Videti jedan post
Star 17.09.2019, 22:12   #45
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Yamaha je promjenama na Genosu pokazala da se želi približiti što većem broju potencijalnih kupaca. Mnoge stvari je ugrađeno "na zahtjev", dosta sam pisao o tome pa ih ne bi sada ponavljao. Možda se dogodi i ova mogućnost koju spominješ ali ja u to čisto sumnjam. Kako god, ti prati što će se događati, a sigurno je da će vremenom i cijena pasti.

Malo mog razmišljanja oko "one fingered moda". S muzičke strane gledajući, Rolandov i Korgov sistem je logičniji jer "onaj drugi" ton i stvara mol. Međutim, mehanički gledajući je lakše pritisnuti i prvu tipku iznad osnovnog tona kao što je to kod Yamahe. Ako uzmemo u obzir da oni koji sviraju na takav način imaju lošiju motoriku lijeve ruke, onda je Yamaha dobro razmišljala i vjerojatno je upotrijebila ovu logiku.

Svatko od nas tko je prelazio na neki drugi brend, prolazio je kroz istu muku, radio je brojne kompromise radi prilagodbe i nužno je morao mijenjati stare navike. Govorim u ime onih koji se ozbiljno pristupaju OMB poslu, koji marljivo slažu svoj repertoar, ritmove, postavke. Oni drugi koji godinama sviraju na 10 istih ritmova i par (ubačenih) samplova u RAM, nemaju tih problema. Dobro se sjećam svog starog KN7000. Koristio sam na njemu jednu mogućnost koja mi i danas nedostaje, a koju moderni aranžeri nemaju. Pitanje je da li će to ikada i u graditi u njih. Tim više, nemaju je čak niti oni aranžeri za koje neki tvrde da su daleko iznad ( gore, u sferi svemira ) hardware konkurencije. Dakle, radi se o tome da je stari KN 7000 imao dinamiku na lijevoj ruci u području pratnje ali na slijedeći način. Ako bi pritisnuli tipke akorda nešto jače, ritam bi odsvirao nešto drugačiju frazu u aranžmanu nego što je svirao kod normalnog pritiska . Nešto slično Chord switching-u ali je bilo vezano uz dinamiku odsvrianog. Nazovimo to Touch switching.

Odoh malo u širinu ali nadam se da si shvatio poantu. Promjenom brenda uvijek nešto izgubiš i nešto novoga dobiješ. Kad to staviš na vagu, odmjeriš gdje se nalazi jezičac i uzmeš onu stranu koja je više prevagnula.
casper je offline   Reply With Quote