Videti jedan post
Star 07.04.2014, 03:13   #8
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Sve me vise i prijatnije iznenadjujes !!!!! Ima dosta prilika kada upotrebljavam paralelnu kompresiju. Kao i ti i kao i vecina ostalih, najvise nalazi primjenu kod perkusija ali se i kod vokala da i te kako efektno upotrijebiti. Nezamjenjiva je kada je vokal veoma dinamican, a kada se zeli imati ga "veoma blizu" u aranzmanu. Obicno to biva kod balada gdje je vokal dosta usamljen i gdje je u kompletnom aranzmanu eventualno cetiri do pet instrumenta. U takvom okruzenju, vokal dolazi do izrazaja svim svojim osobinama i bas tu je paralelna kompresija neizbjezna. Kada se recimo, hoce istaknuti disanje pjevaca ili cak i "mljackanje", to jest kada se vokal zeli imati direktno "in face" lijek je jedino paralelna kompresija. Ima momenata kada paralelnu kompresiju upotrebljavam i da bi dobio izvjesnu "prljavstinu" u signalu, kada je on isuvise definisan i sterilan u miksu. U tom slucaju komprimiram drugim kompresorom kopiju signala, dosta "hard" dodajuci nesto, tube saturacije, malo chorusa i sasvim malo Delaya. Ovo "isprlja" vokal u izvjesnom procentu ali ne dira njegovu definiciju u miksu, tako da na kraju dobijam odlican vokal koji se izuzetno cuje u miksu ali ga ne opterecuje, a uz to nosi sa sobom i one potrebne artefakte koji pojacavaju prirodnost snimka. Ovo su bila samo dva primjera upotrebe paralelne kompresije kod vokala a ima ih zamasan broj. Medjutim, sve to zahtjeva vrlo precizno podesavanje parametara, inace ode sve u out. Licno, uglavnom za kompresiju vokala koristim Tube hardware kompresore a dosta rijetko PlugIn i to iskljucivo Oxfordov Dynamics, nikave emulacije od Wavesa i slicno, to su na kraju krajeva, samo skupe igracke. Siguran sam da razumijes o cemu pisem, inace me ne bi pitao o paralelnoj kompresiji, koja je ipak dosta egzoticna i koju poznaje i upotrebljava relativno mali broj ton-majstora. Drago mi je da je jedan takav ovdje na forumu.

Promijenjeno od tranzit (07.04.2014 u 03:21 sati)
tranzit je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio tranzit za ovaj koristan post:
harepa50 (07.04.2014)