Videti jedan post
Star 23.03.2011, 03:47   #42
Vule
Gost
 
Postovi: n/a
Downloads:
Uploads:
Standard

Citat:
Originalno postovano od tranzit Pokaži Post
Vule, glas se moze snimati u stereo tehnici i to se ponekad upotrebljava a objasnio sam i kada. Naravno da je stereofonija prisutna u glasu u tom slucaju a to nije nista drugo nego pri tome snimljene refleksije glasa u prostoriji u kojoj se obavlja snimanje. Svaki signal, ne samo vokal, se moze snimiti u stereo tehnici. Treba to da razumijes kao snimanje prostora u kojem se cuje taj signal. Mi cujemo uvijek prostorno, bilo sta da slusamo jer je oko nas atmosfera, zgrade, drvece itd... sto sve reflektira signale samim tim cujemo difuzno to jest jedan glavni izvor nekog signala a onda i te refleksije koje su po nivou tise ali cujne i to iz raznih smjerova. Sve to cini jedan signal prostornim a samim tim i podobnim za stereo format. Negativni nuzprodukt je da nisu svi prostori bas posebno podobni da bi se u njima obavljalo snimanje jer su kasnije u mixu vrlo nezgodni i stetni pa se onda snimanje obavlja u takozvanim gluhim sobama ili kabinama gdje je prostor maksimalno ubijen pa se cuje zanemarljivo malo. Ovim se dobija, kako kazemo, zdrav signal oslobodjen nezgodnog prostora.
Ako sam dobro shvatio, objasnjenje je da se moze snimati u stereo tehnici a inace to nije praksa? Hvala ti na pokusaju da mi objasnis mada iskreno meni ta materija i nije najjasnia al nema veze,do mene je problem,mozda jos ako ti padne na pamet da me uputis na neki snimak gde konkretno mogu cuti glas snimljen u stereo tehnici,mozda bi mi pomoglo da skapiram materiju? Hvala
  Reply With Quote