Videti jedan post
Star 01.10.2011, 23:35   #1
djlabomi
Vredan član društva
 
djlabomi's Avatar
 
Registrovan/a dana: 06.04.2009
Mjesto: Serbia
Postovi: 105
Downloads: 690
Uploads: 0
Rekao HVALA: 48
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
Instrumenti: klavijature
Interesi: sport, multimedia
djlabomi befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard DBX AFS224 feedback eliminator

DBX Advanced Feedback Suppression 224
Interesuje me da li neko ima iskustava sa ovom spravom.
Kupio sam je pre nepunih mesec dana. Odrađeno je nekoliko svirki sa tim uređajem. Još ne smem da kažem da smem da iznesem generalni utisak, ali prvi utisci me nisu oduševili u meri u kojoj sam očekivao.
Sistem funkconisanja je takav da se, nakon završenog miksa, sve potpuno utiša, aktivira DBX uređaj i lagano pojačava ceo miks do trenutka kad počne da se javlja mikrofonija. Onda bi sa još malo dodatnog pojačavanja, DBX AFS224 trebalo da "upeca" tu frekvenciju i da aktivira jedan od 24 filtera koji tu frekvenciju mikrofonije stavlja van upotrebe. Na samoj spravi postoji 4 režima rada u smislu preciznosti i brzini kojom uređaj reaguje na pojavu mikrofonije. Ovo bi bilo kao pojašnjenje, a sad ono što mislim da ni u buduće neće da mi se svidi:
Brži režim rada (speech) ima manji Q faktor i šire hvata frekvenciju koja je izvor mikrofonije. Prvenstveno je namenjena za govor. Ovaj režim ima najniži Q faktor, teoretski mogući uzrok da mikrofon ima prekide u radu. Sa druge strane, to je režim rada koji najbrže reaguje na pojavu mikrofonije. Poslednji režim (music high) ima najveći Q faktor, najpreciznije hvata frekvenciju mikrofonije, ali i najsporije. Sad bi neko rekao, da se sama mikrofonija "zaključa" pre samog nastupa i posle je sama lepota u toku nastupa. Tom mogućom konstatacijom otvaram drugu stvar koja mi se ne dopada.
Moguće je i sa music high režimom rada "navatati" sve mikrofonije (kod mene u grupi ima 8 mikrofona, od kojih su 3 šetajuća). Sve je to super, ukoliko se zanemari preporuka DBX-a, da se nakon eliminisanja mikrofonije ne menja gain ili EQ podešavanja. Logično, jer nakon toga su u miksu neke nove frekventne vrednosti, neki moguće novi izvori mikrofonije.
Sviramo pretežno narodna veselja (uglavnom svadbe). Pevači su stalno mobilni, uslovi nigde nisu studijski, a u dosta lokala se zvuk razlikuje od ćoška do ćoška, tako da su česte situacije tipa "pojačaj me", "daj mi basove", "dodaj mi visoke" i ja to razumem. Nije jednostavno u toj situaciji opušteno pevati, čuti sebe jasno sa najbliže kutije (inear monitoring još nismo probali), boriti se sa prohtevima svakojakih gostiju, horskim falširanjem, itd... Znači, vrlo je mali broj situacija gde nije potrebno dodatno dirati EQ ili snagu nakon odrađenog miksa i eliminisanja mikrofonije. Svadbe su celodnevna priča. Pevači na početku lako pevaju, a na kraju često i teško pričaju. Kako u toj situaciji ne dirati miksetu u toku nastupa. Ne verujem da je firma poput DBX-a izbacila uređaj koji služi u konferencijske svrhe.
Ja toliko, za sad. Čekam da pročitam komentare i iskustva drugih kolega. Iskreno se nadam da nisam jedina budala kome je do te mere dozlogrdila pojava i najmanje mikrofonije, pa se odlučio da kupi ovu spravu. Nije mi žao, ali bih voleo da znam pouzdan način da iz AFS224 izvučem maksimum.
djlabomi je offline   Reply With Quote