Videti jedan post
Star 09.01.2016, 14:05   #1
sleepwalkerbg1
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 24.02.2010
Mjesto: Beograd
Postovi: 13
Downloads: 125
Uploads: 1
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 4 puta u 4 Postova
Instrumenti: PA-80 , Roland-e96
Interesi: Muzika, elektronika, sport..
sleepwalkerbg1 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Böse Ozbiljan bezobrazluk vlasnika kafića/klubova !?

Prvo , cenjenim kolegama želim srećne praznike i sve najbolje u 2016. godini!

Već dugo me kopka nešto , a nisam naišao na jasnu temu o dotičnom problemu.
Muzikom se bavim već neko vreme , ali ne kao full time posao - više mi dođe kao ispusni ventil na kraju dana. Sticajem okolnosti i na molbu jednog prijatelja dogodi se poneka svirka pa i stalni angažman (rođendan , nova godina , poneki kafić..)
Naime, ja sviram klavijaturu , on gitaru i to pristojno zvuči (prvenstveno radimo "akustiku" - samo klavir i gitara).
Što se tiče mog muzičkog znanja , ne smatram se profesionalcem ali nisam ni apsolutni neznalica.
Znam osnovne skale, osnovnu teoriju muzike a harmonije, harmonske veze i soloe pesama skidam bez problema "na sluh" no moderne pesme se ionako svode na 4-chord progresiju (tipa Am-F-C-G ili Im-VI-III-VII) [IMG]file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CSLEEPW%7E1%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5 Cmsohtml1%5C01%5Cclip_image001.gif[/IMG]
Ono malo što znamo , zaista SVIRAMO jer preziremo "fajlove" tj. matrice i smatramo da su i čak i "aranžerske" svirke nužno zlo.
Do sada smo naplaćivali zaista malo – fiksno od 20 do max. 50e po čoveku sa sve našim ozvučenjem , ako bude bakšiša OK , ako ne - nikom ništa!
(Ne želim da se reklamiram niti ću reći ime našeg benda jer ionako sviramo samo na preporuku prijatelja)


E sad, uz izvinjenje zbog opširnog uvoda da pređemo na stvar:

Često se dogodi da vlasnik kafića/kluba ponudi stalnu saradnju tipa petak/subota veče i to sve lepo krene do onog odvratnog momenta kad nam postavi pitanje “Koliko ljudi planirate da dovedete ?”
Kad sam prvi put ovo čuo bio sam u šoku i upitah “Pa zar mi da Vam budemo i menadžeri? Mi ne treba da Vam dovedemo goste već da ih privučemo kvalitetnom i originalnom svirkom!”
Na to obično sledi odgovor „ Da , ali prošli bend je dovodio XXXX ljudi i stoga i vi morate da mi garantujete neku minimum zaradu“
Zar nije dosta to što treba da obezbedimo prevoz i opremu , pripremimo i uvežbamo repertoar , montiramo i demontiramo sve sami , zabavljamo goste i sl. nego treba još i dovodimo ljude njemu „na noge“?
Nakon što to jednoglasno odbijemo , gazda obično krene sa ljigavom pričom tipa
„A da vam damo procenat od pića ? Recimo 5-10% od šanka..“ i sl.
Jednostavno , kao da gazda ne želi da preuzme rizik svog poslovanja i hoće da mu drugi garantuje uspeh ! Možda mi nismo surovi profesionalci ali nismo ni glupi.
Ispada da je jedino sigurno u celoj priči gazdina zarada!
U poslednje vreme sve više stičem utisak da je muzika koju toliko volim u nekom „trećem“ planu i da se sve svodi na to ko će koga da prevari ili ko je bolji „menadžer“ u priči !!
Dešava se da „napravimo“ pazare od 100-150.000 dinara i dobijemo honorar bez pogovora , ali čim se dogodi da u istom tom kafiću/klubu pazar bude ispod 40.000 RSD – ode deo našeg honorara uz izgovor da nije bilo para. Pa gde su pare od prošlih pet – šest zarada ?
Meni se to sve iskreno gadi i naravno , pošto mi muzika nije primarni izvor prihoda – mogu hladnokrvno da odbijem takve „ponude“ i dozvolim sebi da budem jako drzak iz dva razloga:

- Bili mi akademici muzike , ozbiljni profesionalci ili ne – odradimo posao pošteno, ljudi vole našu svirku i pazar se skoro uvek napravi ! Ne radimo „na matrice“ , sve je uživo i „iz srca“ a ljudi to osecaju i vole.

- Iz poštovanja prema kolegama koji žive od ovog posla mi ne pada na pamet da „spuštam“ cenu svirke i sviram po bilo koju cenu te otimam bilo kome hleb iz usta.

Prosto se ježim pri pomisli na to šta bi bilo kad bi mi svirka bila primarni izvor prihoda.

Voleo bih da čujem mišljenje muzički „starijih“ kolega ,te kako se vi nosite sa ovim problemom i da li možda grešim u pristupu celoj priči ?
Isto tako , ko želi – neka iznese neko svoje iskustvo.

Hvala i pozdrav.
sleepwalkerbg1 je offline   Reply With Quote