YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum

YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum (http://www.yu-midi.org/forum/index.php)
-   Harmonizeri (http://www.yu-midi.org/forum/forumdisplay.php?f=41)
-   -   Boss ve 2 ili mozda nesto drugo (http://www.yu-midi.org/forum/showthread.php?t=32036)

psr 25.01.2021 21:09

Boss ve 2 ili mozda nesto drugo
 
Pozdrav svima doslo vreme da se kupi neki dodatni vokoder posto na klavijaturi (Genos) ne mogu da namestim pa sam iscitao sve po forumu ali su starije objave pa me interesuje da li sad ima nesto novije i bolje a da nije skupo ko otrov. Ovaj boss mi covek nahvalio a realno cena od 170e za novu spravu nije losa. Konkretno ne interesuje da li mogu da saljem signal sa midi kanala, npr 8 ako je tamo gitara ili chord 1... I da po tome prate i vocal ide tacno harmonijski. Ili da li moze mozda da po glasu sam ide preciznu tercu (lupam ne znam).. Ili se nekako izabere pocetni akord iz ko ide pesma pa on vozi... Ili moraju da se svi akordi tacno drze levom rukom da bi bio upotrebljiv.

Tomy 26.01.2021 00:40

Nažalost, taj model nema midi. Za 200€ nećeš da nađeš ništa da je novo a da ima midi i da ima dobar zvuk. Ja sam uzeo ve500. On stvarno ima sve ali sam ga i platio oko 400€.

Poslano sa mog NOA_N8 koristeći Tapatalk

Bokic 26.01.2021 00:42

Kad vec imas Genosa, ne znam sto bi kupovao dodatni.
Mogu terce i na Genosu.
Ne znas kako ili ti se ne svidjaju ?

casper 26.01.2021 02:29

psr@ - Poslušaj što kaže Marko o VH2. Stari je član ovog foruma i dugogodišnji svirač Korga, odličan muzičar i izvrstan pjevač. Svoju objavu je stavio na javno pa se nadam da ge neće smetati što link prema njegovom videu lijepim na forum. Odnedavno je vlasnik Genosa. Komentar za Yamahin Vocalist se nalazi na 34:20 sec.

https://www.facebook.com/marko.gredi...8754620072591/

psr 26.01.2021 16:09

Ma ne znam. Probao sam da nastelujem i ovde sam na sajtu naso par nekih parametara ali nikako mi ne ide. Sad cu da pogledam i ovaj link sto je Casper postavio.
Dodato:
[quote=psr;312314]Ma ne znam. Probao sam da nastelujem i ovde sam na sajtu naso par nekih parametara ali nikako mi ne ide. Sad sam odgledao i video ali covek samo kaze da je bolji i verujem da jeste ako se sredi ali ja da ga sredim ne umem, ja reko mozda ima neko objasnjenje
Dodato:
Sad sam odgledao i video ali covek samo kaze da je bolji i verujem da jeste ako se sredi ali ja da ga sredim ne umem, ja reko mozda ima neko objasnjenje

casper 26.01.2021 21:17

Oduvijek vlada mišljenje da VH2 nije dobar, da je sintetički i često se kao referenca radi usporedba s vocalistom koji se nalazi u Korgu. Možda je taj odnos od 4x malo pretjeran ali je sigurno da se i kod VH2 može dobiti dobar sound, ako ne i bolji. Meni je drago što sam pohvale čuo od čovjeka koji zna što je muzika i kako treba svirati OMB.

Ne postoji zlatna formula niti univerzalno podešavanje vocalista koje će zadovoljiti svakoga. U formulu treba ubaciti vrstu mikrofona, boju glasa, način pjevanja, vrstu glazbe i opet je upitno da li će rezultat ispuniti očekivanja.

1. Prije svega treba dobro odrediti postavke mikrofona, bez zdravog osnovnog signala nema niti dobrih pratećih.
2. Nakon toga treba pjevati u mikrofon kako se pjeva, a ne očekivati da će prateći vokali pokriti muljanje i falš.
3. Sada slijedi odabir pratećih i treba se osloniti na već postojeće presete. Meni osobno ne odgovara niti jedan i poprilično sam obradio neke od njih i dobio ono što me zadovoljava. Na žalost, prateći zvuće mnogo bolje ako je pjevač tenor, ja sam u opsegu bas-baritona.
4. Kada se postigne zadovoljavajući efekat, mikrofon treba spajati direktno na mixetu, a signal slati prema mikrofonskom ulazu Genosa. VH2 obrađuje taj signal stvara vokale i njih treba vraćati na mixer preko SUB1,2.

Ovo je općenito, u grubo, ali kao što rekoh, zlatna formula ne postoji jer je previše čimbenika u igri.

@psr- ako ti neki parametar u VH2 nije jasan, pitaj pa ću ti objasniti čemu služi i kako ga iskoristiti.

psr 26.01.2021 21:59

Moracu da upalim mikrofon sutra i da vidim sta konkretno da te mucim bez veze ali mene interesuje da li moze da se prosto negde u postavkama udari plus tri i da taj prateci ide za tri u plusu ili kako vec da se odredi da ide terca. Podesavanja mikrofona mogu ako ide u miksetu (to tek moram da vidim kako ali bilo bi super) da idi na mikseti ili moram i u klavijaturi da odradim neka fina podesavanja? I da, da li ide po midi modelu pa prati npr chord 1 ili gitaru ili sta god ili direktno na moj glas odradi pratnju. Ja inace pevam dosta nisko. I po - 5 od originala, ako to ima neko znacenje za postavke

casper 26.01.2021 22:05

+-3
https://www.yu-midi.org/forum/showth...E6i#post247524

spajanje
https://www.yu-midi.org/forum/showth...ist#post309041

psr 27.01.2021 00:39

Bravo majstore. Znam da sam negde video ovo na sajtu ali nikako da opet nadjem. Hvala ti. I da, ovo je za F a za sve druge je ista procedura? Kako bi bilo da sve isto uradim za sve akorde i tako snimim? I onda posle kad je pesma iz nekog drugog akorda pozovem tu registraciju ili kako se vec zove to sto snimim ako moze da se tako snimi.

casper 27.01.2021 01:23

Da, za svaki akrod imaš dur i mol (natural i harmonic).
Na slici 2 je dodan volumen samo za jedan prateći (+3) ali ti možeš pojačati i drugi pa ga postaviti recimo na -6. Imaš tercu gore i sekstu dolje, nemoj pretjerivati s tim volumenima.
Sve akorde pohrani u USER memoriju VH2. Željenu tercu možeš pozvati direktno iz VH2 USERa ali je možeš pohranti zajedno s ostalim dijelovima (style, vocie, multipad ..) u jednu registraciju. Pritiskom na jedan gumb registracije, imaš sve složeno i spreman si za svirku.
Ovo su slike sa Tyros4 ali ista je stvar i na Genosu, samo drugačije sučelje. Pored ikone zupčanika se nalazi Type i tu odscrolaj do kraja gdje piše ScaleDiatonic.

psr 27.01.2021 16:44

Danas cu da to sredjujem. A kad vec sve cesljam aj da pitam koji preset? Vocoder vh ili standardTrio... ili sta vec. I kako da se i taj preset doradi? U stvari da li moze da se doradi ili oblikuje malo

casper 27.01.2021 17:03

Prije nego kreneš otvori Reference Manual na strani 118.

dekiciric 28.01.2021 16:18

Citat:

Originalno postovano od Tomy (Post 312311)
Nažalost, taj model nema midi. Za 200€ nećeš da nađeš ništa da je novo a da ima midi i da ima dobar zvuk. Ja sam uzeo ve500. On stvarno ima sve ali sam ga i platio oko 400€.

Poslano sa mog NOA_N8 koristeći Tapatalk

Kako si zadovoljan sa VE-500? Da li koristiš i efekte sa tog procesora (reverb, delay)? Koristiš ga za live ili za studio?

Tomy 29.01.2021 23:03

Koristim ga uživo na svirki. Probao sam svašta. Tc, digitech, korg... Po meni radi najbolje od svih. Veoma prirodno i puno izlaze prateći vokali. Po scale2, automatski uz akord iz klavijature preko midija terce pjeva 99% točno bez dodatnog programiranja, a programiranje je jako jednostavno jer postoji PC software koji je jako pregledan i jednostavan za korištenje. Odličan mu je efekt. Nije tanak kao kod većine sličnih uređaja. Glavni efekt koristim iz mixera a delay iz ve500 samo onda kad sviram neke narodnjake koji bez delaya ne zvuče dobro. Sviram 80% zabavno i pop pa nema potrebe za dodatnim delayom.https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...aa30fd9409.jpg

Poslano sa mog NOA_N8 koristeći Tapatalk

dekiciric 30.01.2021 07:42

Hvala na odgovoru. Samo mi reci još ovo. Kako ti se dopada reverb sa VE-500?

Tomy 30.01.2021 12:56

Nisam puno koristio reverb. Na razglasu ga nisam nikad koristio pa ne mogu reći kako radi na razglas. U home studio uvjetima je bolji nego na nekim mikserima. Mekan, topao... Meni je Boss među boljim pjevačkim efektima. Imao sam davno model SE-700. Svi koji su čuli kako efekt radi na razglas pitali su koji efekt imam. Kad sam im rekao samo su se čudili a malo para je koštao. To je bilo u vreme lexicon efekta koji je bio vrh.

Poslano sa mog NOA_N8 koristeći Tapatalk

dekiciric 30.01.2021 13:26

Imao sam Boss VE-20, koristio sam ga samo za efekte. Nije imao loše efekte. Onda sam kupio stari Lexicon MPX1, koji je zaista opravdao firmu iz koje dolazi :) Zvuči vrhunski.
Boss VE-500 gledam od kako se pojavio. Neki snimci me oduševe, neki me razočaraju, a uzeo bih ga najviše zbog toga što u sebi ima i vocalist i efekte. Moraću da se prošetam do Roland Planet-a i probam ga, definitivno.

Morison 31.01.2021 10:50

Pozdrav drustvo,
imam Ve500, zvuci skroz profi a mogu reci da su efekti fenomenalni. Reverb je stvarno bogat a ima i odlican delay. Ima 4 insert efekta (moze biti distorzija, radio, wah..ali moze biti delay kao insert) i 2 send efekta (reverb i delay, ali mogu biti oba reverb ili oba delay, ako vam tako treba).
Postavio sam kao insert efekat delay i tu ima jos nekih dodatnih podesavanja u odnosu na delay iz send efekata (duck sens, duck depth) pa je moguce rutovati tako da glavni vokal ide u dva insert i u jedan send efekat, dok ostali efekti budu za back vokale.
Back vokala ima ukupno do 3, mogu se kontrolisati preko midija a postoji i Scale opcija (koju nisam testirao puno, meni treba ova varijanta, preko midija).
Jos da napomenem da je preamp sekcija jako detaljna, odlican EQ, odlican Compressor, deess, gate.
Jedino sto se meni ne dopada (ili ne znam da podesim/koristim) je kako radi pitch correct, ali ga nikad nisam koristio ni ranije tako da meni ovo nema puno znacaja (ali da pomenem, mozda nekom jeste vazno).
Mozete skinuti software i u offline modu pogledati koje mogucnosti poseduje.

Evo dva snimka, koja su mi sluzila za testiranje i preslusavanje, svirano i snimano direktno u Roland EA7, sve uzivo (vokalist ide u stereo ulaz klavijature pa sve snimano internim snimacem, nema naknadne obrade zvuka).

https://drive.google.com/file/d/1gH0...ew?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1vVo...ew?usp=sharing
Dodato:
Postavio sam na download opis parametra (u par slika) koje sam koristio za ovaj snimak.

https://www.yu-midi.org/forum/downlo...=file&id=19754

GALA 01.02.2021 18:06

Vokalist na Tyros 4,5 i Genos moze potpuno sve kao i na korgu,ama baš isto sve...dugo godina sam svirao Pa2x i oko godinu dana Pa3x tako da poznajem korga a i sad vec Yamahu...pozz

psr 01.02.2021 21:30

Danas sam postavio parametre koje je Casper ispisao i poredjao terce u registraciju. Nisam nesto mnogo cackao samo sam stavio da iza ide standardna harmonija a verovatno moze jos bolje da se uradi ili da se nesto drugo (trio, dvoglas... ne znam svasta ima) doda pa bi bilo jos bolje ali nije ni ovako lose. Jedino sto ne moze a ne znam zasto da se i uz neki midi koji se koristi snimi i koja registracija (terca) da ide. Cekiram kad orvorim midi i vocal harmoniju i mikrofon ali sve jedno na svaki drugi midi ostane ona koja je zadnja bila ne vuce svaki midi sa sobom i harmoniju vokodera snimljenju, odnosno iz kog akorda da prati vokoder. I naravno ako ima jos neka finija podesavanja bilo bi super kad bi i to neko ispisao.

casper 01.02.2021 21:44

1 Privitaka
Odabir broja će usmjeriti VH prema MIDI kanalu s kojega želiš aktivirati akord (Chordial) ili da ti "pjeva" ono što je odsvirano (Vocoder).

psr 01.02.2021 23:54

I onda nije vazno da li je A ili C akord gore? Samo sa kanala na kom je gitara ili mozda odsviran solo koji ide uz pevanje da prati (vokoder)? Ali opet ista muka. Kad otvorim midi i cekiram da snimi promene i vocal harmony/mikrofon i npr postavim da ide A registracija (harmonijska) a na drugi npr C... sve jedno posto je C zadnji svaki naredni midi otvara sa vec spremnom C tercom. A isto tako i sa kanalom. Kod nekog midija je gitara na osmom kod drugog na trinaestom a nikako nece da zapamti za svaki posebno i onda verovatno jedino mogu da svaki midi odradim tako da kopiram gitaru na npr 15.kanal i da onda kod svakog midija sa petnaestog kanala vokoder vuce harmoniju. Tako?

casper 02.02.2021 00:05

Registracije.

Sve ovo što si spomenuo se upamti u jednoj registraciji. Pritisak na samo jedan gumb i spreman si za pjesmu.

SONG 1 ima pratnju na 14 kanalu
VH2 postaviš na broj 14 i odabereš ostale parametre za njega.
Memoriraš registraciju No. 1 sa čekiranim Vocal Harmony/MicSeting i sa MIDI Song.

SONG 2 ima pratnju na 7 kanalu
VH2 postaviš na broj 7 i odabereš ostale parametre za njega.
Memoriraš registraciju No. 2 sa čekiranim Vocal Harmony/MicSeting i sa MIDI Song.

SONG 3 ima pratnju na 1 kanalu
VH2 postaviš na broj 1 i odabereš ostale parametre za njega.
Memoriraš registraciju No. 3 sa čekiranim Vocal Harmony/MicSeting i sa MIDI Song.

.............

psr 02.02.2021 00:17

Otvorim midi na multi rekording i dok je otvoren gore podesim Vh sa kanala 3 da vuce harmoniju i kad snimim cekiram i vocal harmony/mikrofon i kad tako snimim midi on opet ne pamti vh kako sam hteo. Ili upamti i za svaki sledeci stoji ista vocal harmonija i cak i ne pamti sa kog kanala da vuce. A da snimim to u vh seting ne moze kao ceo song da zapamti pa da posle prebacim ovamo negde de su drugi midiji. Skroz sam blokirao 🤣

casper 02.02.2021 00:24

Ne treba ti snimanje Pjesme u Multirecordingu.

SONG 1 ima neki strings, gitaru ili nešto treće što svira tri tona, što prati harmoniju pjesme. Recimo da se to nalazi na kanalu 14.
Ti odeš u VH2 postavke (gornja moja slika) i tamo postaviš broj 14.
NAkon toga kreiraš registraciju No. 1 sa čekiranim MIDI song i Vocal Harmony/MicSeting.

Kada ti zatreba pjesma SONG 1, pritiskom na registraciju No.1 automatski pozivaš SONG 1 i postavke za VH2.

psr 02.02.2021 00:32

Aha. Prebacim znaci u registracije neke midije sa sve Vh podesavanjima i kad ih odatle pozovem ide sve zajedno

casper 02.02.2021 00:44

Tako je. Zašto bi pozivao direktno song, a onda tražio registraciju u kojoj se nalazi odgovarajući VH2, a i teško bi bilo zapamtiti na kojem se kanalu nalazi harmonija. Ovako imaš sve pod jednim pritiskom, Registraciju nazoveš po pjesmi i vozi Miško.

Ili još bolje, a o tome sam napravio poseban video (link je ispod). Naime, tko je odgledao Marka u cjelini na FB, vidi se da je ljut što Yamaha nema opcije ko Korg i što OTS ne može ko STS. Kupio je "vozilo s automatskim mijenjačem", a on bi i dalje šaltao ručno. Zato ide savjet tebi, a i njemu da radiš na način

Jedna Banka = Jedna pjesma

O tome nam je odavno održao dobru lekciju naš član Tyros2. Zato je ovaj video na neki način priznanje i njemu što je davno prije nastanka Playlista pristupio izradi Registracija na najbolji mogući način.

https://youtu.be/I2zSdfSpa00

psr 02.02.2021 01:01

Kakav si ti majstor. I sta je najvažnije, tebe ne mrzi da odma odgovori na svako pitanje. Hvala ti i živ bio

casper 02.02.2021 01:05

Korona udarila, ne znam šta mi je. Inače nisam takav. :D
Pozdrav i tebi. ;)

Boban010 08.04.2021 18:05

Mozda bi trebalo promeniti naslov teme,svega ima a najmanje o boss-u ve-2.....

casper 08.04.2021 19:05

. . . ili mozda nesto drugo
 
Očito je prevagnuo drugi dio naslova ;)

Boban010 09.04.2021 17:10

Ajd onda da napisem rec dve o BOSS VE-2 posto posedujem isti.
To je sto se mene tice jedan od najboljih harmonajzera koji sam ikada imao,jednostavan i lak za koriscenje.Ima gotove presete pa vam midi konekcija uopste nije ni potrebna.
Samo okrecete potenciometar i menjate tonalitete.Odusevio me i lak prelaz iz gornje u donju tercu i obrnuto.Nebrojeno puta me je spasio i efekat koji poseduje.O zvuku ne treba posebno pricati,daleko bolje od bilo kog integrisanog vokodera u klavijaturi.
Najvaznije-ovo je harmonajzer kako za KLAVIJATURISTE tako i za GITARISTE.

psr 27.05.2021 00:24

Meni su svi midi fajlovi koje imam "prepraljeni" tako da je na 12.kanal gitara ili strings pa bi valjda odatle ako saljem signal (npr na Genosov vocalist sa tog kanala saljem) Boss mogao dobro da radi? Ili moraju da se sve jedno menjaju rucno intonacije (npr sta kad pesma ide iz Am pa delom u Dm i tako dalje, da li je dovoljno da se na Bossu okrene potenciometar na Am ili mora da se kod refrena menja?). I da, terce se dobro cuju? Mislim cena je skroz ok zato pitam, mozda bih se resio da ga kupim

Tomy 27.05.2021 18:10

Ve-2 nema midi. Kako bi spojio ve-2 sa genosom? Možda jedino da izvučeš tu gitaru ili strings na sub out.

Poslano sa mog NOA_N8 koristeći Tapatalk


Trenutno vrijeme na Forumu 11:19

Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org