Videti jedan post
Star 14.02.2012, 00:48   #4
harepa50
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 28.05.2008
Mjesto: Preko sedam mora
Postovi: 824
Downloads: 1025
Uploads: 5
Rekao HVALA: 39
Zahvalili mu 62 puta u 54 Postova
Instrumenti: KORG pa50,Futura nordiska piano,Classico gitara,Weltmeister Stella
Interesi: Muzička i video produkcija,razglasi,rasvjeta,stage
harepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblick
Standard

E ovako...ovo ne moj shvatiti kao pravila ali uzmi kao polaznu tačku u miksanju. Naravno da leveli variraju ovisno o žanru u kojem se radi.

Ovo se sjećam da sam negdje pročitao, pa mi je ostalo u glavi, i vrlo često uzimam sebi kao orjentaciju, ali mi nije u cilju da mi svaki miks zvuči isto. Što se tiče levela:
bas bubanj 0dB, doboš -2dB, vokal 0dB (vokal je uvijek najbitniji i treba da bude jasan u mixu, i drugi instrumenti ga ne smiju poklapati, pogotovo električne gitare, što je čest slučaj), na vokalu koristi low cut filter da bi eliminisao sve frekve ispod 80,100 ili čak 150Hz, i da bi eliminisao praskave suglasnike (b,p,t) i pop-tonove, udarce nogom od pod ili stalak i slično. Činele zavisno od njihove jačine kad su na 0 dB, možeš ići i do -15 dB, po potrebi niže ili više, da se ne gube ali ne smiju da smetaju vokalu, ne smiju biti glasne i jako primjetljive. Panoramiraj ih lijevo i desno (do tebe je i do aranžmana da li skroz lijevo i desno ili ne). Synth pad ili "tepih" -20dB, lijep dodatak aranžmanu, neka bude u pozadini, nek ne poklapa ostale instrumente. Poželjno je da budu stereo. Bass gitara - uvijek u centru, -10 dB ili jače, opet zavisno od jačine bassa pri usnimljenom signalu na 0dB. Ritam gitara ne treba biti prejaka, -15 ili -10 dB, i obično se panoramira skroz desno ili lijevo. Solo gitara malo jača ali ne smije da se kosi sa vokalom. Perkusije oko -15 ili čak -20dB, osim ako nisu bitne puno za osnovni ritam, staviti panoramu izvan centra, osim ako nisu toliko bitne za osnovni ritam.

Eto ti neke od polaznih tačaka za leveling u miksu. Naravno, možda ti nešto neće odgovarati, sve je od aranžmana do aranžmana, možda ti neke stvari budu pretihe kako sam ti napisao, ti ih pojačaj. Naravno pazi na master, da ne ulaziš u peak, preko 0dB.
Zlatno je pravilo da ne prelaziš faderom preko 0 dB iliti unity-ja. Ako ti nečeg fali u miksu radije smanji fadere za 1-2 dB. Mjera. Manje je više.
harepa50 je offline   Reply With Quote
Ćlan 2 Vam se zahvalio, harepa50, za koristan post:
momo (14.02.2012), romario (14.02.2012)