Videti jedan post
Star 03.09.2018, 12:29   #89
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.167
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.749 puta u 1.305 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

@Tihotyros
Upravo kvaliteta bas frekvencija koji spominješ je bio "okidač" da pređem na ovaj sustav. To se dogodilo u trenutku nakon što sam kupio Genosa, a indirektno je vezano i uz moj davni prvi susret/svirku na Bose sistemu.

Zašto je Genos u priči? I sam znaš da sound koji iz njega izlazi bitno drugačiji od Tyrosa. Njegov bubanj, i posebno duboke frekvencije imaju jednu drugačiju, bolju i novu dimenziju. Međutim, ona ne dolazi toliko do izražaja ako ozvučenje na koje sviraš to ne može reproducirati. I tu se javio "moj problem". JBL-i kao zvučnici su mi odlični odgovarali ali istovremeno su bili "plitki" u basu. Da bi pokrio taj nedostatak, trebalo je podmetnuti neki ozbiljni zvučnik ispod. I to onda veže druge probleme od volumena kutija, njihove težine, i na kraju krajeva, neiskorištenosti sustava gdje slažem opremu koja pokriva 200 ljudi, a u sali ih ima 50tak.

Zašto Bose? Još prije 7-8 godina sam imao želju isprobati "te stupiće" jer sam o njima čuo mnogo pozitivnih kritika. Tada sam svirao na PM1000 i pasivne JBLe i želio sam preći na aktivni sistem. Iznajmio sam Bose L1 model II s dva basa i T1 mixerom i u drugom setu jedne lijepe svadbice od 50tak ljudi sam počeo svirati na to. Moje iznenađenje je odmah i na prvim odsviranim tonovima bilo ogromno. Bio je to otprilike isti feeling koji sada čitamo u opisu @Morisona nakon testiranja MAUI-a. Ipak, tada nisam kupio taj sistem jer je bio jednostavno preskup. Za dva takva stupa, s 4 basa i T1 mixerom tada je trebalo dati 6000 eura. Ali želja da si kupim takav sitem je i dalje ostala. A onda se pojavio LD, dobro recenzije, iskustva prijatelja koji sviraju na njega i ne manje bitno, korektna cijena.

Neću sada i ovdje raditi usporedbe Bosa s ovime na što sviram ali sudeći po iskustvima člana @ffb i pročitanim forumima koje sam pregledao prije kupovine, kod MAUI se dobiva više za dvostruko manju cijenu. Kada bih uspoređivao IP1000/2000/3000 i MAUI 11/28/44, prednost bi svakako bila na MAUI jer se radi o zvučno kvalitetnijem sustavu. Naravno, opet vrijedi pravilo da svatko treba probati za sebe i donijeti sud na osnovu onoga što očekuje/čuje.

DODANO:
S obzirom da postoji više modela MAUI sistema, pojasnit ću to kako ne bi došlo do pogrešnog tumačenja. LD firma u liniji MAUI proizvoda ima MAUI 5, MAUI 11, MAUI 28 i MAUI 44. MAUI 5 je mali i efikasan sustav ali je više namjenjen solo izvođačima poput uličnih svirača. MAUI 44 je najveći sistem i cjenovno najskuplji pa mislim da i njega ne treba isticati u ovoj temi. AKo vas interesira, lako možete pronaći podatke o njima.

Nas zanimaju modeli MAUI 11 i MAUI 28. Prva serija MAUI je proizvedena 2011. godine, da bi par godina poslije izašla serija MAUI MIX. Dodatak nazivu (MIX) naznačuje da je dodano nekoliko ulaza i to za mikrofon, line-in, Hi-Z i mini jack koji prima i bluetooth signal. U ostalim su karateristikma ove dvije generacije vrlo slične. Nakon toga dolazi serija s nazivom G2 i konkretno o tome pričamo na ovoj temi. Tu je LD napravio poboljšanja u području snage i decibela ali je istovremeno smanjio težinu bas kutije kod modela 28. Tako je na neki način postala primamljivija za nas koji ne možemo/ne želimo dizati od poda više od 20kg. Težina koju navodim u donjoj specifikaciji se odnosi na jednu stranu, tj. bas + cilindri.

2011. godina
MAUI 11 - 340W RMS; 113-121db max; 23,5kg
MAUI 28 - 400W RMS; xxx; 36kg

2014. godina
MAUI 11 MIX - 400W RMS; 114db-121db max; 23,6kg
MAUI 28 MIX - 400W RMS; 115-123db max; 35,4kg

2017. godina
MAUI 11 G2 - 500W RMS; 118db-126db max; 26kg
MAUI 28 G2 - 1000W RMS; 120-128db max; 30kg

Promijenjeno od casper (22.09.2018 u 11:05 sati) Razlog: dodano
casper je offline   Reply With Quote
Ćlan 3 Vam se zahvalio, casper, za koristan post:
Tihotyros (03.09.2018), tonijo (03.09.2018), tyros2 (03.09.2018)