YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum

YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum (http://www.yu-midi.org/forum/index.php)
-   Saveti za bolju svirku i bolji bakšiš (http://www.yu-midi.org/forum/forumdisplay.php?f=40)
-   -   svirka u HRVATSKU (http://www.yu-midi.org/forum/showthread.php?t=24760)

ilcezan 12.02.2013 23:36

svirka u HRVATSKU
 
zdravo kolege treba u august da idem u Hrvatsku da odradim jednu svadbu kad sam pricao sa gospodinom sto se zeni rekao mi da treba da se izvade neke autorskih prava raspitao sam se ovde u mkd niko mi nije rekao nista o to pitanje pa rekoh da pitam na yu-midi pitanje glasi sta o papirologiju treba da se izvadi da bi svirrali u HR ? ja sam iz MKD u pitanju je jedna svirka hvala puno

casper 13.02.2013 00:13

Kod organizacije vjenčanja u Hrvatskoj se ponekad dogodi da restoran zatraži od mladenaca da plate ZAMP (Zaštita autorskih muzičkih prava) i da ispune obrazac izvedenih djela. Kažem ponekad, jer to prvenstveno ovisi o načinu poslovanja restorana. Neki vlasnici ne traže ovu stavku jer oni rješavaju proceduralne stvari vezane uz ZAMP. Nekima je trošak ZAMP-a već uračunat u cijenu menija, dok drugi smatraju da to trebaju platiti mladenci.
ZAMP-u je svejedno tko će napraviti uplatu, bitno je da dobiju lovu :D

Taj trošak nikada ne snosi muzičar, a i u Zakon o autorskom pravu i srodnim pravima se navodi se da je naknadu dužan platiti organizator događanja.

Jedino što bi ti trebao napraviti je da skineš obrazac "Popis izvedenih djela (program)" sa stranice ZAMP-a i ispuniš ga. Nakon odsvirane večeri ga predaš voditelju restorana ili mladencima.

Dell 13.02.2013 00:16

A ATA Karnet?

casper 13.02.2013 00:28

ATA karnet se odnosi za privremeni prijevoz muzičkih instrumenata preko granice. Ako prevozi samo jednu klavijaturu ili gitaru, što se tiće Hrvatske neće biti problema s prenosom. To se na carini tretira kao osobna stvar. Ako ide cijeli bend s ozvučenjem i instrumentima onda je potrebno izvaditi ATA carnet u svojoj državi.

dado123 13.02.2013 09:12

Pozz svima ovako ja sam prosle godine svirao par svadbi u hr i kad smo prelazili granicu na strani hr osim ata karneta trazili su nam i radnu dozvolu gazda svadbenog salona rekao nam je da to svi muzicari u hr imaju jes su clanovi hrvatske glazbene unije placaju neku proviziju godisnje i imaju pravo svirati i to moze izvaditi samo ko ima prijavljeno boraviste u hr i onda smo mi to rjesili na nacin da smo od naseg KUD-a. Izvadili papir kao da idemo svirati za kud dobrovoljno...
Postovano sa mobilnog uređaja

casper 13.02.2013 10:08

Postoji i ta stavka ali u slučaju ako se boravi duže vrijeme u stranoj zemlji. Nisam 100% siguran što kaže zakon ali mislim da je carinik malo "trenirao strogoću" i na ovaj način htio osigurati sebe u slučaju da ostanete duže na nekoj gaži. Kod nas postoje muzičari koji sviraju po par mjeseci u lokalima, a dolaze iz Srbije ili Bosne. U tom slučaju im je potrebna radna dozovla o kojoj govoriš. Ona nije povezana s članstvom u HGU (Hrvatska glazbena unija). Članovi HGU-a imaju neke olakšice u vidu manjih davanja na isplatu honorara i još nekih sitnica. Međutim, da bi svirao kod nas nije potrebno biti njihov član.

sale_band 13.02.2013 11:01

Koja zezancija jbt... Nekad se moglo od Vardara pa do Triglava sa punim kamionom opreme bez ikakvog papirica... Mozda koja nalepnica sa pivske flase ako se slucajno odlepi :(

svirko 13.02.2013 11:15

Eh moj @Sale,,,,

većina od nas s nostalgijom pjeva onu pjesmu....." Za ona dobra, dobra, dobra...stara vremena...." :(

dado123 13.02.2013 12:01

ma glumio je strogocu hoce na kavu jebiga morali mu dati nesto stabi sad a nismo mogli duze ostati jer na ata carnetu piše ulazak i piše kad moraš izaci tako da je to maksimalno tri dana ali eto hvala bogu nismo još nikad imali problema i ove godine imamo dole svadbi dosta tako da vidjecemo nikad se nezna kako i sta!!! mada jedan isto tako gazda salona kaže da on te sve rente neke mora da placa a mi kao muzicari pogotovo sa strane neplacamo nista mada ima jedan slucaj gdjemi je kolega svirao svadbu dosla inspekcija na svadbu i prekinula je treazila dozvolu od muzicara ovi se samo zgledali kakvu sad dozvolu ti sunce hebem nista mladozenja molioo molioo molioo i naravno koliko je dao muzicarima toliko je dao i njima na kavu da nezajebu slavlje i to papci došli skoro pred ponoc..

sale_band 13.02.2013 14:38

Evo resenija...

Ti navedi listu pesama sa "Granda", to ne podleze pod njihova prava =))


Trenutno vrijeme na Forumu 04:27

Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org