Prije godinu i pol dana, još dok je aplikacija YEM bila u svojim začecima i s dosta nedostataka, napisao sam nešto o tim "dječjim bolestima" u
238 postu ove teme
Citat:
Gotovo sam siguran da nije u pitanju nedostatak znanja i volje.
Možda samo čekaju što će konkurencija ponuditi, pa da novi YEM dobije dodatne mogućnosti. Recimo, obradu audio kanala ili detaljniji edit stylova. Možda ugrade neki software za cjelokupan backup klavijature ...
|
Zadnja nadogradnja YEM-a potvrđuje da sam dobro predvidio razvoj i namjenu YEM-a. A ovo sam napisao par mjeseci poslije gornjeg posta.
Citat:
Hardware instrument je samo platforma bez koje nije moguće koristiti ono što Yamaha "prodaje" u YEM-u. A moramo priznati da u toj "platformi" ima mjesta i mogućnosti za "popunjavanje". Primjer su Audio Stylovi vezani uz kapacitet HD-a (a tu ima prostora i previše) ili Ram koji je sada 10-tak puta veći od konkurencije.
|
Danas je potpuno jasno da sam tada dobro predpostavio tijek stvari i da je ovakav Yamahin koncept odličan način koji korisnicima pruža potpuni komfor u rukovanju materijalima.
Bilo je sumnji da će YEM kao "vanjska aplikacija" biti promašaj, da će ograničavati rukovanje klavijaturom, da neće pružiti ništa bolje niti novo, da će biti korak u nazad. Za ovakav stav je prije godinu ili dvije možda i bilo razloga jer tada YEM nije bio dorađen i imao je nedostataka. Za neke poput @SkyNet-a su ovakve sumnje još uvijek aktuelne, a čitamo ih u njegovim postovima od prije par tjedana. Međutim, u ovom slučaju su one odraz neznanja i nepravilnog rukovanja, a nipošto lošeg i nepotpunog software-a. Vidim da se danas lagano budi optimizam, a siguran sam da će u skoroj budućnosti on prerasti u potpuno zadovoljstvo.
Ako se prisjetimo dosadašnjih nadogradnji YEM aplikacije, lako je uočiti dvije faze. Prva, koja je osigurala stabilnost i ugradila sve potrebne opcije da bi se materijal unio u klavijaturu. Ova je faza trajala dugih godinu dana i to Yamahi sigurno nije bilo na čast. Kako god, priznali su nedostatke, odredili rok do kada će obaviti nadogradnju, i na sreću korisnika, ispoštovali sve obećano. Druga faza je počela u trenutku kada su omogućili unos sf2 formata u YEM. Ne koristim Tyros5 pa me to tada nije posebno interesiralo, ali ova nadogradnja je itekako bitna. Time je Yamaha potvrdila da nema namjeru "zatvarati" klavijaturu u okvire svog brenda i silom nametati samo određene formate. Prisjetimo se, za sve prijašnje Tyros klavijature si morao imati unaprijed određen format sampla. Ajme veselja kada bi nabavili UVD od juzi sound, "puknuli" ga u RAM klavijature i "vozi ga Miško". To što je cjelokupan set bubnjeva bio svega 5mb i što je zvučao kao stara napeta pračka uopće nije bitno. Jedino je bitno da nema zafrkancije s glupim YEM-om i da se set učita za 2 minute.
Ovaj zadnji i najnoviji update YEM-a 2.4.0 potvrđuje da je unos sf2 formata bilo samo dobra najava i pravi početak druge faze razvoja. Unos REX fajlova (rex. rx2. rcy) otvara potpuno nove mogućnosti kod Tyros5, prije svega u području kreiranja Style. Radi se o posebnom formatu audio loopova koji se zbog svoje strukture mogu prilagođavati različitom tempu. Aranžer svirači dobro znaju što to znači. Imaš u jednom Stylu trake koje sviraju neku frazu, a ona je snimljena na prirodnom instrumentu. Da se razumijemo, nije to ništa novo niti do sada neviđeno. Slušao sam odavno audio loopove u GarageBand-u, slagao ih u trake sequencera, određivao tonalitete, kreirao muziku u par minuta... Međutim, u svijetu aranžer klavijatura ovo je velika novost. Pokušala je Audya tako nešto još davne 2008. godine. Na žalost, ostalo je samo na pokušaju, a dječje bolesti poput štucanja nisu riješene do dana današnjeg.
Nakon zadnjeg YEM update-a Yamaha je dokazala da ta aplikacija može osigurati sve što korisnik poželi. Ostaje samo pitanje koliko i u kojem obimu će dodatne mogućnosti biti ugrađene. Ovih je dana @tyros2 na jednom stranom forumu pokrenuo temu s ciljem "kampanje" vezanu uz poboljšanja portamenta. Moram priznati da me je veoma iznenadio veliki interes i javljanje članova. Bilo je i čudnih komentara jer "ameri" ne poznaju vrstu glazbe gdje je ovaj portamento potreban ali se na kraju stvar ipak iskristalizirala. S obzirom da "Yamaha tim" vjerojatno prati i taj "PSR forum", vrlo lako je moguće da odreagiraju i poboljšaju ovu stavku. Kao što je @tyros2 rekao u postu iznad, model A3000 ima u sebi ugrađenu opciju podešavanja portamenta. Ista ta opcija se jednostavno može ugraditi u YEM, a siguran sam da je Yamahinim programerima to tren posla.
Nije mi namjera dokazivati da je YEM savršenstvo, pogotvo u to ne želim uvjeravati one kojima je "čaša uvijek napola prazna". Želim onim drugima koji poput @Milan$ traže relevantne informacije, prikazati što se nudi u aranžeru Tyros5 i kako funkcionira taj "novi YEM". Neka predviđanja iz mog davnog posta su se ispunila. Eto, sada možemo unosti i obrađivati audio loopove. Još i prije smo s njim mogli izraditi i cjelokupan backup, samo ga ipak treba i sačuvati na siguno prije formatiranja hard disca.

Možda će se u budućnosti u YEM ugraditi i nekakav ozbiljniji Style editor, tko zna? Ipak, prije toga želim, i to što hitnije, da YEM ima kvalitetnu opciju koja će samplu dodjeliti najbolji portamento na svijetu pa da ja i @tyros2 (ja i tiros dva - paz' rime

) popijemo pivo. I okrenemo janka.
Za one koji se nisu susretali s ovim "audio dinosaurusom T-rexom", jedan edukativni video. Ovako isječeni audio loop se unosi u YEM i pridružuje po želji Stylu ili Multipadu.