Videti jedan post
Star 26.01.2008, 19:17   #7
cincilator
Drugar foruma
 
Registrovan/a dana: 05.10.2006
Mjesto: USA
Postovi: 84
Downloads: 699
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
Instrumenti: Roland G1000, Korg Le, XP30
Interesi: Elektronika
cincilator befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Shvatio sam sta ste obojica hteli da kazete i hvala vam na odgovorima.
Izgleda da ce finalna kombinacija biti 4x 15" kutije, ipak smo mi `narodnjacki tezgarosi`, iako "za svoju dusu" i kad je kafana (polu)prazna sviramo zaista svasta...
Jos jedno pitanje: Da li bi, pored 4 kutije, dodavanje jednog bas bina koji bi se stavio negde u cosak dobilo realno poboljsanje u generalnom zvuku? Ili bi bilo previse basa?
__________________

Bio 'narodnjacki tezgaros' ili ne, dobar zvuk se pravi na gotovo isti nacin. Naravo, razlika je da li koristis aranzer ili radis sa zivim ljudima, jer ozvucanje bubnjeva je prica za sebe.
Na ovom forumu sam barem do sada 'sretao' iskljucivo one koji koriste aranzer, pa sam sam tako i replicirao.
Ako jedan 'balkanac' odluci da zaista zivi od muzike put mu vec odredjen, jer u protivnom nece prezivjeti od svog posla. Mene su sticaj okolnosti, specificni uslovi zivota i neimanje izbora vremenom 'utjerali' na put totalnog kompromisa. Svojevremno sam iznajmljivao razglase, montirao velika ozvucenja za koncerte itd, pa ti iz licnog iskustva mogu reci da jedan bas od 15'' na malo vecem prostoru malo znaci. Ako se radi o 'kaficu' to je vec druga stvar, mada treba nastojati koliko mogucnosti dozvoljavaju da ozvucenje bude sto fleksibilnije. Poznam masu muzicara i 'narodnjaka', 'slagerasa' i 'rokera' koji su posle izvjesnog vremena prodavali te male aktivne sabvufere, jer su povecali obim transporta uz malo poboljsanje zvuka. Bas zahtijeva mnogo veci volumen od srednjih i visokih. Za 'ozbiljan zvuk' u diskoteci potrebno je najmanje 8x15''. U trosistemske kutije ja bih uradio ono sto 'Marco' predlaze, ali mozda ne i uz te koje si naveo.
Vjerujem da ces iako pogrijesis vrlo brzo sam skontat sta ti najvise odgovara, jer to je ipak jednostavna kombinacija u odnosu na 'puni bend'.
'Marco' je generalno u pravu sto se tice koristenja dvosistemskih kutija u 'fullrange' modusu, sto znaci, ne koristis skretnicu, vec gornje kutije prikljucujes direktno na pojacalo. Samo u tom slucaju racunaj na puno basa i na gotovo nimalo srednjih tonova.
Pozdrav
cincilator je offline   Reply With Quote