Ja sam upravo cekao da shtimerserviser da odgovor na komentar kolege bojana zivkovic, jer jer on najkompetentniji! Da li je harmonika nastimana 2 HZ nize ili vise to ne igra nikakvu ulogu na to kako ce mikrofon prenosti. Mnogo harmonikasi su u zabludi kad kazu da harmonika zvuci tise ako je nastimana na 440 Hz. Ili neki kazu zvuci mi toplije jer je nastimana na 440 Hz.
Posto ja vec godinama proucavam akustiku, putem literature i svih drugih izvora, evo malo teoretske analize:
Da bi harmonika "skladno" zvucala sa ostalim instrumentima, 1939 godine na Londoskoj internacionalnoj stimkonferenciji je utvrdjena frekvencija kammertona a1 na 440 Hz (1 Hz = 1 Hertz= 1 oscilacija u sekundi - sto znaci da ton a1 oscilira u tom slucaju 440 puta u sekundi.) Osim toga je interesantno spomenuti da na citavoj harmonikci prakticno samo ton a1 ima frekvenciju od 440 Hz, a svaki drugi ton ima neku drugu frekvenciju. Npr. najdublji to u basu G ima frekvenciju od samo 49 Hz. To znaci da taj ton oscilira 49 puta u sekundi. Nasuprot tome najvisi ton a4 (picolo) ima frekvenciju od 3520 Hz - znaci on oscilira 3520 puta u sekundi. Zbog lakseg racunanja i obrade podataka je prihvacen ton a1 kao referenc ton na stimerima, i stimer prakticno svaki ton matematicki proracunava i prikazuje imaginarno kao 440 Hz (ako se radi o stimungu 440 Hz) - zbog lakseg obavljanja stimovanja u praksi, ali u stvarnosti svaki ton ima neku drugu frekvenciju! Dakle u praksi ne cini nikakav uticaj na "ostrinu" i glasnocu tona to da li je harmonika nastimana na 440 Hz ili 442, 443 Hz itd.
Nesto drugo utice na ostrinu pa i glasnocu tona harmonike! Naime, osim osnovnih frekvencija koje odredjuju visnu tona, postoji u tonu harmonike ( i ne samo harmonike nego i svih ostalih instrumenata)
spektar frekvencija koje daju "boju", karakter i prezentnost tonu! U akustici se te frekvencije nazivaju
Oberton. To su frekvencije koje idu do maksimalne granice koju moze ljudsko uho da cuje tj do20000 Hz. Oberton jednostano receno u prevodu na nas jezik znaci brilijantnost u tonu. Koliko obertona u harmonici ima zavisi u prvom redu od tonova i kavaliteta drveta. Dakle jeftini modeli Weltmeistera ne zvuce "tupo" zato sto su nastimani na 440 Hz nego zato sto imaju premalo Obertona, tj lose tonove i lose drvo!
Ima puno toga sto bih mogao reci na tu temu, ali sad nemam vremana- moram na svirku. Nastavak mozda nekom drugom prilikom.
Ah ja... za one koji razumiju njemacki evo jedan link gdje je naucno objasnjen pojam OBERTON. Veoma poucno.......
http://de.wikipedia.org/wiki/Oberton
Pozdrav svima.
Dodato:
Izvinjavm se moderatorima sto mi se zanji post utrostrucio :-) Tehnicke smetnje.