeme jako malo, pa su ti potrebne najmanje 2 FMC kartice za normalan rad, a skupe su ko Sv. Petra kajgana da izvineš (cca. 100 € rabljene), nove ako ih uopće još gdje nađeš i po 150 €. S druge strane tipka mu je solidna, nije poluotežana al je opet duplo bolja od ostalih KORG-ovih aranžera (čast izuzecima), no ukoliko si harmonikaš dušu je dala jer je dovoljno kvalitetna i brza za razliku od poluotežanih tipki s jačih aranžera koji nas harmonikaše dobrano da izvineš hebu.
Sve u svemu zaključak je sljedeći : Za taj novac nečeš dobiti ništa bolje u tom cjenovnom razredu. Zahebi komentare i predloge tipa uzmi Pa-500, il Rolandov G-1000, E-50. E-60, Yamahine trice i bakraće iz PSR serije (priznam samo 9000 Pro) ... sve je to OK, al nisu nit do koljena staroj provjerenoj ragi Pa80. Ostalo što je bolje je skuplje i zato ukoliko se ne želiš mnogo mučiti oko sređivanja kljave, uzmi Pa80, upucaj u njeg kvalitetan set (ima ih kolko ti srce želi), i opleti. Uz jedan solidan solo sampler sa strane ne treba ti idučih 10 godina vjeruj mi ništa. Sviraj i mlati pare.

Isto tako, ako baš ne voliš KORG-a predlažem ti da pogledaš Solton Ketron SD1 ili X1. Vrhunski aranžer, super sampler i trenutno povoljan u rangu Pa80. Nečeš požaliti, vjeruj mi na riječ. Mana, jedino što nemaš zvučnik pa trebaš dodatno razglas, mada, kod programiranja bilo kojeg aranžera zahebi interne zvučnike, jer izlazni sound se provjerava isključivo jedino preko razglasa.
__________________
u penziji !
kreso je offline   Reply With Quote