Videti jedan post
Star 26.01.2019, 15:32   #15
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Sa svim ovim postovima smo totalno zbunili @Kem-a. Meni se čini da on još uvijek ne razumije potpuno pojmove midi, ritam, matrica, sviranje preko midi ili sviranje sa ritmom.
@kem
MIDI datoteka (fajl) je skup podataka koji ima svojstva da pokreće neke zvukove. Ti zvukovi mogu biti na računalu, klavijaturi, sound modulu ...
Zato je kvaliteta nekog MIDIja određena i o izvoru zvuka kojeg ona pokreće. MIDI ima 16 kanala i najčešće svaki od njih svira jedan instrument.
Shvati to kao orkestar sa 16 muzičara. Analogno tome, jedna traka MIDI-ja je notni zapis za jednog muzičara, ili za jedan instrument. MIDI ima svoje trajanje i kada završi biramo slijedeći koji želimo slušati, ili svirati.

Ritam ili Style isto pokreću MIDI podaci ali s jednom bitnom razlikom u odnosu na "midi fajl". Dijelovi ritma, tkz. varijacije, sviraju kao loop (petlja). Taj loop se ponavlja sve dok ga ne zaustavimo (stop), a harmonijski zvuči različito, ovisno o tome koji akord stisnemo s lijevom rukom.

Ovaj opis je potpuno pojednostavljen ali dovoljan za moj nastavak pisanja kako bi ti shvatio što je "prevara", a što je "sviranje". Recimo da netko odlično svira klavir i želi nastupati pred publikom. On pušta MIDI fajlove i pored toga svira klavirsku dionicu. Nema tu prevare, jer čovjek stvarno svira. Gitarista pušta MIDI fajlove i uz to svira gitaru. Kako bi se mogao potpuno "dokazati", obrisao je one kanale na MIDI fajlu koje bi trebale pokretati gitarske kanale. I na takav nastup nemam primjedbe. Postoje i oni koji puste midi fajl da svira, a uz to ne sviraju apsolutno ništa. Samo pjevaju, i recimo da dobro pjevaju. Jel to prevara ili ne? Neka prosudi svatko za sebe ali i za to je ipak potrebno uložiti truda. Na kraju, čovjek radi za koricu kruha. Drugo je pitanje ako taj isti prodaje muda pod bubrege i filozifira kolegama kako je dobar muzičar. Ali to sad nije poanta moje priče. Prelazim na svirku uz ritam, dakle uz aranžer. I takav nastup možemo gledati kao "poluprevaru" jer realno, pola instrumenata opet svira samo i to s našom minimalnom interevncijom. Postoji opcija One Fingered gdje je potrebno pritisnuti samo jedan ton u lijevoj ruci i ritam ide sam. Postoje i oni koji pod pojmom "namjenski ritam" imaju Stylove u kojima se u tri Intra nalazi gotovo sve što je potrebno za cjelokupnu pjesmu. Intro1 - uvodni solo, Intro2 - solo, Intro3 - brake namjenjen za paljenje cigare ... Dovoljno je jednim prstom pritisnuti pravu tipku, a ako se i tu ne snalaziš, postoji Transpose funkcija. Puštati midi fajl ili svirati na ovakav način? Jel to svirka ili nije, prevara možda? Opet ostavljam svakome na vlastitu prosudbu.

Rezime u jednoj rečenici, nadam se da će ti biti dovoljna da shvatiš poantu. Ako se želiš baviti glazbom i ako želiš naučiti svirati, isključi sva "pomagala" u aranžeru, postavi zvuk klavira i uči osnove glazbe, vježbaj prstomet i uči teoriju, a sve ostalo će doći samo po sebi.

################
Ostatku ekipe predlažem da otvorimo novu temu u kojoj ćemo "mi profesionalci" malo pretresti tko svira, zašto svira, a tko ne svira i zašto pušta matrice. To je vječna tema i odlična terapija za liječenje svakoga tko ima kompleks "starijeg brata". Zbilja, tko će potegnuti jednu pametnu temu da ne moram ja. Opet.

Promijenjeno od casper (26.01.2019 u 15:37 sati)
casper je offline   Reply With Quote