YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum

YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum (http://www.yu-midi.org/forum/index.php)
-   IT Sektor (http://www.yu-midi.org/forum/forumdisplay.php?f=23)
-   -   Regulacija brzine coolera?? (http://www.yu-midi.org/forum/showthread.php?t=22069)

vita_kg 13.03.2012 05:24

Regulacija brzine coolera??
 
Smejacete mi se sad, al nema veze... :) Stvari stoje ovako: Okacio sam turbinu od auta na komp, ali sad, problem je u tome sto to naravno pravi mnogo buke, pa sam izveo prekidac da je palim po potrebi. E sad, nesto mi pada na pamet da bi to mozda mogao da automatizujem nekako, pa me zanima da cujem od nekog ko se razume u to dal je to izvodljivo na bilo koji nacin. Dakle, imam plocu ASUS M2N-X, imam onaj ulaz za cooler sa 4 pina, samo ne znam dal postoji mogucnost da se nekako preko softwera iskljucuje cooler, i ako postoji kako to treba da povezem? Ja sam okaco samo crnu i crvenu zicu, i na njih povezao turbinu direktno, al me zanima cemu sluze ona plava i zelena zica. Hvala unapred! :)

nikadvisekorg 13.03.2012 05:40

Kakvu bre turbinu, znaš li ti šta je i kako izgleda turbina na autu??? =))

p.s.
molim administraciju da poveća mesto za stavljanje potpisa, otkako one sunčeve oluje krenuše, baš je navala za bisere.....

vita_kg 13.03.2012 05:46

Turbinu od auta, znam kako izgleda, nego, zanemarite to, zamislite da je obican cooler, pa da vidimo dal mogu da ga iskljucujem nekako preko software-a ili ne mogu?

momo 13.03.2012 05:49

Moje skromno znanje nije baš za tu tematiku ali makar da kreneš od nečeg.
Te fore sa turbinom ne bi smele da ti trebaju pri standardnom radu.
Trebaš proveriti par stvari...
Koje je brzine ram,da li je na ploči podešavanje fsb usklađeno sa radnom brzinom memorije.
Neke ploče prije su se nameštale pomoću repera a novije u biosu...
Najbolje sve na default pa polako videti da li su naponi u biosu odgovarajući procesoru i memoriji i da li se grije u biosu.
Možda je regulacija ventilatora na proc...
Eto da kreneš...

nikadvisekorg 13.03.2012 05:49

Daj sliku od te turbine pa da umrem od smeha =))

vita_kg 13.03.2012 05:54

Sliku cu sutra da vam okacim, pa se smejte, i ako meni nije do smeha. A to vezano za ram i ta podesavanja, nisam proveravao, tako da cu da probam to, ako budem uspeo da izguglam kako se to radi.

nikadvisekorg 13.03.2012 05:57

1 Privitaka
Prijatelju ti koliko sam skontao misliš na neki ventilator, a turbina je ovo
Fajl 5203
tako otprilike treba da izgleda.... i ne služi za to što si napisao.... nit može da se ikako iskoristi u kompjuteru. Al pratiću temu da vidim kakva je to budževina.... i da vidim tu "turbinu".....

vita_kg 13.03.2012 06:18

Studiram saobracaj, tako da znam sta je turbina. Moja ne izgleda bas tako ali je jako slicna toj (jer je iz ko zna koje godine), nego, zanemarimo turbinu, i predjimo na ono sto me stvarno muci. Jel moze da se izvede regulacija brzine ili paljenja/gashenja nekako?

tranzit 13.03.2012 06:53

Nikadvisekorg ti si nesnosan... hahahaha. Rijedak primjerak iskrenog i direktnog covjeka na ovom forumu ali i covjeka koji nesto i zna.

Vito ta tvoja "turbina" bi i mogla da posluzi za hladjenje CPUa ama ona mora imati PWM (Pulse Width Modulator) da bi je mogao direktno prikljuciti na maticnu plocu odakle ce dobijati informaciju o broju obrtaja koji treba da ostvari. Drugi nacin je da izmedju nje i napajanja stavis regulator u vidu potenciometra koji ce u sustini regulisati napon koji saljes na tu "turbinu" a samim tim ces regulisati i brzinu ventilatora. Trece nema. Ama zasto ce ti turbina pobogu pa neces dizati CPU na 100GHz ?

Vaxter 13.03.2012 07:24

Pretekao me tranzit, pa napisao ovde dok sam ja pisao njemu. :))
Sit sam se ismejao i temi i komentaru koji je dao nikadvisekorg. :))
Gotovo rešenje nemaš.
Ako si vičan elektronici i programiraju, onda se možeš snaći.
U suprotnom se drži prekidača.

Prvo rešenje koje meni pada na pamet, koje ne mora biti najjednostavnije, je da napravim relejski prekidač za usb ili koji već port imaš na ploči (najlakše je za rs323), i napišem program koji provrava temperaturu procesora i šalje prekidaču šta da radi.
Program se za *nix piše jednostavno, samo čita vrednost fajla /proc/acpi/thermal_zone/THM0/temperature .
Ako se dobro sećam, Windows nije imao API za ovako nešto, nego je bilo neophodno znati nešto asm-a, ali nemoj me držati za reč ovde.

Inače, kao klinac sam sa relejnim prkidačima na rs232 pravio kontroler za rasvetu koji kačim na komp.


Trenutno vrijeme na Forumu 05:57

Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org