Videti jedan post
Star 08.08.2013, 00:06   #15
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Dobro si zapazio, ton majstori sa balkanskog podrucja su uglavnom skrti na savjetima. Da li radi svog egoizma ili radi neopravdanog straha da ce im neko oteti posao, ne znam ali je cinjenica da se ne razbacuju znanjem. Na to gledam sasvim drugacije jer sam cvrsto uvjeren da niko nikome ne moze oteti posao ukoliko se prenese znanje i pomogne ljudima. Da li je neko profesionalac ili ne, to ne igra nikakvu ulogu. Pominjes i potcjenjivanje opreme od strane "velikih" ton majstora. I to je jedan od poroka balkanskih "strucnjaka". Na svakoj opremi, ma koliko losa bila, se moze i treba izvuci maksimum. Zasto ne dati savjet kolegi, kako ce svoju postojecu opremu iskoristiti na najbolji moguci nacin ? Opet egoizam, sujeta ili sta vec !!! Naravno da treba dati i savjet sta bi se trebalo dodati ili promijeniti, ukoliko mogucnosti dozvoljavaju a ponekad ili bolje receno, vrlo cesto, postoje uredjaji koji ne kostaju nikakvo bogatstvo ali koji su tajni tip velikih ton majstora. Evo jedan primjer, Michael Jackson je veliki broj svojih numera snimio na sasvim skromnom Audio Technica AT4050 mikrofonu (ne nova SM verzija, vec stara) koji se danas moze naci za par stotina eura, a ni tada, kada se pojavio na trzistu, nije bio nista skuplji. Ljudi daju silne hiljade eura (5, 6... 12.000) za kojekakve Neumanne ili Blue Velvete, a ni blizu nisu snimcima sa "jadnog" i "bijednog" AT 4050.

Ovakvih primjera ima u domenu mikrofona, predpojacala, kompresora i efekata na stotine. Rijetko ce koji ton majstor odati te "tajne". Da ne pisem o sitnim trikovima pri snimanju ili miksu, koji su toliko djelotvorni da nepojmljivo poprave sound ali... ostaju i dalje tajne. Licno, ne krijem, niti sam to ikada radio. Ukoliko je nesto moja poslovna tajna, to onda i naglasim ali tu se nikada ne radi o uredjajima ili postupcima u audio tehnici, tu su u pitanju uvijek moji patenti na polju softvera, do kojih sam dosao mukotrpnim dugogodisnjim radom i na kojima pocivaju moji proizvodi, pa je red i da ih zastitim.


Uopste i nivo znanja u audio bransi je prilicno nizak na Balkanu, sto za uzrok ima prije svega, neke ukorjenjene dogme koje je tesko raskrinkati, a zatim i to skrivanje i ono malo znanja koje postoji. Ljudi se ne daju promijeniti tako brzo, a ovo sto radim je samo kap vode na vreli kamen, ama i to je bolje nego nista. Forum mi dodje kao usputna zanimacija, dok radim. odnosno cekam na pojedine faze rada u studiju, pa kad sam vec tu, nek to onda bude bar od nekakve koristi. Budi siguran da sam uvijek spreman dati najbolji moguci savjet, bilo kome od kolega, pa taman da sam se prije pet minuta s njim zavadio "na krv i noz" radi neceg' sasvim drugog. Medjutim, ponekad nemam volje ni snage da se prepirem sa pojedinim pametnjakovicima, koji samo misle da zanju i onda su spremni satima da ponavljaju kao papagaji ono sto im je neko, negdje, pogresno natuknuo a oni to jos pogresnije prenose. Ako ista ne podnosim onda je to poluznanje kojim se neko javno razmece i usput totalno dezinformise sve koji citaju. Tu nemam ni milosti, ni pardona jer tako se samo umnozava ili povecava ionako prisutno neznanje iz ove oblasti. Nadajmo se da ce takvih biti sve manje na ovom forumu.

Promijenjeno od tranzit (08.08.2013 u 00:10 sati)
tranzit je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio tranzit za ovaj koristan post:
tonijo (15.10.2020)