YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum

YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum (http://www.yu-midi.org/forum/index.php)
-   Yamaha (http://www.yu-midi.org/forum/forumdisplay.php?f=14)
-   -   SFF1 i SFF2 format - pravljenje ritmova (http://www.yu-midi.org/forum/showthread.php?t=22243)

Akordeonista 28.03.2012 23:28

SFF1 i SFF2 format - pravljenje ritmova
 
Interesuje me u kom programu se mogu praviti ritmovi u SFF2 formatu? Znam da moze bilo koji sekvencer tipa Cubase-a i slicnih ali onda nemamo CASM sekcije. U kom programu mozemo praviti CASM sekcije a da je format SFF2?

casper 29.03.2012 00:36

Format SFF2 je došao 2008. godine s Tyrosom3 i podržavaju ga klavijature novije generacije. Njime je Yamaha bitno promijenila strukturu CASM podataka i nije (barem do sada) službeno objavila o kojim se promjenama radi. Kao posljedica te "poslovne tajne" dolazi do toga da (još) ne postoji program koji može baratati s SFF2 ritmom.

Međutim, ako se SFF2 ritam želi uređivati van klavijature u računalu, postoji jednostavno rješenje. To je konverzija u SFF1 format s free programom koji se zove "Style Format 2 Converter". Style konverzijom apsolutno ne gubi na svojim karakteristikama (govorim samo iz vlastitog iskustva) i nakon obrade je spreman za korištenje u T3.

Za obradu CASM podataka postoje dva programa, CASM editor (Jørgen Sørensen) i CasmEdit (osenenko). Preporučam ovog drugog jer je po mom mišljenju bolji. Prije obrade styla u nekom editoru, CASM podatke izvučeš u posebnu datoteku i nakon obrade ih vratiš nazad u style. Tako nećeš narušiti strukturu ritma i bit će funkcionalan kao i prije editiranja. Naravno, pod uvijetom da u editoru ne brišeš markere i ne mijenjaš ono u što nisi siguran. Dodatno, mnogo bolja opcija je koristiti Sonar ili stariji Cacewalk nego Cubase koji spominješ. I već spominjani XGworks je vrlo močan za taj posao.

Dakle, još da zaključim nakon ovog "romana" što napisah. :D Ne brini se za SFF2 i neka te ne sekira u kojem je formatu ritam. Ako napraviš konverziju možeš djelovati na sve karakteristike ritma i nema prepreke u editaciji, a ritam je potpuno funkcionalan nakon obrade.

Očekujem i majstora Tranzita da doda koju riječ jer sam sigurno nešto izostavio u želji da budem što kraći. A na kraju ispalo ..... :-t

tranzit 29.03.2012 01:43

Mozda eventualno da se jos jednom napomene i Style Editor u OMB 11 kao zestoki alat, mozda cak i najsposobniji. Inace, to si ti bravurozno objasnio.. no comment... sve je do detalja bas tako... ama sve bez izuzetka, cak ni Osenenkov CASM Edit nisi zaboravio. Ima ovaj forum pravih strucnjaka... dobro je... bas si me oraspolozio.
Dodato:
OMB 11 Style Editor:

Highslide JS




OMB 11 Midi to Style:

Highslide JS

Akordeonista 29.03.2012 02:30

Citat:

Originalno postovano od casper (Post 211189)
...Prije obrade styla u nekom editoru, CASM podatke izvučeš u posebnu datoteku i nakon obrade ih vratiš nazad u style. Tako nećeš narušiti strukturu ritma i bit će funkcionalan kao i prije editiranja. Naravno, pod uvijetom da u editoru ne brišeš markere i ne mijenjaš ono u što nisi siguran. Dodatno, mnogo bolja opcija je koristiti Sonar ili stariji Cacewalk nego Cubase koji spominješ. I već spominjani XGworks je vrlo močan za taj posao....

Ovo oko vadjenja CASM podataka nisam bas najbolje razumeo. Kako ih vadis iz ritma i kako ih nakon obrade vracas, a nije mi najjasnije i zasto ako vec editujes ritam u CASM Editu?
Pravim sebi ritmove i nemam problem sa funkcionisanjem istih vec me interesuje ovo da bih znao sta se dobija time i moze li se jos nesto unaprediti?
A sto se tice programa, koristim Cubase odavno pa sam navikao na njega, dosta brzo funkcionisem u njemu dok bi u nekom drugom programu, tipa Sonar (koji je vise nego odlican) morao malo da cackam da pronadjem funkcije koje u Cubase-u znam zmureci da nadjem. Za CASM sekcije, koje inace imam u vecini ritmova, koristim pominjani CASM Edit.
Inace, citao sam po forumima da je XG Works odlican za rad oko midija ali nigde ga nisam nasao da ga probam. Aj` sto nema "narodne" varijante ali nema nesto da se nadje ni legalna! Ima li neko od vas OMB11? Voleo bih da probam taj program, voleo bih da vidim kako funkcionise!

casper 29.03.2012 02:39

Što se programa tiče, ne bih se miješao :D. Šteta što se XGworks ne razvija. Iako u njemu ima baš sve i potpuno je funkcionalno, volio bih vidjeti novu verziju. I nije fer, ako ga više ne razvijaju da ga se ne može kupiti ili nabaviti legalno.

Ali zato možeš bez problema kupiti OMB11 i imat ćeš sigurno sve što ti treba. Nisam ga koristio ali vjerujem u ono što Tranzit kaže. I vidim dosta poboljšanja u novoj verziji. Sigurno vrijedi te novce, ne sumnjam.

Za vađenje CASM podataka koristi Casm editor od Osenenka. File > Export to .... ne može jednostavnije. ;)

tranzit 29.03.2012 02:47

...i import file from... opet ne moze jednostavnije. Sa razlogom ti je Casper predlozio Sonar i XG Works jer se desava u pojedinim slucajevima kod obrade Cubaseom da dodje do izvjesnih pomjeranja markera a i pogresne interpretacije CASMa pa onda i do gresaka u ritmu. Inace kada je po srijedi Midi obrada je taj XG Works, kada su u pitanju Yamahini XG kompatibilni instrumenti daleko ispred Cubasea jer raspolaze alatima koji su samo njemu svojstveni. Postoji verzija 4 XG Worksa ali samo na japanskom jeziku a sumnjam da ce se ikada pojaviti na nekom od evropskih jezika. Medjutim i ova posljednja verzija 3 radi sve sto je potrebno u domenu obrade midi fileova i ritmova.

Akordeonista 29.03.2012 03:03

Sve je to lepo ali gde da nadjem taj program?

tranzit 29.03.2012 03:06

Koji program ?

Akordeonista 29.03.2012 03:12

XG Works!

tranzit 29.03.2012 03:15

Program je odavno prestao da se proizvodi a i suport za njega je ugasen, ne postoji u prodaji vec desetinu godina... 'ajd pogledacu sta mogu da uradm za tebe. Koji operativni sistem koristis na PCu ?


Trenutno vrijeme na Forumu 04:28

Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org