Videti jedan post
Star 18.11.2017, 02:17   #2
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard još samo par riječi ...

Kako su se razvijali Tyrosi od prvog modela do zadnje petice? Bilo je nešto značajnijih promjena poput RAM-a koji je bio brži, načina upisivanja samplova, boljeg vocalista VH2 ili dodanih Audio Stylova kod "petice". Ipak, suština promjene je bila u samom soundu i to samo zahvaljujući većem broju novih SA, Mega Voice, Sweet, Cool, Live soundova, te novih kitova bubnja poput Real Druma. Pogledajte tablicu i možete uočiti da Genos nastavlja taj niz.



Međutim, sve ono što sam naveo u prvom postu ove teme, Genosa izdvaja i stavlja daleko ispred Tyrosa. Pored bitno superiornijeg sounda tu su mnoge nove mogućnosti koje idu u prilog ovoj tvrdnji. Samo oni koji su neupućeni i loše informirani mogu tvrditi da Genos nije donio ništa novo i da je on Tyros6 s drugačijim imenom. Možemo čuti negativne komentare da je Genos ružan i da liči na čamčić, da je to klavijatura namijenjena za DJ nastup, da sound nije dovoljno uvjerljiv za live svirku ili da za te novce treba imati još mnogo više mogućnosti. Izgled može biti i stvar ukusa ali generalno, takva razmišljanja me više podsjećaju na onu narodnu (rđavom ku*cu i dlaka smeta), nego na stvarno stanje stvari. Jer, Genos je izrađen na potpuno novoj platformi i otvara put u novu generaciju Yamahinih aranžera.

Kao što možete primijetiti, dobro sam izanalizirao klavijaturu i uočio sve njene prednosti. Bilo bi nerealno očekivati da ne postoji i ona druga strana, tj. nedostaci. Istaknut ću stvari koje bi mogle biti dorađene i mogućnosti koje bismo željeli imati u nekom budućem Genosu2. Navest ću par stvari koje bi po mom mišljenu trebalo dodati ili promijeniti. Trebalo je ugraditi beskonačne potenciometre na Live Control i time bi izbjegli problem koji se javlja prilikom njihovog aktiviranja. O čemu se radi? Kada promijenimo status gumbom KNOB ASSIGN, pozicija potenciometra nije u skladu s vrijednosti na ekranu. Zbog toga može doći do naglih promjena u zvuku dok se pozvana funkcija ne "uskladi". Da su ugradili beskonačne potenciometre, ovaj problem bi bio lako rješiv na softwareskom nivou. Isti problem se javlja s klizačima, međutim, motorizirani faderi bi sigurno utjecali na cijenu. Kada razmišljam o rasporedu kontrola na ploči, mislim da je bilo boljih pozicija za neke od njih. Dial up je previsoko i za rad kod kuće nije problem ali za live nastup nije na zgodnom mjestu. Ista je stvar s kontrolama za vocalist. Zar ih nisu mogli spustiti niže, a ove "jako bitne" sequencere staviti iznad? Kad sam već kod konstrukcije, zašto nisu skratili desnu stranu na kojoj ionako nema ništa osim USB utora. Time bi dobili još par centimetara kraće kućište. Dobro bi došli balansirani izlazi ili da vanjski ekran može funkcionirati kao Touch. Bilo bi praktično da se na USB može spojiti tipkovnica ili još bolje da ide preko wirelessa. Jedna stvar koju svi priželjkuju je bolji style editor s većim mogućnostima ali da bude u klavijaturi, a ne da se moramo spajati kompjuter kada želimo zagrebati dublje u Style. Forumaši me znaju kao zagovornika Yamahe koji nikada nije prigovarao na koncept Tyrosa pa će se možda iznenaditi da kritiziram ono što sam prije pokušavao opravdavati. Nije se ništa promijenilo, meni taj alat stvarno ne treba u klavijaturi. Samo pokušavam biti dosljedan i opravdati četvrtu rečenicu prvog posta gdje spominjem objektivnost. Da, ima još detalja koji bi se mogli poboljšati, recimo mogli bismo raditi vlastite arrpegatore. Bez obzira na sve, činjenica je da Yamaha ima odličan proizvod i da će on pronaći svoje kupce. Uostalom, jasno je zašto Genos nema sve ono što očekujemo. Pa i Yamaha mora misliti na svoju budućnost. Genosi sljedećih generacija i brojevnih gradacija trebaju opet dobiti nešto novo i bolje pa nema (poslovne) logike da nam sve to ugrade sada. Taj obrazac već gledamo dugo, dugo godina. Na nama je da se konačno na njega naviknemo i prestanemo gunđati da nas kradu, da podvaljuju muda pod bubrege i da nama jadnima zarađuju. Onaj tko ima rezona i love, nek ga kupi i svira, a tko ne, nek gleda demo na Youtube. Na kraju odoh malo van teme, pa koristim rimske šeme, a bolje bi bilo da odem spat i da konačno prestanem sr**.

Laku noć vam želim.
casper je offline   Reply With Quote
Ćlan 3 Vam se zahvalio, casper, za koristan post:
andjela987 (19.11.2017), Bokic (30.09.2018), milepsr (20.11.2017)