Videti jedan post
Star 22.01.2017, 18:53   #6
sinisa
Kao kod kuće
 
sinisa's Avatar
 
Registrovan/a dana: 09.03.2005
Godina: 43
Postovi: 884
Downloads: 3114
Uploads: 10
Rekao HVALA: 72
Zahvalili mu 115 puta u 106 Postova
Instrumenti: Korg Pa5x
sinisa ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
sinisa pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Tesko ces naci bilo kakav tutorial specijalno za kraisku muziku posto je to tip muzike kao i savaki drugi na ovim prostorima. Recimo do klasicne dvojke u narodnim pesmam izdvaja je samo to viseglasno pevanje,uglavnom se koriste osnovni akordi kao na primer u C lestvici C,G,F koji su osnova plus D. Sad ako to trasponujes u A dobijas A,E,D kao sonovne plus B(H) za naprimer pesmu Krajisnici gdje cemo na prelo,koja ide iz A.

Ja sam na primer sa Banije ali sam tu pesamu prvi put cuo pre tri godine na jednom saboru Licana posto bas ne slusam kraisku sem recimo grupe Momo i Dodir ( za koje smatram da su blaza verzija te vrste muzike u odnosu na Zareta i Gocia).. Igrom slucaja sam se naso sa bendom na tom saboru pa sam morao da pratim i par kraiskih izvodjaca koji nisu imali klavijaturistu.

https://www.youtube.com/watch?v=aa60Zo7qIKw

E sad zasto sam ti ovo napisao je u sustini to sto ukoliko naucis osnove ili sviras po sluhu kao i ja nece ti s vremenom biti problem da otpratis bilo koga. Bitno je da vezbas sto vise,ne moze niko da ti objasni koje akorde da koristis jer zavisi iz kog tona peva pevac. Tako kako god da okrenes moraces nauciti da ih koristis sve. Cist primer je taj moj video,pesma je po originalu iz A medjutim ovde su pevali za pola tona nize iz Gis.

Evo ti jos jedan primer
https://www.youtube.com/watch?v=Q3QXUqU1qYU

Pesma je iz G znaci akordi koje se koriste su G,D,C osnovni plus A i jos da ne bude zabune imas pesam gde se koriste samo tri osnovna akorda,a negde i vise. Sto se tice rimova uglavnom su dvojke,disko,rumba ima i sa-sa itd....
sinisa je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio sinisa za ovaj koristan post:
DadoG01 (22.01.2017)