Citat:
Originalno postovano od mojkarma
Meni je ovaj topic već duže vrijeme poznat, no s obzirom na starost nisam se htio miješati i oživljavati "mrtvaca". Ali kad ga već vadite iz formalina...
Još manje želim kresi rušiti ugled koji je stekao kod nekih sa svojim poznavanjem ove klavijature, no ako već govorimo o činjenicama, onda moram reči da je tu napisano podosta krivih i netočnih podataka. Radi se o toliko staroj klavijaturi da sada i ne vidim potrebe o tehničkim detaljima raspravljati, ali mnoge informacije koje su iznesene na prvoj stranici jednostavno ne stoje.
Korg N364 nije ni po čemu najbolji workstation prije Trinity-a nego je naprotiv prva verzija Le varijante koju je Korg izdao u workstation segmentu. Njegov sound engine ni po čemu nije vrlo moćan, nego je zapravo među najslabijima u usporedbi s tadašnjom konkurencijom: samo dva oscilatora po zvuku (ne 4 kao što je napisano), samo jedan filter. U tim je stvarima konkurencija već godinama bila ispred korga i n364.
Jednako tako ne stoji da n364 pored korg karme jedini može kombinirati 8 zvukova. Pa to može svaki korgov workstation od m1 pa naovamo. Niti stoji da n364 ima 14Mb Sample Rama. Uopće nema Ram, a zvukovi su u Romu koji iznosi 8Mb.
Kvaliteta izrade je manja od prethodnika (m1, t serija, 01/w) i zato je klavijatura i bila jeftinija. E sad, ako netko uspoređuje n364 s triton classicom i za ovog potonjeg ustvrdi da je "govno puno plastike" onda ili lupeta koješta napamet, ili ne raspoznaje plastiku od metala.
O zvuku ne bih jer je to uvijek subjektivno. Dok kreso govori o slaganju nekakve nepostojeće tamburice u combi modu (od bisernice preko prima i berde kojih uopće nema među rom zvukovima a semplovi se ne mogu učitavati) drugi kolega lijepo kaže kako je pogriješio što je dao svoj M1 za kako veli "usr... x5d". Samo bih nadodao da je x5d ista klavijatura kao n364 samo drugačije izrade i bez sequencera!
Neke ostale stvari, kako je Depeche Mode ili Duran Duran stekao svjetsku slavu na Nord Lead-u 3 ili Yamahi VL-7, ne bih ni komentirao sada. Obje klavijature nisu ni postojale dok su navedeni bendovi stekli svjetsku slavu.
|
Kao prvo pozdrav svima jer me stvarno nije podosta bilo ovdje na forumu radi obveza.
Osvrnuo bih se na kritike na moj post. U globalu slažem se sa svime, jer činjenica i fakti su da sam ovo pisao iz glave i stvarno pomješao sam neke podatke.
No zamolio bih kolege da malo pomnije pročitaju što sam napisao :
Istina umjesto 8 Mb radne memorije napisao sam 14 (valjda sam ga zamjenio sa N5).
S druge strane, niti u jednom svom postu nisam nikad ni spomeno a kamo li tvrdio da je N serija KORG-a sampler workstation.
Za oscilatore i sam vidim da sam debelo pogrješio i duplirao podatak.
Što se tiće zvuka tamburice, i taj njegov ROM zvuk kad se obradi kroz efekte u edit modu programa i combia odgovorno tvrdim daje bolji ton od večine lošesempliranih nazovi tamburica (prerađinih od nekakvih mandolina) na LE-u i Tr. Ukusi su različiti, no uho je uho. Činjenica je da je sound mandoline odnosno tremola nekima s N364 smiješan, no niko se nije s njime ozbiljno pozabavio kao osobno ja i i još neki korisnici N364.
Opet, uspoređujući M1, 01W i X3 sa N364 je uopće smiješno jer osim bolje tipke na njima ništa nije za usporedbu sa N364 koji btw osim što ima duplu tj trodublo veču polifoniju i memoriju ima i pristupačniji engin za obradu zvuka, za ono vrijeme kompatibilan putem MS-DOS-a sa svakim računalom, što niti jedan prethodni KORG nije imao u tom omjeru, da se ne osvrčem na "idiotske" kartice koje nisu puno pridonesle kvaliteti zvuka, pa do "kljakavih" sequencera itd.
Po osam sounda su mogli i prijašnji KORG-ovi koristiti u COMBI modu, samo ne u real time-u, koji je btw N364 prvi pokrenuo u KORG-u.
Neču se sad dalje prepucavati, jer u ono vrijeme je samo Trinity bio jači KORG Workstation, ali u AI2 sintezi niti jedan aktualni niti prijašnji nije.
Osvrnemo li se u usporedbu na LE i Tr, i dalje tvrdim da su oni niskobuđetni KORG-ivi workstation sampleri i generacijski kao što su u vrijeme kad su izašli bili prema Extremu (ne spominjem M3 ili Kronos) bi u ono doba bili kao KORG X5 prema N364. Enginom je X5D bio isti, ali bez flopy jedinice (u ono vrijeme standard kao danas USB) i sequencera puuunnno iza ikojeg iz N serije.
Isto tako ne samo da je glupo, nego neozbilno uspoređivati sound engine u generacijskom smislu, no nika, ama baš nikad nisam tvrdio da je N364 bolji od Triton Clasica, jer to je kao da uspoređujem Golf 1 i Golfa 6 generacije, ali ako ih stavim u kontekst uloženo dobiveno onda je i LE i Tr bili VW Lupo, a Extreme Passat, a N364 je u ono vrijeme u najmanju ruku bio VW Bora, ako ne i Schirocco.
Za informaciju (vezano uz Depeche Mode i Duran Duran), Yamaha VL-7 (i VL-1) je proizvedena 1991 g. kad su stvaralački spomenuti bendovi stvorili svoje najveće hitove. I prije su bili slavni, no osvrčem se na po meni najuspješnije razdoblje njihove produkcije).
Kritike oko nekih propusta vezanih oko podataka same kljave prihvačam i zahvaljujem na sugestijama i ispravcima. Spomenuo bih da je kroz moje ruke do sada prošlo jedno 50-tak workstaiona i aranžera, i da kao svako ljudsko biće griješim i ne mogu sve podatke zapamtiti. No ovo je forum, i iznose se vlastita uvjerenja i fakti. Navoditi moje ime na loš glas, prozivati me neznalicom je krajnje neetički i neprofesionalno. Ja nikog ovdje ne vrjeđam i ne omalovažavam, a iza zvojih stajališta odgovorno stojim.
I za kraj, odavde me je otjerala neozbiljnost pojedinih članova, arogantnost pojedinim tipova sklonih samodokazivanju putem Wikipedije (ja sve što znam dajem iz glave i ne koristim priručnike i šalabahtere). Ovdje sam bio prvenstveno da kao muzičar pomognem savjetom, materijalom svakom dobronamjernom kolegi muzičaru, da se družimo i razmjenjujemo iskustva i materijale. Nažalost, pojavili su se neki željni predavanja, ovdje glume profesore i šire svoja uvjerenja.
Dečki, nemojte meni soliti pamet. Imam hvala Bogu zdrave oći i uši i znam što valja, a što ne valja. Mogu dat preporuku al na osnovi napisanih stvari iz user manuala nekome djeliti packe i soliti pamet nikako. Osim toga ovo ionako rade (ispravljaći netočnog navoda) šverceri i sitni trgovčići kojima slabo ide posao. Oni danima sjede i drkaju po svim tim syntovima, nisu tezgaroši i svirači i ne uživaju u muzici, a od svih navedenih stvari koje nabrajaju koriste jedva 20 %.
Toliko od mene, bez zamjerke. Čujemo se opet 2015 g.