YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum

YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum (http://www.yu-midi.org/forum/index.php)
-   Tehnike i teorija (http://www.yu-midi.org/forum/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Pratnja pevaca, kako sta? (http://www.yu-midi.org/forum/showthread.php?t=32064)

Markann 02.03.2021 04:49

Pratnja pevaca, kako sta?
 
Pre svega postovanje svim registrovanim korisnicima. Nisam nigde pronasao odgovor na moje pitanje, pa cu ovde napisati i ako bi neko bio voljan da mi odgovori na par pitanja, bio bih zahvalan:

Moje pitanje je, kako da sviram pratnju, na koji nacin to funkcionise? Sta treba da se svira levom, a sta desnom. Zanima me aranzerski nacin sviranja. Takodje kako da naucim to, da sviram pratnju, ali da ne skidam to po sluhu,nego ako postoji neki drugi nacin da se to nauci. Ako bi neko bio ljubazan da odgovori, totalni sam pocetnik, i dosta me zbunjuje ovo. Hvala i svako dobro

cleaner 02.03.2021 10:46

To prijatelju ne moze da se objasni ovde na forumu.
Najbolje da uzmes casove kod nekog iskusnog aranzeriste iz tvog kraja

tahym 03.03.2021 00:34

Pa ne bi bilo loše da neko s iskustvom napiše doslovno par rečenica ... onda bi možda neko drugi nastavio ... da se baci bar malo svjetla na odgovore koje zanimaju sve početnike.
Dodato:
Evo da probam ja, iz svog skromnog iskustva:


Pod aranžerskim načinom sviranja pretpostavljam da misliš na one-man-band svirku, kad cjelokupna svirka dolazi s tvog aranžera. U tom slučaju, lijeva ruka ti mora mijenjati akorde kako bi ritam/style koji koristiš bio u skladu s harmonijom pjesme koju sviraš.
Desna ruka u tom slučaju uglavnom svira sljedeće:
- intro/uvod u pjesmu (solo)
- za vrijeme strofa i refrena svira isto nekakvu harmonijsku pratnju melodiji koju pjevač pjeva
- odsvirava prelaze
- završava pjesmu (solo)


Ima tu puno varijacija, ovisno od pjesme do pjesme.
Puno se o tome može naučiti ako otvoriš na računalu neki od midi file-ova za neku pjesmu, pa pogledaš što točno sviraju pojedini instrumenti u njemu.
Tu ćeš dobiti ideje u pratnji za vrijeme strofa i refrena, konkretne prijelaze, te uvod i završetke ...


Tih midi file-ova, što boljih, što lošijih, ima svugdje po internetu.
Pošto si početnik, nije ti baš ni bitno da o budu neki ultra kvalitetni midi file-ovi ...


Eto, nadam se da sam uspio baciti malo svjetla na tematiku.

smuchac 03.03.2021 08:40

-Pjevač ti kaže koje pjesme pjeva i tonalitete.
-Sjedneš i naučiš najprije "u suho".
-Iskopaš ritam u klavijaturi koji odgovara.
-Podesiš tempo,boje i voziš.

Tako za svaku pjesmu radiš i eto. Za 75% pjesama nećes naći note i tu ti igra uho i osjećaj za skidanje pjesama. Ako to dvoje nemaš batali odma jer na tezgi u gužvi i kad ti netko traži neku pjesmu nećeš znati gdje udaraš. Nije to samo kupiti aranžer i nek kaplje para,ima tu posla da ti pamet stane. Sretno.

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk

dmmacak 03.03.2021 08:48

I ja sam mišljenja da se to ne može samo ovde napisati kako se prati pevač. To se stiče vremenom i iskustvom a potreban je pre svega osećaj. Matematički je to ne moguće objasniti. Tj može se nešto objasniti i da taj neko krene da svira onako samo da bi svirao sve površno i pogrešno.. Nažalost ovo vreme napredka tehnologije koliko nam pomaže toliko i odmaže.. Zivi se brzo, nestrpljivo i sve bi preko kompjutera da naučimo gledanjem nekih tutorijala, a ono glavno se zapostavlja, VEŽBANJE i to pravilno od početka.. Prvo da se odradi tehnika kako treba pa onda ostalo redom..tako da dođe na red i "praćenje pevača" . Drugo skidati preko midi fajlova je ok ali samo ako su isti odradjeni kako treba.. Jer svako pogrešno učenje će kasnije izaći na nos..
Zašto sad sve ovo kazem na ovakav način, zato što me dosta omladine sreće i hoće preko noći da rade, sviraju i odmah da zarađuju. Pitaju da im dajem časove da odmah krenu da sviraju a skoro da nikada nisu imali dodira sa muzikom. Ne shvataju da će sebi napraviti samo lošu uslugu ako nauče površno i tako krenu u posao, krene para i zaboravi se na vežbanje..


Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

casper 03.03.2021 09:01

@dmmacak - upravo je tako kako kažeš. Ili da još pojednostavnim stvari. Da bi svirao prvo trebaš naučiti note kao što si prvo naučio pisati slova da bi ispisao rečenice.
Ili kako kaže pjesma ljubavna od prljavaca ...
"...Moras prvo puzati da bi znao hodati..."

A ti sad odaberi put koji želiš ali imaj na umu jednu stvar. Visina vrha piramide je proporcionalna stranicama njene baze.

cleaner 03.03.2021 13:40

Teze je ispraviti kad covek nesto nauci pogresno nego nauciti pravilno.
Kao npr kad krojacu doneses da ti popravi kaput ili mu doneses materijal da skroji nov, lakse mu je da skroji nov.
Najbolje da plati par casova kod nekog iskusnog aranzeriste u njegovom gradu, bar osnovno da mu pokaze

Tihotyros 03.03.2021 15:49

"Par casova" nece biti dovoljno. Bez 100 sati minimalno nema nista od toga.

Poslano sa mog SM-G985F koristeći Tapatalk

Markann 04.03.2021 01:05

Hvala svima na savetima. Ne planiram da se nesto profesionalno bavim, jer vidim i sam da nisam talentovan. To je sve za moju dusu, jer me to cini srecnim, ja naucim neki forspil, pustim ritam, i 3-4 sata vrtim u krug to i uzivam. Razlog zbog kojeg sam pitao kako se prati pevac je ovaj: Meni su u familiji skoro svi pevaci, i mi se cesto okipimo, druzimo se i pevamo. Zato bih ja voleo da naucim dovoljno da bih "svirao" eto, ta porodicna okupljanja, nista vise. Nista, uplaticu casove, i umesto 2-3 sata jesnog forspila u krug, malo i uci u teoriju, a i raditi vezbe za tehniku i ostalo sve sto treba svakodnevno da se vezba. Jos jednom hvala svima sto ste odvojili vreme da mi pomogenete, znajte da cu primeniti ove savete. Svako dobro

smuchac 04.03.2021 14:57

Citat:

Originalno postovano od casper (Post 312498)
...Ili kako kaže pjesma ljubavna od prljavaca ...

"...Moras prvo puzati da bi znao hodati..."

Nemoj mi te minuse.... :D



Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk


Trenutno vrijeme na Forumu 01:20

Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org