Videti jedan post
Star 22.06.2010, 14:23   #1
doktor87
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 29.06.2008
Mjesto: Сурчин
Postovi: 139
Downloads: 88
Uploads: 0
Rekao HVALA: 3
Zahvalili mu 14 puta u 14 Postova
Instrumenti: KORG X5D
Interesi: Maloletnice... :))))
doktor87 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
doktor87 pošalji poruku preko MSN messengera doktor87 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard Skale i tonaliteti - da rascistimo konacno...

Citat:
alenmo

kolega delboy moram te ispraviti tonalitet se ne odredjuje prema zadnjoj noti,vec prema broju povisilica ili snizilica koje se stavljaju poslije violinskog kljuca...ta pjesma polomicu case od kristala nikako ne moze da se svira iz H kao sto si naveo...ako svirate forspil iz D dura ipak je osnovni tonalite g mol harmonijski ..a slobodno procitaj u udzbeniku koje sve povisilice ima taj tonalitet
Ovde smo stali kad je tema zakljucana...

Dragi kolega, povisilice i snizilice (kao i razresnice) na pocetku notnog linijskog sistema se stavljaju samo zato da se ne bi pisale svaki put kad se pise ton koji je povisen i nizasta vise. Na osnovu toga se ne odredjuje tonalitet vec se muzicaru i kompozitoru olaksava posao u pisanju i izvodjenju. Ako si imao dodira sa klasicnim kompozicijama za muzicku skolu, pa bio to jedan instrument u pratnji klavira ili citav orkestar znao bi da se recimo jedna kompozicija harmonski promeni par hiljada puta ako posmatramo samo jedan cetvrtinski interval u taktu...koliko puta se koristi snizilica, razresnica...mislim na ozbiljne kompozicije a ne na "Bato bre" bez ikakve namere da uvredim kompozitora.
Kompozicija je u onom tonalitetu koji odgovara poslednjem harmonskom sklopu tonova, a ne onom koji pocinje...to sam naucio u osnovnoj skoli na casovima muzickog obrazovanja, pa mislim da ste svi imali tu priliku

Cesto puta sam se sa starijim muzicarima (sa stazom koliko i ja imam godina) raspravljao na tu temu...nema sanse da ih ubedis, a da mu das literaturu, nece da je cita! On je, kaze svoju skolu zavrsio, a ti sine uci...
Takodje znam skolovane muzicare koji ne umeju da promene tonalitet ukoliko je potrebno a ni da zapamte jednu celu pesmu ili folklornu koreografiju... milepsr zna o cemu pricam! tako da ni skolovani nisu spaseni niti u proseku bolji od neskolovanih kad je tezga u pitanju.

Jedino vas mladje molim da se obrazujete na vreme...
Ako neko sumnja u moju kompetentnost da ovo kazem, ispisacu biografiju koju mozete proveriti, ali nemojte napadati kolege koji su u pravu ili nisu a da to predhodno ne proverite i potkrepite sa cinjenicama!
Izvinjavam se ako mi je ton bio malo ostriji recimo kao da lomim case od kristala E7
doktor87 je offline   Reply With Quote