YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum

YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum (http://www.yu-midi.org/forum/index.php)
-   Tehnike i teorija (http://www.yu-midi.org/forum/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Moldurska skala (harmonski dur) (http://www.yu-midi.org/forum/showthread.php?t=32021)

nikolaguitar 10.01.2021 16:21

Moldurska skala (harmonski dur)
 
Pozdrav svima. Volio bih da neko malo objasni o ovoj moldurskoj skali ili harmonskom duru ili kako je već ko naziva.. Nisam joj nikad toliko davao značaja jer nisam pretjerano svirao muziku u kojoj je zastupljena i onda čim čujem neki narodnjak na harmonici sa onim klasičnim završetkom Cm-A7-D i pokušam da ispratim na gitari, pogubim se... Još kad se isprepliću durska i moldurska u pjesmi, muke moje :) Moje pitanje je od koje skale je nastala (izvedena), koji tonovi je čine i koji akordi se grade u toj skali? Neki savjet, male tajne velikih majstora.. :)
Dodato:
Da napomenem, mene zanima ta skala koja završava u kvinti, znači ako je intonacija G, završetak pjesme je Cm-A7-D.. Možda to uopšte nije gore navedena moldurska, možda ima neki drugi naziv..

Cegor5 14.01.2021 16:32

Moldurska skala je kad je 6. stupanj durske skale snižen za pola stupnja. Npr. u C dur skali bi umjesto 6. stupnja (A), to bio (Gis)

A ovo što ti spominješ u G duru zavrsetak Cm-A7-D nema veze sa skalom, to je takav harmonijski sklad..

nikolaguitar 14.01.2021 23:37

Nisam se dobro izrazio, moje pitanje je koja je to skala kod koje pjesme imaju taj završetak (ako je pjesma iz G, završetak ide Cm-A7-D) i koji je akordi čine?Da li je to ta moldurska ili neka druga..?
Buni me sljedeće: akordi moldurske skale konkretno iz G su G, Adim, Hm, Cm, D, Eb, F#, G, a u tim pjesmama (primijetio sam da su to uglavnom durske dvojke) se često pojavljuju akordi koje ne pripadaju toj skali pa me zanima da li je moldurska skala u pitanju (a ti vanljestvični su samo neki "prelazni" akordi) ili je kod tih (uglavnom) durskih dvojki u pitanju totalno neka treća skala...

Cegor5 15.01.2021 12:36

To gdje čuješ završetak Cm-A7-D nema veze sa nekom posebnom skalom. To je obična durska skala, u ovom slučaju G dur skala. Kao što sam već gore rekao ti akordi su tako postavljeni radi ugođaja kod završetka refrena. Dosta kod narodnih pjesama postoji slučaj da se u običnoj durskoj skali (G dur skali) kod prijelaza iz prvog stupnja (G dur akord) u kvintakord (D dur akord) između njih postavi A7, koji nije uobičajen u durskoj skali, ali ponekad je kod prijelaza iz primakorda u kvintakord. Taj A7 između daje neki neki ugođaj prije kvintakorda, u smislu kao neku rastuću emociju pred kraj priče(kvintakord(D dur)). E sad tamo u onom slučaju što spominješ Cm-A7-D. To se obično koristi na kraju refrena, i ista je priča kao o ovome gore što sam objašnjavao, samo je još dodan Cm prije A7(rastuća emocija), a taj Cm je tu recimo (emocija tuge(drame). Dakle (Cm-A7-D) ili u prijevodu (drama-ushićenje-sretan kraj). Dakle to je takav harmonijski rasplet, on je napravljen da daje takav ugođaj u završetku refrena. Ne znam kako drugačije objasniti. A što se tiče ostalih akorda u toj skali, oni su uglavnom uobičajeni tj standardni oni koji inače idu u dursku skalu, također kao i tonovi u toj skali, a jedino je završetak refrena ili strofe malo neuobičajen (Cm-A7-D) zbog toga što sam gore naveo..

nikolaguitar 15.01.2021 14:29

Znači u pitanju je obična durska skala, time sam riješio sve dileme... Bunio me taj završetak jer se svi ti akordi G-Cm-A-D grade u moldurskoj skali pa sam mislio da je ona u pitanju.. Hvala na objašnjenju.

Cegor5 15.01.2021 15:41

Da, tako je.
A sad ovo za moldursku skalu. Čudno mi je da idu ti akordi.Daj mi ako nije peoblem par pjesama da provjerim te akorde..

nikolaguitar 16.01.2021 02:00

Kad se snizi 6. stupanj durske ljestvice, recimo G dur, dobiju se tonovi G A H C D Eb F# G i onda gradeći akorde u toj skali (po pravilu građenja akorda, tj. slaganja terci), dobijaju se akordi G Adim Hm Cm D Ebaug F#dim G (gore sam napravio grešku pa sam napisao da idu akordi Eb i F#, umjesto Ebaug i F#dim). Onda sam povezao taj završetak Cm-A7-D, poklapaju se akordi sa ovom skalom i reko' to je to, međutim ti si mi objasnio šta je u pitanju...
A što se pjesama tiče, šta znam, aj čija frula, kleo se kleo, ustala je majka rano.. taj fazon sa tim završetkom u kvinti... mada opet dolazim u dilemu da li je to uopšte kvinta, buni dosta kad krene forspil jednim akordom (harmonijski), strofa drugim, a pjesma se završi trećim i da me neko pita koja je intonacija takve pjesme, ne bih bio siguran...
Dodato:
Dobro veče, izgubljena nado..

radisadv1205 16.01.2021 03:54

Cm-A7-D je harmonski obrt ili kadenca u G-dur tonalitetu. Tacno je da je Cm pozajmljen iz moldur skale ali samo toliko.
Funkcijski Cm je molska subdominanta u G-dur tonalitetu, A7 dominantina dominanta koja se razresava u dominantu D.
Cest je slucaj da ovakve pesme zavrsavaju na dominanti gde je kvinta dominatnog trozvuka drugi stupanj lestvice i na njemu se zavrsava pesma.

Enzzo32 18.01.2021 19:02

Ukratko,kao sto rece radisadv1205,u pitanju je dvojna dominanta(DD) koja se razrijesava u dominantu tonike.Treba malo(malo vise) prouciti teoriju muzike i harmoniju,jer sumnjam da ce ti ovo biti nesto jasnije.A tzv orjentalna skala(ili moldur,balkanska...) u ovoj napisanoj kombinaciji bi pocela od dominante(ton D),i imala bi raspored:D,ES,FIS,G,A,B,C(CIS),D.
Dodato:
Ton D umjesto ovog smajlija

nikolaguitar 20.01.2021 22:38

Hmm, kod mene su orijental i moldur dvije različite skale.. Orijental skala se gradi od 5. stupnja harmonskog mola (harmonski mol A H C D E F G# A; orijental E F G# A H C D E), a moldur skala se gradi tako što se snizi 6. stupanj durske ljestvice (durska A H C# D E F# G# A; moldur A H C# D E F G# A).

Vjerovatno ima više različitih naziva za iste skale, ali mene je konkretno zanimala ova "moja" moldurska.

Orijental je poprilično zastupljen u našoj muzici, ali to je skroz drugi žanr od pjesama koje su mene interesovale... Kao što radisadv1205 reče, mol je samo pozajmljen iz moldur skale u nekim durskim pjesmama.


Trenutno vrijeme na Forumu 16:09

Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org