YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum

YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum (http://www.yu-midi.org/forum/index.php)
-   Tehnike i teorija (http://www.yu-midi.org/forum/forumdisplay.php?f=28)
-   -   raspored prstiju (http://www.yu-midi.org/forum/showthread.php?t=18689)

ibro22 29.04.2011 20:40

raspored prstiju
 
Cao, zelio bi znati dali je bitan raspored prstiju u sviranju. Ja sviram sa 3 prsta, jeli bolje svirati sa svih 5?

nelica2002 29.04.2011 21:39

Svakako je bolje sa svih 5 prstiju kad usavršiš tehniku i lakše.

outbreak 30.04.2011 00:59

probaj malo brže svirati sa tri prsta :D moj ti je savjet, nemoj to raditi :D nađi vježbe na internetu i kreni s vježbanjem, svakim danom će biti sve bolje i bolje, brže i brže...

Dell 30.04.2011 04:17

Potpuno pogresno i bespotrebno i ne zanimaju me price o nikakvom Seji Pashovskom (ako se ne varam) ili nekim drugim majstorima sto sviraju s tri prsta. Prstored mozes imat svakojak, tu nema pravilan ili nepravilan. Velika vecina segmenata muzike moze spadati u slobodan izbor muzicara, ali kod sviranja s 3 prsta podvlacim crtu. Nikako!!!

ibro22 30.04.2011 09:20

outbreak. mozes mi linke posten za te vjezbe?

gliamanti 16.05.2011 16:18

Pozdrav ljudi , jel moze stvarno neko da okaci neki link dobar za prstored ?

hvala puno.

Alek21 20.05.2011 11:08

@ibro22, meni je pravilan prstored prilicno bitan, narocito kada se sviraju zahtevnije delnice.

Ako hoces da vezbas pravilan prstored, imas na netu koliko hoces videa sa casovima klavira.

Sto se tice 4-tog i 5-tog prsta - prvo se fokusiraj da razradis 4-ti prst. Njega je teze razraditi, kod 5-tog je lakse.

tranzit 20.05.2011 13:14

Od kuda sad ta teorija o 4. i 5. prstu i sto bi teze bilo "razraditi" taj 4. prst ?

@ibro22
Momak sviraj sve moguce skale sa teorijski propisanim prstoredom koliko god mozes duze i cesce i sve ce to samo od sebe da se postavi na pravo mjesto a odmah zaboravi da si ista dobro cuo o tim troprstaskim "velikim" majstorima.

Alek21 20.05.2011 14:15

Druze tranzit, anatomija coveka je kriva za to :).

Ligamenti 4-tog prsta nisu nezavisni kao sto je slucaj kod treceg i petog prsta, nego su sastavni deo i treceg i petog prsta.

Evo jedan dokaz zasto je 4-ti prst najproblematicniji: stavi saku na sto i savij prste u obliku slova C. Kad si to uradio, probaj da podignes treci prst, a da ostali prsti ostanu u pocetnom stanju. Posle toga probaj da podignes peti prst, a da ostali prsti ostanu u pocetnom stanju. I na kraju, probaj da podignes cetvrti prst, a da ostali prsti ostanu u pocetnom stanju.

Koji je prst pravio najvise problema ;)?

tranzit 20.05.2011 14:59

Nemam ni sa jednim ama bas nikakvih problema, mada moras da uzmes u obzir da sviram nekih 45 godina. Vrlo dobro mi je poznata teorija o ligamentima 4. prsta ali to je samo teorija koja u muzickoj praksi nema nikakvo znacenje. Ucenici nize muzicke skole od pocetka vjezbaju sa svih deset prstiju i svi prsti su ravnopravno tretirani. Jedan muzicar ne smije imati problema ni sa jednim prstom i motorika svih prstiju mora biti na istom nivou. Ovo nije nikakav bauk i spansko selo jer uz jednu normalnu vjezbu od 2 do 3 sata dnevno, u roku od par nedjelja ce i kod pocetnika svi prsti biti isto pokretni. Podvlacim, samo uz propisno vjezbanje. Govorim ti iz veoma dugog muzickog i pedagoskog iskustva.


Trenutno vrijeme na Forumu 22:49

Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org